غرق شدن سالانه تهران; 24 سانتی متر در سال

مقامات مسئول بخش آب و محیط زیست کشور نسبت به تنش شدید آبی و خشکسالی بی سابقه در سال جاری هشدار داده اند.

طوفان های گرد و غبار اخیر در استان های غربی نیز نتیجه خشکسالی بهاری امسال در عراق و انتقال گرد و غبار و باد از آن کشور به تهران و برخی استان های کشور است.

با توجه به اینکه نزولات جوی منشا منابع آب زیرزمینی و سطحی از جمله رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها می باشد، در دوره کم بارش چاره ای جز افراط در منابع آب زیرزمینی و در نتیجه افزایش پدیده غرق شدن وجود ندارد.

رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی: رانش زمین باعث رها شدن بناهای تاریخی شد

سیدمحمد بهشتی، رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی، اخیرا نسبت به تخریب تعدادی از آثار تاریخی ارزشمند و باشکوهی که در طول قرن ها باقی مانده اند، هشدار داده است.

هشدار: نه تنها زیرساخت‌های حمل‌ونقل و ساختمان‌های عمومی و خصوصی از ترک‌خوردگی در برابر پدیده فرونشست در امان نمی‌مانند، بلکه حتی بناهای تاریخی که برخی از آنها رکوردهای جهانی دارند نیز بر اثر تشدید پدیده فرونشست ترک خورده، شکسته و آسیب دیده‌اند. حتی از خطر سقوط و نابودی در امان نیستند.

بهشچی با بیان اینکه فرونشست زمین به دلیل برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی است، افزود: اکنون بنا به اعلام وزارت نیرو از سال 1335 ساخت چاه های عمیق در کشور ما رایج شده و ذخایر آبی در سفره های زیرزمینی به تدریج در حال افزایش است. . نقض شده است.

برخی از حافظان محیط زیست بر این باورند که حتی اگر همه چاه های آب بسته شوند، باز هم 800 سال طول می کشد تا آب های زیرزمینی به 70 سال قبل بازگردند.

  افزایش قیمت مواد شوینده تخلف است

رئیس اداره زلزله و رانش زمین مرکز تحقیقات راه و مسکن: کاهش شدید ورودی آب های زیرزمینی، افزایش غرق شدن پایتخت

در این خصوص علی بیت اللهی، رئیس اداره زلزله و کانسارهای مرکز مطالعات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه فرورفتن زمین ارتباط مستقیمی با افت سطح آب های زیرزمینی دارد، گفت: به طور متوسط ​​بیش از 50 سال گذشته بین نیم تا یک متر سطح آب های زیرزمینی کاهش یافته است.

وی افزود: کل آب های زیرزمینی که از دست دادیم و جبران نکردیم 135 کیلومتر مکعب است که وسعت بسیار بزرگی است.

بیت اللهی یادآور شد: فرونشست پس از کاهش آب های زیرزمینی رخ می دهد. وقتی آب را بین لایه های زمین می کشیم، این لایه ها روی هم می خوابند و در نتیجه لایه های بالایی نیز آرام آرام ته نشین می شوند که در سطح زمین به صورت فرونشست، فرونشست و پیامدهای دیگر خود را نشان می دهد.

یکی از اعضای هیأت علمی مرکز مطالعات راه، مسکن و شهرسازی گفت: تراز (سطح ورودی و خروجی آب های زیرزمینی) در حال حاضر منفی است، یعنی میزان منابع آب زیرزمینی کمتر از بازده آنها است. برای جلوگیری از تشدید این امر، ورود آب های زیرزمینی که مهمترین منبع آن بارندگی است، باید افزایش یابد. متاسفانه امسال 15 تا 20 درصد کمتر از سال های آبی اخیر ورودی منابع آب زیرزمینی داریم.

بیت اللهی گفت: زمانی که حجم آب های سطحی مانند رودخانه ها کاهش می یابد، فشار بر سفره های زیرزمینی بیشتر می شود. در تهران 90 درصد منابع آبی از آب های سطحی تامین می شد، اما اکنون کمتر از 50 درصد است و بیشتر به سمت استفاده از آب های زیرزمینی رفته ایم.

  اعزام مدرس از دانشگاه فنی و حرفه ای رومانی -

وی خاطرنشان کرد: این حجم فشار بر آب های زیرزمینی پدیده فرورفتگی را تشدید کرده است. این پدیده عمدتاً در قسمت جنوبی و جنوب غربی تهران متمرکز است که به سمت مناطق مرکزی و شرقی تهران در حال پیشروی است.

رئیس اداره زلزله و فرونشست مرکز مطالعات راه، مسکن و شهرسازی گفت: فرونشست تهران اکنون به 24 سانتی متر در سال رسیده است. دو مانع اصلی نفوذ آبخوان ها در تهران است.

به گفته بیت اللهی، پیامدهای تشدید پدیده زمین لغزش می تواند در تخریب زیرساخت های حمل و نقل، ساختمان ها و بسیاری از سازه های دیگر منعکس شود.

دیدگاهتان را بنویسید