فایده انتشار اسامی بدهکاران بانکی چیست؟ نیاز به پیگیری برای احیای بیت المال

560518 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، شفافیت شعار اصلی دولت سیزدهم و مطالبات جدی مردم از رئیس قوه مجریه بود. با همین رویکرد، ابراهیم رئیسی نیز در اولین دیدار خود با تیم اقتصادی دولت و مدیران بانکی، فرمان اصلاح نظام بانکی موسوم به پنج حکم ریاست جمهوری را صادر کرد.

این پنج مصوبه شامل «تسهیل تسهیلات خرد مبتنی بر اعتبارسنجی و اخذ حداقل وثیقه از افراد کم توان مالی»، راه اندازی واحدهای مالکیتی و جلوگیری از مالکیت واحدهای تولیدی شبکه بانکی، «اصلاح نظام بانکی» و در نهایت افتتاح بد بانک بود. حساب‌ها» که چشم‌انداز ایجاد شفافیت را برای وزارت اقتصاد و دارایی تعریف کرد.

رئیس جمهور همچنین موضوع اعلام اسامی دارندگان حساب بانکی در وزارت اقتصاد در فروردین ماه سال 1401 را تکرار کرد و بر این اساس اسامی بیش از یکصد میلیارد تن بدهکاران بانکی به بانک ها ابلاغ شد.

همچنین بند «د» تبصره 16 قانون بودجه 1401 با عنوان «احکام نظارتی»، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از سامانه اطلاعاتی خود و در صورت لزوم از اطلاعات دریافتی از بانک ها و غیره استفاده کند. موسسات قرض الحسنه بانکی (موضوع بند (2) این بند) بر اساس تعاریف هر موسسه اعتباری بانکی و غیربانکی به تفکیک برای هر فرد با تعریف شورای ارز و اعتبار. یا ذینفع واحد)، نرخ سود، دوره بازپرداخت، مهلت، وضعیت بازپرداخت (دریافت جاری، معوق، معوق یا مشکوک الوصول)، نوع و میزان وثیقه دریافتی، در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اختیار عموم قرار گرفته است. ایران و سه ماهه به آرامی آپدیت می شود.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز مکلفند اطلاعات مندرج در بند (1) این بند را به صورت فصلی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند. در صورت امتناع از ارسال به موقع تمام یا بخشی از اطلاعات، موسسه اعتباری حسب مورد به تشخیص بانک مرکزی مرتکب یکی از تخلفات موضوع ماده (44) ق.م. قانون پولی و بانکی یا اجزای (3) یا (4) (الف) ماده (14) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طبق مقررات قانونی محکوم خواهند شد. مقررات مندرج در آن مواد.

برخورد قانونی با امتناع بانک ها از ارائه اطلاعات مربوط به بدهکار

بر اساس این ماده قانونی، بانک مرکزی مکلف است گزارش همکاری یا تخلف بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را هر سه ماه یکبار به کمیسیون اصل 90 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیوان محاسبات کشور ارائه کند. مجلس شورای اسلامی نیز در قانون بودجه تکلیف متخلفان را مشخص کرده و برای آنها مجازات در نظر گرفته است. بنابراین، بر اساس ماده 44 قانون پولی و بانکی، در صورت عدم تکمیل یا تکمیل به موقع اطلاعات توسط بانک ها، بانک مرکزی این حق را دارد که به شبکه مرکزی با شبکه بانکی و آن دسته از بانک هایی که ارائه نمی کنند، اطلاع ندهد. شفافیت این داده ها از ظرفیت قانونی علیه آنها استفاده کنید.

  ناامنی مردم نسبت به آینده مهم ترین عامل کاهش زاد و ولد است

تلاش دولت برای شفاف سازی تسهیلات وام گیرندگان کلان و ابربدهکاران بانک ها و ارائه آن به مردم، بانک ها را بر آن داشت تا در فروردین ماه امسال فهرست بدهکاران کلان خود را یکی پس از دیگری منتشر کنند. این در حالی است که برخی کارشناسان برای برخورد با بدهکاران و بازگرداندن بیت المال به دولت قصد شفاف سازی نام آنها را ندارند و معتقدند باید مشخص شود که این پول برای چه اهدافی به افراد واریز شده، در کجا هزینه شده است و چرا پس از سررسید بازپرداخت بدهی. آنها برآورده نمی شوند.

دلایل وضعیت فعلی را بیان کنید

حجت الاسلام موسی گازانفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، انتشار اسامی بدهکاران عمده بانکی را گامی در جهت شفاف سازی برشمرد و به ایسکانیوز گفت: مهم این است که بفهمیم این پول را چه کسی با چه هدفی به آنها داده است. چرا پول به موقع به بانک برگشت داده نشد و الان پول کجاست؟

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شفافیت اطلاعات می تواند به روند ارائه تسهیلات کمک کند، تاکید کرد: اگر فرض کنیم که پول در جای خود هزینه شده است، باید آسیب شناسی کرد که چرا شده است. سودآور نبوده و بازپرداخت نشده است.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تجهیزات گرفته شده در جای خود استفاده نشده است، مبنای قانونی ندارد و باید با آنها برخورد شود. به همین دلیل به نظرم اعلام اسامی بدهکاران بانکی خوب است اما باید مقصران این حوزه نیز شناسایی شوند.

بانک ها متخلفان را تحت تعقیب قرار می دهند

حجت الاسلام نصرلا پیمان فر، عضو کمیسیون 90 مجلس نیز اعلام اسامی بدهکاران بانکی را خوب دانست و به ایسکانیوز گفت: حقوق عمومی مردم را احقاق کنید.

وی با بیان اینکه در بحث تسهیلات بانکی حقوق عمومی در خطر است، گفت: برخورد با متخلفان بانکی و وصول بدهی آنها می تواند گشایشی در جامعه و امور عمومی ایجاد کند. زیرا مردم برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می کنند در حالی که بیشتر منابع توسط افراد خاصی مسدود شده و بانک نمی تواند پاسخ مناسبی به مشکلات مردم بدهد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: صرف اعلام نام دردی از مردم دوا نمی کند. بانک ها مسئول شکایت از این بدهکاران مازاد بر بدهی هستند و قوه قضائیه باید برای احقاق حقوق عمومی قاطعانه وارد عمل شود.

  مهراب گاسمهانی از عدم شفافیت در دارایی های مقامات انتقاد کرد

برخی از بدهکاران از انتخابات حمایت کردند

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گام اول این اقدام را خوب دانست، اما در گام بعدی مشخص شد که با چه وثیقه‌ای و از طریق چه کسانی توانسته‌اند وام‌های کلان دریافت کنند.

وی به ایسکانیوز گفت: ارتباط این بدهکاران بانکی با گروه های سیاسی باید روشن شود. برخی از آنها حامیان انتخابات بودند و برای گروه خاصی کار می کردند یا رئیس دفتر فلان کارمند آنها را توصیه می کرد، بنابراین مهم است که بدانیم.

سخنگوی محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: افشای اطلاعات می تواند تا حد زیادی از اختلاس جلوگیری کند و مردم با مشاهده برخورد اعتماد خود را جلب کنند. این اجتناب ها باید حدی داشته باشد و ادامه پیدا نکند.

عینک هایی که خلاف قانون هستند

سیدکاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با ایسکانیوز، گفت: بانک ها در مبارزه با متخلفانی که اموال مردم را تصاحب کرده اند و نسبت به استرداد آن بی تفاوت هستند، شروع خوبی داشته اند.

وی معتقد است اگر برخی افراد در نحوه بازگشت آنها شفافیت نداشته باشند، پول های کلان را از بانک ها بگیرند مفسده است. مردم باید بدانند که چه کسانی هستند و چرا تسهیلات را دریافت کرده اند و چرا پرداخت آن را به تاخیر انداخته اند.

نماینده مردم اردبیل، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور با کمبود منابع مواجه است و کوچکترین پیامد بی توجهی به بدهکاران بانکی این است که نمی توانیم به بنگاه های اقتصادی تسهیلات بدهیم. چون عده ای خاص پول بانک ها را گرفته و خورده اند و تصمیمی برای پس دادن ندارند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: نتیجه این می شود که واحدهای تولیدی در حال تعطیلی و کاهش نیروهای آنها و یا کاهش پروژه های مهم کشور به دلیل کمبود منابع مالی است و دولت پولی برای تزریق ندارد. “

وی تاکید می کند: تعداد این افراد محدود است. اینها گاهی اوقات نمایش های قدرت طلبی هستند که موفق به مخالفت با قانون شده اند.

ابطال پروانه کسب ابربدهکاران

نماینده مردم اردبیل، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، چنین رفتاری را تضاد منافع می داند و می گوید: مردم باید بدانند چند نفر پول خود را از کجا آورده اند و با آن چه کرده اند و چرا در پرداخت کوتاهی شده اند و چرا بانک ها. آیا بدهکاران آنچه را که پس از سوء رفتار خود گرفته اند اعمال نکرده اند؟

  خوردن هندوانه قبل از خواب ممنوع!

موسوی خاطرنشان می کند: گام بعدی بانک ها باید اقدام عملی برای جمع آوری این دارایی ها یا لغو مجوز شرکت ها و تعلیق فعالیت مالی این ابربدهکاران باشد که باید در دستور کار وزارت اقتصاد و دارایی قرار گیرد.

حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسکانیوز، مبارزه با مخربان اقتصادی، ابربدهکاران بانکی و تضاد منافع را از جمله حقوق عمومی دانست که به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفته است.

به گفته وی، بانک ها در مواجهه با بدهکاران به ضعیفان فشار می آورند. افرادی که کم و بیش 20 میلیون دلار وام گرفته اند همیشه مشمول جریمه بانکی و سود مرکب بوده اند. اگر آنقدر در مقابل ابر بدهکاران تحقیر می شدند که حتی به پول خالص خود راضی می شدند، این اتفاق نمی افتاد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: معرفی ابربدهکاران بانکی از این جهت حائز اهمیت است که بانک ها دیگر به این افراد وام پرداخت نمی کنند.

ابر بدهکاران بانکی یا طلبکاران سیاسی

علی بابای کارنامی یکی دیگر از نمایندگان مجلس است که شفاف سازی نام بدهکاران بانکی را مطالبه عمومی می داند و می گوید: برخورد با متخلفان بانکی در سال های گذشته همچنان یک شعار است. وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و نهادهای نظارتی به نقش خود عمل نکرده اند.

به گفته نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، چند ابر طلبکار بانکی در استان مازندران هستند که نه تنها بدهکار بانکی هستند بلکه به ابر طلبکاران سیاسی و اجتماعی تبدیل شده اند که حتی به جای وکیل و وزرا تصمیم می گیرند.

کارنامی گفت: این افراد با باندهای قدرت در ارتباط هستند، بنابراین صرف انتشار نام دردی را دوا نمی کند. مجلس، دولت و قوه قضائیه باید با عزم جدی موضوع را پیگیری کنند تا حقوق از دست رفته بشری جبران شود. متأسفانه بانک مرکزی تاکنون جهت گیری سیاسی و مبتنی بر تصمیمات دولت های حاکمیتی و انتخاباتی بوده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اسامی بسیاری از ابربدهکاران در دولت قبل مشخص شد اما بانک مرکزی به تعهد خود در برخورد با آنها عمل نکرده است. بدهکاران بانکی یا توسط رئیس جمهور و معاون اول وی وتو شدند و یا توسط عنصر دیگری در داخل و خارج از دولت حمایت شدند.

به گفته نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، بدهکاران کلان بانکی حاصل سیاست های بد اقتصادی هستند که در گذشته اجرا شده و اکنون افرادی که در شرایط سخت در کنار نظام ایستاده اند، انتظار مقابله دارند.

دیدگاهتان را بنویسید