غیرقانونی بودن دلیل کودک آزاری در فضای مجازی/قوانین حقوق کودک قبل از اختراع

521131 خبر ناگهانی

مریم شریعتی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز با بیان اینکه فضای مجازی می تواند آسیب جدی به سلامت روان کودکان وارد کند، گفت: از من پرسیده شد که چگونه برخی خانواده ها اجازه می دهند تصاویر فرزندانشان در فضای مجازی دست به دست هم دهند. بودن؟ به همین دلیل تصمیم گرفتم از نظر قانونی به آن رسیدگی کنم.

وی گفت: سوال من این بود که چرا والدین حق دارند از فرزندان خود برای تبلیغات استفاده کنند. اینترنت اختراع نشده است.

وی گفت: قوانین ایران در فضای مجازی بیشتر در مورد حریم خصوصی است. در نتیجه قوانین خاصی برای حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی وجود ندارد.» ایالات متحده یکی از کشورهای پیشرو است که قوانین زیادی در زمینه استفاده از فضای مجازی دارد. سپس اتحادیه اروپا قرار دارد.

الشریعه افزود: این اتفاق در کشورهای دیگر نیز افتاده است و برخی از افرادی که در دوران کودکی تصاویرشان در فضای مجازی منتشر شده در بزرگسالی از خانواده های خود گلایه کرده اند. به عنوان مثال در اتریش مردی که در کودکی تصاویر مادرش را در فضای مجازی منتشر می کرد در 17 سالگی از خانواده خود شکایت کرد و با حمایت قانون از سوی خانواده اش جریمه شد.

این دانشجوی عکاسی با تاکید بر اینکه این یک مطالعه میان رشته ای است که از رشته حقوق و عکاسی بهره می برد، افزود: موضوع من حقوق عکاسان بود از این نظر که عکاس چقدر اجازه انتشار عکس و فیلم کودکان و چه حالت هایی را دارد.

فضای مجازی آینده شخصی و حرفه ای شخصی و حرفه ای کودکان را می سازد

وی گفت: فضای مجازی تاثیر زیادی در شکل گیری شخصیت افراد دارد. فضای مجازی نوعی دنیای واقعی دوم است. به همین دلیل بر شخصیت کودکان و آینده شخصی و شغلی آنها نیز تأثیر می گذارد.

  آیا برای تبلیغات در مطبوعات باید مالیات پرداخت کنم؟

شریعتی با اشاره به اینکه اینترنت انتقال اطلاعات را سرعت می بخشد، به شفافیت و در دسترس بودن کمک می کند، گفت: اما همه افراد شرایط یکسانی برای استفاده از اینترنت ندارند و کودکان نباید حق استفاده بی قید و شرط از اینترنت را داشته باشند. هم از نظر محتوا و هم اینکه می بینیم بچه ها از نظر اقتصادی و جنسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، همه اینها روی فرد تأثیر می گذارد.

این دانشجوی عکاسی با بیان اینکه قانون گذاری و فرهنگ سازی از مهمترین راهکارهای حفظ حقوق کودکان در فضای مجازی است، گفت: همیشه گفته می شود پیشگیری بهتر از درمان است، فرهنگ سازی نقش پیشگیرانه دارد. از سوی دیگر، افراد جامعه زمانی آرامش پیدا می کنند که در مواردی که حقوقشان تضییع شده است، متوجه حمایت قانون شوند.

او می گوید: «بسیاری از والدین خود را حامی کودک می دانند و می خواهند بهترین منافع کودک را در نظر بگیرند.

شریعتی خاطرنشان کرد: سایت کید تاکس یک رسانه تصویری برای دنیای کودکان و نوجوانان است که با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی راه اندازی شده است.

این دانشجوی عکاسی در پایان خاطرنشان کرد: راه حل دیگر تربیت افرادی به عنوان خبرنگاران خبری کودک است که بتوانند با تولید محتوا در این زمینه به اطلاع رسانی کمک کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید