عوارض ناشی از کاهش اکسیژن در خون

552638 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، هیپوکسی یا کاهش اکسیژن خون در صورت شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با توسعه سریع هیپوکسی، تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. اکسیژن درمانی کوتاه مدت ممکن است برای گروه کوچکی از بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه مفید باشد.

داروی فشار خون این بیماری را درمان می کند

بر اساس اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، اگرچه علائم هیپوکسی در افراد مختلف متفاوت است، پنج علامت شایع به شرح زیر است:

_ تغییر رنگ پوست: مقدار ناکافی گلبول های قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن به بافت های بدن را بر عهده دارند، می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. پوست افرادی که از کمبود اکسیژن در خون رنج می برند معمولا مستعد کبودی است. در افرادی که پوست تیره دارند، تغییر رنگ پوست در ناحیه لب ها، لثه ها، اطراف چشم ها و ناخن ها بیشتر دیده می شود.

سردرگمی: سردرگمی به وضعیتی اطلاق می شود که در آن فرد قادر به تفکر واضح یا سریع نیست و قادر به تصمیم گیری و به خاطر سپردن چیزها نیست. اگر شما یا شخص دیگری این را تجربه می کنید، بدانید که ممکن است هیپوکسی داشته باشید.

_ سرفه: یکی از شایع ترین علل هیپوکسی، حملات شدید در مبتلایان به آسم است که طی آن افزایش هوا در ریه ها مشکل است. سرفه در این حالت رخ می دهد. ریه ها در هنگام سرفه اکسیژن بیشتری مصرف می کنند و این وضعیت می تواند با تشدید علائم آسم خطرناک باشد.

  آیا مسی در اروپا می ماند؟

ضربان قلب و تنفس سریع: در طول فعالیت بدنی، افزایش ضربان قلب طبیعی است، اما در حالت استراحت می تواند یادآور شرایطی مانند هیپوکسی باشد. هنگامی که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند، قلب شروع به پمپاژ سریعتر می کند تا به گردش خون و رساندن اکسیژن به بدن کمک کند. در این زمان تنفس سریعتر می شود. تعداد تنفس در شرایط عادی 12 تا 16 بار در دقیقه است اما در هیپوکسی به 24 بار و بیشتر می رسد.

_ تنگی نفس: یکی از بارزترین علائم هیپوکسی، تنگی نفس است و البته بی ارتباط با افزایش ضربان قلب نیست. تنگی نفس در حالت استراحت رخ می دهد و می تواند آنقدر شدید باشد که احساس خفگی کنید. تنگی نفس در حین فعالیت های خانگی یا هنگام خواب نیز می تواند رخ دهد و شما را از خواب بیدار کند. در برخی موارد تنگی نفس همراه با خس خس نیز مشاهده می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید