فرصت بازگشت مذاکرات از وین به حالت عادی/ جدیت آمریکا شرط برپایی میز مذاکره است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، اگرچه مذاکرات برای احیای برجام در 20 اسفند 1392 با اعلام اروپا خاتمه یافت، اما تاکنون پیام هایی بین ایران، اروپا و آمریکا و گفتگوهای رو در رو رد و بدل شده است. ادامه هید.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره رایزنی‌های اخیر خود با حسین امیرعبدالیان وزیر امور خارجه درباره از سرگیری مذاکرات در وین در توییتر نوشت: حرکت مهم است. هر چه بیشتر منتظر بمانیم، نتیجه گیری مذاکرات سخت تر خواهد شد.»

در گفت‌وگوی تلفنی با امیر عبداللهیان، نماینده عالی اتحادیه اروپا، آخرین تحولات مذاکرات وین روز جمعه 30 اردیبهشت مورد بررسی قرار گرفت و وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ابتکارات در سفر انریکه مورا به تهران مورد بررسی قرار گرفت.

پولیتیکو با استناد به مقامات و دیپلمات های غربی به تفصیل درباره سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران نوشت: تهران برای ازسرگیری مذاکرات متوقف شده هسته ای ابراز تمایل کرده است، اما آخرین درخواستش، طبق این گزارش، مسدود شده است. او از آنچه توافق شده است دست برنداشته است.

به گزارش پالتیکو، مقامات ارشد غربی به این نشریه گفتند که مذاکرات چهارشنبه و پنجشنبه پیشرفت جدیدی داشته است، اما توافق هنوز نهایی نشده است.

به گزارش رسانه های آمریکایی، مذاکرات برای احیای برجام به دلیل درخواست ایران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی خارجی متوقف شده است. به گفته مقامات غربی، مورا این پیام را منتقل کرده است که آمریکا می تواند درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفتگو کند، اما زمانی که مذاکرات هسته ای به پایان برسد.

  باقر لاریجانی را بیشتر بشناسید

فرصت بازگشت مذاکرات از وین به حالت عادی/ جدیت آمریکا شرط برپایی میز مذاکره است

لارا روزن، روزنامه نگار آمریکایی، در وب سایت دیپلماتیک نوشت: «مقامات فعلی و سابق اروپایی به طور فزاینده ای ناامید و نگران هستند که ایالات متحده ممکن است به دلیل احتیاط سیاسی آنها در کاخ سفید در مورد این موضوع، اجازه دهد برجام از سر گرفته شود.

خاویر سولانا، دبیرکل سابق ناتو و کارل بیلت، نخست‌وزیر سابق سوئد نیز در مقاله مشترک اخیر خود هشدار داده‌اند که «بایدن باید هزینه انفعال خود در قبال ایران را به‌طور جدی در نظر بگیرد و راهی برای پیشرفت بیابد – در غیر این صورت ممکن است با درگیری دیگری روبرو شویم که هیچ‌کس نمی‌خواست. .

اما دیروز مذاکره کننده ارشد کشورمان با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از اتفاقات پیرامون لغو تحریم ها در مذاکرات غیرحضوری ایران و اروپا به نمایندگان ملت خبر داد. محمود عباس زاده مشکینی به نقل از باقری گفت: به شرط صداقت و جدیت طرف مقابل، احتمال بازگشت مذاکرات به روال عادی وجود دارد که در این صورت مسائل باقی مانده حل و فصل خواهد شد و توافق حاصل می شود.

وی گفت: طبق گفته اعضای کمیسیون امنیت ملی از مذاکرات انجام شده در دیدار با علی بهاگری، گفت وگوها به مراحل خوبی پیش رفته و بیش از 80 درصد اختلافات با گروه 1+5 به توافق شفاهی رسیده است. “

ابازاده مشکینی تاکید کرد: مجلس بر این باور است که توافق نباید به گونه ای باشد که ساختار تحریم ها را حفظ کند، به ویژه در بحث ضمانت ها، بیم آن داریم که این امر به دلیل نقض توافق و خروج یکجانبه آمریکایی ها از توافق باشد.

  امپریالیسم آبی ترک و آسمان غبارآلود تهران

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در مراحل پایانی مذاکرات، غربی ها به تحریک آمریکایی ها برای مداخله برای گرفتن امتیازات بیشتر از جمهوری اسلامی موضع گیری می کنند. البته طبق داده ها، غربی ها به ویژه آمریکا نیاز به رضایت بیشتری از ما دارند و طرف مقابل در این تاکتیک موفق نخواهد شد، بنابراین به شرطی که طرف مقابل خوب و جدی باشد، احتمالاً به روال عادی باز می گردد. در این صورت موارد باقیمانده حل می شود.توافق حاصل می شود.

وی خاطرنشان کرد: بالاخره ما در مذاکرات برای مذاکره و توافق حضور داشتیم و حسن نیت و جدیت داریم و اکنون توپ در میدان غرب به ویژه آمریکایی هاست. البته ما به دنبال نتیجه خوب هستیم، چه موافق یا مخالف. ما حاضر نیستیم معامله بدی انجام دهیم که خلاف منافع ملی باشد. وی گفت: نتیجه این جلسه این بود که روند کار به نفع کشور است.

تعلیق مذاکرات وین یک منافذ سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران است، زیرا معتقدیم آمریکایی‌ها مذاکرات را بیش از حد به تاخیر انداخته‌اند.

وی با اشاره به سفر نماینده اروپا به تهران گفت: آمریکایی ها نمی خواهند مذاکرات در این مقطع پایان یابد. بنابراین احتمال از سرگیری مذاکرات وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیسیون امنیت اسلامی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه دولت آمریکا باید بداند که مسئولیت‌هایش همه‌جانبه و ناکارآمد شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است روی صحنه باشد نه اینکه از صحنه خارج شود. میز. برای مذاکره.”

دیدگاهتان را بنویسید