علت قطعی توزیع برخی کالاهای اساسی در چند روز اخیر چیست؟

522618 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، محمد قربانی با حضور در تلویزیون در پاسخ به این سوال که دلیل قطع شدن توزیع برخی کالاهای اساسی مانند نفت در چند روز اخیر چیست؟ وی گفت: اگر بازار بخواهد کارکرد واقعی خود را داشته باشد باید همه محافل به درستی و به موقع عمل کنند. خوشبختانه بر اساس پیش بینی ها و برنامه ریزی های انجام شده، وزارت جهاد کشاورزی مشکلی در تامین کالاهای اساسی ندارد.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: اما در برخی از شبکه توزیع اصلی و شبکه فروش اختلال ایجاد شد که به نظر می رسد ناشی از خستگی باشد. یعنی با توجه به تقاضای بیش از حد کالا در روز اول و دوم طرح یارانه، این خستگی به این دلیل به وجود آمد که توزیع در شبکه اصلی انجام شد و این شبکه‌ها قادر به توزیع کالا در زیرشبکه‌های خود نبودند یا اگر شبکه‌های Subdivided انجام می‌دادند. نتوانست به مغازه ها برسد.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی گفت: بازدیدهای میدانی اخیر نشان می دهد که وجود کالا در فروشگاه ها کافی است.

وی با اشاره به اینکه در روزهای اول هر عملیات بزرگی ممکن است ناهماهنگی وجود داشته باشد، افزود: با جلسات مشترکی که با وزارت صمت برگزار کردیم، این روند هماهنگی رو به بهبود است و امیدواریم این عملیات هماهنگی توسط کاربران تکمیل شود. ما نباید نگران باشیم و نباید شاهد اتفاقات روز اول و دوم پروژه باشیم.

قربانی ادامه داد: روزانه 3000 تن روغن، 7600 تن گوشت مرغ، 1500 تن گوشت مرغ منجمد، حدود 30 تن شیر، حدود 3000 تن تخم مرغ، 310 تن گوشت قرمز و 60 تن شکر توزیع شد. هنگامی که تقاضا در یک دوره زمانی افزایش می یابد و به اوج می رسد، ممکن است وقفه هایی در شبکه تولید، حمل و نقل یا تجارت ایجاد شود.

  توسعه زنجیره صنایع پایین دستی در هرمزگان ضروری است

وی معرفی قیمت های جدید را یکی دیگر از دلایل کمبود برخی کالاها در روزهای اخیر عنوان کرد و گفت: درج قیمت جدید و تغییر پلمب واکنشی کالاها اقدامی زمان بر است. همچنین اعلام شد تمامی محصولاتی که با قیمت قدیم هستند با قیمت جدید عرضه خواهند شد که مشکلاتی را نیز ایجاد کرد.

معاون وزیر جهادکشاورزی انباشت را یکی دیگر از عوامل کمبود نفت دانست و گفت: از دیگر عواملی که باعث کمبود موقت نفت می شود انباشت است. در یکی از استان ها 25 تن روغن جامد و 631 تن روغن مایع در انحصار و کشف شد. اما این میزان انباشت بر بازارهای این استان و استان های همجوار آن تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال 71 تن آرد قاچاق و 10 تن در یکی از استان ها انبار شده بود. گندم 19 تن انباشته شده است. یعنی رفتارهای غیراخلاقی در این مدت در بازار تشدید شد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه تامین کالا مشکلی در کشور نداریم. یعنی قبل از اجرای طرح و طرح آزادسازی اقدامات لازم برای وجود ذخایر استراتژیک بالا انجام شد تا مشکلی در روند اجرای طرح وجود نداشته باشد. همچنین از مردم بابت اختلال در روز اول عذرخواهی می کنیم و انتظار داریم در صورت عدم خرید برخی کالاها مانند نفت، حداقل یک تا دو روز روند خرید را کند کنند، بنابراین تولید، انتقال، توزیع و شبکه تجارت آماده است. خود را برای حمل کالا به زنجیره ها و مغازه ها بیابید.

قربانی با بیان اینکه سیستم عرضه و تقاضا کارکرد خود را خواهد داشت و قیمت را تعیین می کند، گفت: ممکن است در روزهای آینده قیمت کالاهایی مانند مرغ، تخم مرغ و شیر کاهش یابد. همانطور که قبلا به تولید کنندگان اطلاع داده ایم، نگران نباشید. جامعه حمایت از دامپروری و سازمان تعاون روستایی محصولات مازاد را خریداری می کنند تا تولیدکنندگان با اطمینان کامل به تولید خود ادامه دهند و علاوه بر ذخایر، صادرات نیز انجام دهیم.

  هرگونه توافق جدید آمریکا با ایران می تواند به معنای نابودی اسرائیل باشد

معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: دولت تلاش می کند کمترین دخالت را در بازار داشته باشد. مثلاً اگر اختلالی در بازار ایجاد نشود، شاهد مازاد یا کمبود باشیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم با بررسی دهک های درآمدی مردم که مشمول این طرح نمی شوند، همگی بتوانند یارانه دریافت کنند و طرح موفق باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید