علل و درمان زخم های دردناک در بینی

556822 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، زخم بینی بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود و برای افراد به قدری دردناک و آزاردهنده است که تحمل آن بسیار سخت است. اما خوشبختانه در عرض چند روز اگر به آنها رسیدگی شود به سرعت بهبود می یابند.

بیشتر بخوانید:

چگونه درد دندان را کاهش دهیم؟

زخم های دردناک روی بینی معمولا خطرناک نیستند و در این زمینه باعث نگرانی افراد نمی شوند. برای درمان توسط پزشک تجویز می شود.

بینی

همانطور که گفته شد، اصلی ترین کاری که بینی در بدن انجام می دهد، حس بویایی است. اما وظیفه دیگری وجود دارد. یکی دیگر از کارهایی که بینی برای افراد انجام می دهد این است که وقتی انسان هوا تنفس می کند، وقتی هوا سرد است از بینی خود را گرم می کند.

بینی همچنین هوای استنشاقی را از طریق موهای کوچک داخل آن تصفیه می کند. بینی از رطوبت غشای بینی برای مرطوب کردن هوا استفاده می کند تا عمل پاکسازی بهتری را انجام دهد و در نتیجه رطوبت بینی برای عملکرد بهتر تصفیه هوا بسیار مهم است تا بهتر از بینی عمل کند.

1) خشکی بینی
خشکی بینی یکی از دلایل اصلی مشکلات و زخم های بینی است. علائم خشکی بینی به شرح زیر است:

احساس خشکی و حساسیت در بینی.

زخم و پوسته پوسته شدن داخل و روی بینی.

درد داخلی در بینی

بینی خشک با کوچکترین ضربه یا فشار خونریزی می کند.

یکی از وظایف غشای بینی جلوگیری از عفونت است. این محافظ دیگر زمانی که فردی دارای بینی خشک است در دسترس نیست. از طرفی لایه برداری بینی فرد را وسوسه می کند که بینی خود را با انگشت دستکاری کرده و این فلس ها را بسازد.

  گردشگرانی که تروریست بودند!

وقتی این کار را می کند به احتمال زیاد دست فرد میکروب دارد. از طرفی خشکی بینی نمی تواند به خوبی با میکروب ها مبارزه کند و در آن زمان خطر بیماری و سرماخوردگی بسیار زیاد است.

در این صورت سیستم پاکسازی بینی خراب می شود و فرد همیشه حس بدی نسبت به بینی خود دارد. خشکی بینی در فصل زمستان بیشتر دیده می شود و بسیاری از افراد دچار این عارضه می شوند و دلیل آن این است که در فصل زمستان هوای سرد بافت بینی را خشک و بسیار شکننده می کند و باعث ایجاد زخم های داخل بینی و پوسته پوسته شدن آن می شود.

مواردی که باعث خشکی غشای بینی می شود

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث خشکی غشای بینی شود، اما خطرناک ترین آنها می تواند موارد زیر باشد:

آلرژی هایی مانند تب یونجه.

آبریزش بیش از حد بینی.

 تغییرات هورمونی در بدن به خصوص در زنان.

ویژگی استفاده از داروهای خاصی که باعث خشکی بینی می شود.

 هوای داخل خانه را با رطوبت کم تنفس کنید.

در هوای سرد زمستان تنفس کنید.

بیماری التهابی مزمن و وابسته به ایمنی (سندرم Sj ν گرن).

با رعایت این نکات می توان از خشکی بینی جلوگیری کرد

در منزل از دستگاه بخور استفاده کنید و در صورت نداشتن معطر می توانید کتری را بجوشانید یا ظرفی پر از آب روی بخاری قرار دهید. این کار باعث افزایش رطوبت کم در خانه و جلوگیری از خشکی بینی می شود.

در صورت امکان دمای منزل یا محیط کار را بالای ۲۲ درجه قرار ندهید.

استفاده از انواع اسپری های مرطوب کننده بینی می تواند خطر خشکی بینی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

  گلایه فجرسپاسی از سید حسین حسینی

روغن کاری بینی با وازلین می تواند از خشکی و زخم بینی جلوگیری کند. وازلین را می توان روزانه برای روغن کاری بینی استفاده کرد.

2) آلرژی

برخی از افراد به تعدادی از مواد حساس هستند و با استنشاق به آنها حساسیت پیدا می کنند. این حساسیت باعث التهاب داخل بینی می شود و هنگام مالش و دستکاری بینی ملتهب می شود و فرد دچار سوزش و درد می شود.

افراد مبتلا به آلرژی باید به پزشک مراجعه کنند و با استفاده از داروهای ضد آلرژی تجویز شده توسط پزشک از بروز زخم پیشگیری کنند. در صورت التهاب بینی به دلیل آلرژی سعی کنید از دست زدن، خارش و مالیدن آن خودداری کنید. این به این دلیل است که شرایط را بدتر می کند و همچنین باعث می شود التهاب طولانی تر شود.

3) استفاده از موادی که پوست بینی را تحریک می کند

برخی از مواد باعث تحریک و تحریک پوست بینی می شوند. برخی مواد شیمیایی صنعتی، برخی مواد شوینده و پاک کننده، دود سیگار و غیره. برخی از موادی هستند که باعث تحریک می شوند. برای جلوگیری از تحریک این مواد در صورت امکان باید از مصرف این مواد خودداری کرد و یا در هنگام استفاده از این مواد از ماسک های بهداشتی استفاده کرد.

4) دمیدن بیش از حد بینی

گاهی لازم است بینی خود را باد کنید. به خصوص زمانی که فرد در معرض گرد و غبار باشد. اما این دمیدن بینی نباید فشار زیادی داشته باشد. اعمال فشار می تواند باعث آسیب و تحریک پوست شود.

5) اعتصاب بر اثر تصادف

برای برخی از افراد ممکن است حادثه ای رخ دهد و این تصادف منجر به ضربه و آسیب به بینی شود. در این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بگیرید. گاهی اوقات جراحت باعث می شود که بینی از داخل به بیرون بهبود یابد که بهبود آن و مراجعه به پزشک نیز زمان می برد. در هر صورت باید از وارد شدن ضربه به بینی خودداری کنید و در فعالیت های روزانه یا ورزش های مختلف همیشه مراقب بینی خود باشید.

  نرخ رسمی مبادله را 27 ارز افزایش دهید

6) زخم های ناشی از آفت

این زخم ها معمولا در داخل یا اطراف دهان ایجاد می شوند. اما می تواند در داخل بینی نیز ظاهر شود. به این آفات که باعث ایجاد زخم در بینی می شوند، تبخال نیز می گویند. این زخم ها معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شوند و باعث سوزش و درد ناگهانی می شوند. برای پیشگیری از تبخال باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.

7) زخم های ناشی از جوش

گاهی اوقات ممکن است باکتری هایی در داخل موی بینی وجود داشته باشد که باعث عفونت ریشه موهای بینی می شود که به صورت جوش ظاهر می شود یا جوش های چربی که در داخل بینی ایجاد می شود و ممکن است در اثر لمس صورت ایجاد شود. . . . بهتر است این نوع جوش ها را دستکاری نکنید.

8) استفاده از داروهای استنشاقی

مصرف و استنشاق داروها نیز می تواند به بینی آسیب برساند و در برخی موارد باعث ایجاد زخم در داخل شود. آنها همچنین می توانند ترکیده یا حفره هایی در داخل بینی ایجاد کنند. پس هرگز از مواد مخدر استفاده نکنید زیرا عواقب جدی برای بدن دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید