علت چاقی کودکان چیست؟

551697 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مریم شعبان گفت: چاقی مشکلات عدیده ای را در کودکان ایجاد می کند، مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا که از دوران کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد، بسیاری از کودکان چاق تا بزرگسالی نیز چاق هستند. باقی می ماند، به خصوص اگر یک یا هر دو والدین چاق باشند.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: یکی از بهترین راه ها برای کاهش چاقی کودکان، اصلاح عادات غذایی و ورزشی در کل خانواده است که درمان و پیشگیری از چاقی کودکان به سلامت فعلی و آینده کودک شما کمک می کند.

شعبان با اشاره به اینکه هر کودکی که کمی اضافه وزن دارد لزوماً چاق نیست، گفت: برخی از کودکان استخوان های بزرگی دارند و کودکان به طور طبیعی در مراحل مختلف رشد دارای مقادیر متفاوتی از چربی هستند، بنابراین با نگاه کردن به آن نمی توان تشخیص داد که اضافه وزن کودک به دلیل مشکل در سلامتی او ایجاد می شود.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: شاخص توده بدنی راهنمای آماری وزن برای قد و معیار پذیرفته شده اضافه وزن و چاقی است که پزشک کودک شما می تواند با استفاده از این شاخص و در صورت نیاز سایر آزمایشات رشد را ترسیم کند که آیا کودک اضافه وزن دارد یا خیر.

وی با اشاره به اینکه کودکان به دلایل مختلف چاق می شوند، گفت: از جمله عوامل اصلی ایجاد این اختلال می توان به عوامل ژنتیکی، کم تحرکی بدنی و الگوی غذایی ناسالم یا ترکیبی از این عوامل اشاره کرد، در حالی که چاقی در کودکان به دلیل شرایطی است که داروها مانند مشکلات هورمونی از جمله موارد نادر است.

  در صورت درگیری نظامی تحریم ها اعمال خواهد شد

شعبان ادامه داد: اگرچه در بیشتر موارد کل خانواده مشکلات وزنی را به ارث می برند، اما هر کودکی که خانواده ای با چاقی دارد، لزوماً اضافه وزن ندارد، اما این چاقی می تواند ناشی از رفتارهای خانوادگی مانند عادات غذایی و ورزشی باشد.

این متخصص تغذیه افزود: وقتی کودکان چاق بزرگ می شوند، سلامت آنها در معرض مشکلات جدی تری مانند بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون، کلسترول بالا، آسم، آپنه خواب و برخی سرطان ها قرار می گیرد. علاوه بر این، چاقی بیش از حد می تواند باعث بیماری های کبدی، بیماری ها و آرتریت شود.

وقتی از او پرسیده شد که چگونه بفهمیم فرزندمان اضافه وزن دارد یا خیر، گفت: کودک در طول رشد دچار تغییراتی در وزن می شود که این یک امر طبیعی است، بنابراین تشخیص اینکه آیا فرزندتان چاق است اگر نگران هستید، برای شما دشوار خواهد بود. وزن کودک، با پزشک خانواده خود در مورد اندازه گیری وزن او صحبت کنید زیرا پزشک می تواند چاقی یا اضافه وزن کودک را با اندازه گیری شاخص توده بدنی بر اساس قد و وزن تشخیص دهد.

شعبان تاکید می کند: شما به عنوان والدین یا مراقبان اولیه کودک، تاثیر زیادی روی او دارید، کودک رفتار شما را دنبال می کند. پس الگوی خوبی برای او باشید، همه اعضای خانواده باید قانون تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به کار گیرند و این قاعده نباید محدود به کودک دارای اضافه وزن باشد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید