غذاهایی که باعث مسمومیت می شوند

552398 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مسمومیت غذایی زمانی رخ می دهد که فردی غذای آلوده به باکتری ها، ویروس ها یا سموم انگلی مضر را بخورد. مسمومیت غذایی که به عنوان مسمومیت غذایی نیز شناخته می شود، می تواند باعث طیف وسیعی از علائم و معمولاً گرفتگی شکم، اسهال، حالت تهوع و از دست دادن اشتها شود.

بیشتر بخوانید:

زنان باردار، کودکان خردسال، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن بیشتر در معرض خطر مسمومیت غذایی هستند. برخی از غذاها سمی تر از سایرین هستند، به خصوص اگر به درستی پخته یا نگهداری شوند.

مسمومیت غذایی و علل آن

مسمومیت غذایی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و گاهی کشنده باشد. باکتری هایی مانند کولا، C. بوتولینوم، سالمونلا، لیستریا و کمپیلوباکتر از عوامل اصلی مسمومیت غذایی هستند.

سالمونلا به دلیل تمیز کردن نادرست غذا و مسمومیت با اشریشیا کولای ناشی از مصرف فرآورده های خام حیوانی یا پخت نادرست است. یکی دیگر از عوامل مهم مسمومیت غذایی، باکتری لیستریا است که باعث هپاتیت A و سقط جنین می شود.

1- طیور

گوشت مرغ خام و فرآوری نشده منبع شایع مسمومیت غذایی است. علت اصلی این امر دو نوع باکتری کمپیلوباکتر و سالمونلا است که معمولاً در روده و پرهای این پرندگان یافت می شوند.

این باکتری ها اغلب طی مراحل کشتار طیور را آلوده می کنند. برای کاهش این خطر، لازم است گوشت مرغ، اردک و بوقلمون را کاملا بپزید، زیرا این کار باعث از بین رفتن باکتری های مضر می شود.

2- سبزیجات ساده و برگ دار

سبزیجات برگدار ساده، به ویژه کاهو، اسفناج، کلم، کرفس و گوجه فرنگی اغلب می توانند حاوی باکتری های مضری مانند E. coli، سالمونلا و لیستریا باشند، به خصوص اگر خام مصرف شوند.

  صاحبان این خودرو حتی برای آتش زدن آن هم باید هزینه کنند!

آلودگی می تواند از طریق آب کثیف و رواناب کثیف به خاک جایی که میوه ها و سبزیجات رشد می کنند رخ دهد. برای کاهش خطر مسمومیت باید این سبزی ها و برگ های آنها را خوب شست و شو داد، از خرید سالادهای بسته بندی شده پرهیز کرد و سالادهای آماده را که در دمای محیط مانده میل کرد.

3- ماهی

ماهی به دلیل وجود هیستامین و سایر سموم منبع اصلی مسمومیت غذایی است. هیستامین در طی پخت و پز معمولی از بین نمی رود و منجر به نوعی مسمومیت غذایی به نام اسکمبرید می شود.

این مسمومیت باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم از جمله حالت تهوع، خس خس سینه و تورم صورت و زبان می شود. برای کاهش این خطر، غذاهای دریایی خریداری شده را بلافاصله پس از شستن فریز کنید.

4. ماهی تن

ماهی تن مستعد عفونت با سم ماکروتوکسین است که می تواند منجر به گرفتگی شدید عضلانی و سردرد شود. اگر ماهی تن در دمای بالای 15 درجه سانتیگراد نگهداری شود، این آلودگی ایجاد می شود.

5. برنج

برنج به دلیل وجود باسیلوس سرئوس، یک ماده غذایی پرخطر است. اسپورهای این باکتری می توانند در برنج نپخته زندگی کنند و پس از پختن برنج رشد کرده و تکثیر شوند. برای کاهش این خطر، برنج را به محض پخته شدن بخورید و بقیه را در یخچال نگهداری کنید و همچنین دقت کنید که برنج در هنگام گرم شدن کاملا داغ باشد.

6. شیر خام و لبنیات غیر پاستوریزه

پاستوریزه کردن شامل حرارت دادن غذاها و مایعات برای از بین بردن میکروارگانیسم های مضر مانند بروسلا، کمپیلوباکتر، کریپتوسپوریدیوم، E. coli، لیستریا و سالمونلا است. لبنیات غیر پاستوریزه با خطر بالاتر مسمومیت غذایی همراه است.

برای به حداقل رساندن خطر مسمومیت غذایی ناشی از لبنیات غیر پاستوریزه، فقط باید محصولات پاستوریزه خریداری کنید و تمام لبنیات را در دمای 5 درجه سانتیگراد نگهداری کنید و لبنیات تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید.

  تصمیمات دریای اژه برای نهادهای حاکم برای سیستم قضایی

7. گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده از جمله ژامبون، گوشت چرخ کرده، سوسیس، بیکن، سالامی و هات داگ می توانند به باکتری های Hierchistria لیستریا و استافیلوکوکوس اورئوس آلوده شوند که باعث مسمومیت غذایی می شوند. مهم است که این گوشت ها را قبل از مصرف در یخچال نگهداری کنید یا خوب بپزید.

8. خربزه، هندوانه، خربزه

میوه ها در معرض خطر بالای مسمومیت غذایی هستند. میوه هایی مانند خربزه، هندوانه و خربزه که روی زمین رشد می کنند به دلیل وجود باکتری لیستریا در معرض خطر مسمومیت غذایی هستند که می تواند روی پوست آنها رشد کرده و وارد میوه شود.

این میوه ها معمولاً قبل از خوردن شسته نمی شوند و باکتری ها وارد قسمت گوشتی قسمت ها می شوند که با چاقو بریده می شوند. اگر برش های آنها را با دست بگیرید و بخورید، این آلودگی ها بیشتر منتقل می شوند. بنابراین قبل از غذا، پوست آنها را با آب و برس درشت کاملاً بشویید.

9. تخم مرغ

تخم مرغ خام و نپخته حاوی باکتری سالمونلا است. بنابراین در صورت امکان از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنید و از تخم مرغ های ترک خورده یا کثیف خودداری کنید.

10. توت ها

میوه های تازه، از جمله تمشک، شاه توت، توت فرنگی و زغال اخته، منابع رایج مسمومیت غذایی ناشی از ویروس ها و باکتری های مضر، به ویژه ویروس هپاتیت A هستند. قبل از مصرف باید آنها را خوب بشویید.

میوه های تازه چیده شده را فورا مصرف کنید یا در یخچال نگهداری کنید. مصرف میوه های منجمد و منجمد نیز می تواند باعث شیوع برخی بیماری ها شود. پس حتما میوه های یخ زده را بشویید.

  اولین پهپاد ساخت عراق با موفقیت آزمایش شد

11. جوانه ها

جوانه های خام از همه نوع از جمله یونجه، آفتابگردان، ماش و جوانه شبدر در معرض خطر بالای مسمومیت غذایی هستند. آنها در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند که محیطی ایده آل برای رشد باکتری هایی مانند سالمونلا، ای کولای و لیستریا است. پختن جوانه ها می تواند به کاهش خطر مسمومیت غذایی کمک کند.

چگونه می توان خطر مسمومیت غذایی را کاهش داد؟

بهداشت را رعایت کنید:
قبل از تهیه غذا، به خصوص پس از دست زدن به گوشت خام و مرغ، دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.

از شستن گوشت و مرغ خام خودداری کنید:
این باکتری ها از بین نمی روند و فقط به سایر غذاها، ظروف پخت و پز و سطوح آشپزخانه منتقل می شوند.

جلوگیری از انتقال آلودگی:
برای گوشت و مرغ خام از تخته برش و چاقوی مخصوص استفاده کنید.

به تاریخ انقضا توجه کنید:
به دلایل ایمنی و بهداشتی، هرگز از غذاهای تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید و تاریخ انقضای آنها را مرتب بررسی کنید.

گوشت را کاملا بپزید:
دقت کنید که گوشت، مرغ و سوسیس به درستی پخته شده باشند و آب گوشت پخته شده را بعد از پخت دور بریزید.

شستن محصولات تازه:
سبزیجات و میوه ها را قبل از خوردن خوب بشویید، حتی اگر از قبل بسته بندی شده باشند.

مواد غذایی را در دمای مطمئن نگهداری کنید:
دمای ایده آل برای رشد باکتری 5-60 درجه سانتیگراد است. باقیمانده را در دمای اتاق نگهداری نکنید و آن را به درستی در یخچال نگهداری کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید