علم و فناوری بهترین بستر برای سرمایه گذاری / انتشار 78 هزار مقاله علمی در جهان توسط محققان ایرانی

543946 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، محمدعلی زلفی گل در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: امروز ارزش علم و دانش بر هیچکس در دنیا پوشیده نیست و اخیرا به صراحت اشاره کردیم که اگر علم و دانش و فناوری نبود و واکسن کرونا ساخته نشد، معلوم نبود سرنوشت جهان به چه سمتی خواهد رفت.

وی با بیان اینکه استکبار جهانی با تحریم های ظالمانه از ارائه واکسن کرونا به کشورمان خودداری کرد، افزود: دانشمندان ما با علم بالای خود موفق به ساخت واکسن ایرانی شدند و بار دیگر سطح علمی ایران را به جهانیان نشان دادند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به نخبگان و دانشگاهیان گفت: دشمنان قدرت کشور ما که دانشگاه است را به خوبی درک کرده و آن را هدف قرار داده اند. اما تیزهوشی بالای جامعه دانشگاهی باعث تبدیل ناامیدی به دشمن می شود.

زلفی گل ادامه داد: هم اکنون اولین عنوان علمی در منطقه را داریم. در سال 2022، محققان 78000 مقاله علمی در سطح بین المللی منتشر کرده اند و در حال حاضر محققان از دانشگاه های سراسر جهان آماده همکاری با ما هستند.

وی ادامه داد: این موارد نشان می دهد که بهترین مکان برای سرمایه گذاری علم و فناوری و نوآوری از دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سرچشمه می گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: نیاز به تجلیل از اساتید بازنشسته، معاونت پژوهشی و سایر کارکنان دانشگاه ها وجود دارد و باید این موضوع برای دانشجویان تبیین و فرهنگ سازی شود.

وی ابراز امیدواری کرد: پس از گنجاندن پروژه های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی در ماده 23 و بهره مندی از سفرهای استانی رئیس جمهور، گام های موثری برای تکمیل پروژه های عمرانی برداشته شود.

زلفی گل تصریح کرد: تعامل سازنده با سه رکن دانشگاه یعنی. اعضای هیات علمی، دستیاران علمی و دانشجویان، راه را برای توسعه دانشگاه ها هموار خواهند کرد.

سیدحمید عاملی استاندار اردبیل گفت: در حال حاضر 40 هزار دانشجو و 1 هزار هیات علمی در استان اردبیل فعال هستند اما توان علمی و پژوهشی استان اردبیل بسیار بالاتر از وضعیت فعلی و رسیدن به جایگاه علمی واقعی است. استان اردبیل باید توجه ویژه ای از سوی وزارت علوم در دستور کار استان اردبیل قرار گیرد.

وی افزود: دانشگاه محقق اردبیلی یکی از ارکان اصلی و تاثیرگذار علمی استان و منطقه محسوب می شود و در دوران تصدی روسای جمهور قبلی اقدامات چشمگیری در زمینه ارتقای سطح کیفی و علمی بین المللی دانشگاه انجام شد. و پیش بینی می شود محقق اردبیلی رئیس جدید دانشگاه نسبت به دوره های گذشته شاخص های علمی و پژوهشی ملی و بین المللی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

  اعلام شرایط فروش دیگنیتی در بورس + قیمت

استاندار اردبیل تصریح کرد: جامعه دانشگاهی توان کاهش و رفع مشکلات کشور و استان ها را در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و باید از این ظرفیت به نحو شایسته استفاده کنیم.

وی بیان کرد: دانشگاه های کشور در حوزه علوم انسانی خلأهای قابل توجهی دارند و انتظار داریم این خلاءها به صورت تخصصی و دقیق بررسی شود و اقدامات لازم برای رفع نیازهای علمی در دستور کار قرار گیرد. چرا که توجه به رشته علوم انسانی در سطح جامعه تاثیر بسزایی دارد.

حجت الاسلام عبدالله حسنی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل نیز گفت: در مشکلات و مسائل اخیری که در دانشگاه های کشور به وجود آمده، دانشگاه محقق اردبیلی این روزها را سپری کرده است. با کمترین چالش و مشکل و این از آن جهت حائز اهمیت است که بینش عالی دانشگاهیان این دانشگاه تثبیت شد.

وی تصریح کرد: اگر امروز دشمنان دانشگاه های ما را در تیررس قرار داده اند، معلوم می شود که از دانشگاه ما می ترسند و ضربه خورده اند.

اما اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل نیز گفت: میانگین پوشش خوابگاهی در کشور بالاست اما متاسفانه این پوشش در اردبیل بسیار کم است و در این راستا از وزیر علوم درخواست داریم. کمک های لازم را برای رسیدن به میانگین کشوری انجام دهد.

وی افزود: امروز تقویت واحدهای دانش بنیان، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها نیاز اصلی و مبرم استان اردبیل است که انتظار داریم مورد توجه وزارت علوم قرار گیرد.

نماینده مردم گرمی در شورای اسلامی در خصوص وضعیت معیشتی دانشگاهیان نیز گفت: نمی توان از وضعیت معیشتی دانشگاهیان غافل شد و این بخش توجه جدی وزارت علوم را می طلبد.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در شورای اسلامی گفت: باید تصمیمات و قوانینی در حوزه معیشتی اعضای هیات علمی تصویب شود تا مشکلات این قشر کاهش یابد و از نشت مغز جلوگیری شود.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر نیاز اصلی استان اردبیل در حوزه علمی، دانشگاه فنی است. مکاتبات و اقدامات لازم برای راه اندازی این دانشگاه در مرکز استان انجام شده است اما نیاز به توجه دارد ما ویژه وزیر علوم هستیم.

  آتش سوزی در زندان بین المللی اوین و سوتی ایران

بدری گفت: با توجه به تحولات و توسعه نیازهای کنونی کشور، از وزارت علوم و کارشناسان حوزه فوق تقاضا داریم رشته های جدید و نوآورانه مرتبط با نیازهای فعلی کشور را تدوین و در دانشگاه های کشور جذب دانشجو کنند. کشور.

سید کاظم موسوی نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در شورای اسلامی گفت: مطالبه اصلی مردم اردبیل از وزیر علوم احیای دانشگاه فناوری های نوین در نمین است و ما مطالبه اصلی مردم اردبیل از وزیر علوم است. انتظار می رود وزارت علوم در اسرع وقت به این درخواست پاسخ مثبت دهد.

وی افزود: محرومیت زدایی و همچنین رشد و توسعه دانشگاه در سطح استان مطالبه همیشگی مجمع نمایندگان استان است و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

اسماعیل چمنی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امیدوارم با ایجاد وفاق و همدلی بیشتر بین اعضای هیات علمی، معاونین پژوهشی و دانشجویان عزیز گام های موثری در جهت رشد و توسعه علمی استان برداشته شود و برای همه جانبه تلاش کنیم. توسعه دانشگاه

وی افزود: دانشگاه مرکز رشد علم و دانش و خانه دانشمندان و اندیشمندان است و به عبارتی جایگاهی است که حفظ کرامت انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این مکان نه تنها توسعه علم است، اما باید اخلاق و معنویت را بر این اساس پرورش داد و به افرادی مشغول و تربیت شد.

چمنی تصریح کرد: از اساتید علوم انتظار می رود به دین خود و سعادت واقعی مردم توجه داشته باشند که خوشبختانه در مورد همکاران ما در دانشگاه محقق اردبیلی نیز چنین است.

وی ادامه داد: دانشگاه های پیشرفته که به آنها دانشگاه های نسل چهارم می گویند، چهار ماموریت و وظیفه اصلی شامل آموزش و تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص، تحقیقات علمی شامل پژوهش های بنیادی، توسعه ای و کاربردی، کارآفرینی و ترسیم نقشه راه و جهت گیری را بر عهده دارند. . مسئولیت سیاست گذاری فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه و دستگاه های اجرایی کشور را بر عهده دارند.

محقق اردبیلی رئیس دانشگاه گفت: ما اساتید دانشگاه با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در بیانات گام دوم انقلاب و اینکه دغدغه ایشان علم و دانشگاه است، باید فصل جدیدی را در مدیریت دانشگاه آغاز کنیم. دانشگاه ها و با حمایت از نیروهای ارزشی و انقلابی و استفاده از دانش آموختگان متعهد و متخصص و افراد نخبه و توجه ویژه به مقوله مهم کارآفرینی که حاصل برنامه ریزی علمی برای آموزش موثر و پژوهشی کارآمد است می توان متخصص، متعهد و کارآمد تربیت کرد. جوانان پرانرژی برای آینده کشورمان.

  برنامه آلمان برای تبدیل شدن به بزرگترین ارتش اروپا

چمنی تاکید کرد: حکمرانی بدون تردید مبتنی بر صداقت، اخلاق، قانون مداری، شایسته سالاری، توجه به خرد جمعی، انضباط مالی، صرفه جویی و پرهیز از اسراف و تلاش برای افزایش درآمد دانشگاه، استفاده از همه توانمندی ها و استعدادها، تعامل سازنده. در این راه با هر سه رکن دانشگاه یعنی. اعضای هیات علمی، معاونین علمی و دانشجویان عزیز و همچنین حمایت مدیران وزارتخانه و مسئولین استانی.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشگاه محقق اردبیلی که از برکات انقلاب اسلامی است، حدود 400 هیات علمی، بیش از 400 معاونت علمی و بیش از 13 هزار دانشجو دارد و با تلاش هایی که در در تمام این سال ها اکنون به یکی از دانشگاه های جوان پیشرو در کشور تبدیل شده است.

در ادامه عزیز حبیبی رئیس سابق دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: دانشگاه محقق اردبیلی در سال های اخیر در رتبه های مختلف بین المللی حضور یافته و شاهد پیشرفت بوده است و این مرهون تلاش همه جانبه تمامی افرادی است که مسئولیت این دانشگاه را بر عهده دارند. هستند

وی افزود: یکی از مشکلات ما عدم حضور دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی بود که خوشبختانه با برنامه ریزی و تلاش دانشگاه وارد رتبه های مختلف شد و زمانی که در رتبه بندی ISC دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه 37 قرار گرفت، اکنون به رتبه 17 ارتقا یافت. .

وی در ادامه در خصوص پروژه های عمرانی متعدد گفت: بازسازی، تعمیر و اجرای پروژه های عمرانی متعددی در دستور کار دانشگاه قرار گرفت و امیدواریم با تخصیص اعتبار این پروژه ها هر چه سریعتر به اتمام برسد.

لازم به ذکر است در ذیل به اسماعیل چمنی ریاست و از خدمات عزیز حبیبی رئیس سابق دانشگاه محاج اردبیلی تجلیل شد. همچنین از کدیر نوری، مسعود گنجی و گودرز صادقی روسای سابق دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شد.
خبرنگار: علی انور

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید