علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

577269 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اولین باری که سرگیجه را تجربه می کنید می تواند برای شما ناخوشایند و ترسناک باشد. احساس سرگیجه می کنید یا انگار دنیا دور شما می چرخد.

علل سرگیجه بعد از ایستادن

خوشبختانه، در بیشتر موارد، سرگیجه به دلیل یک بیماری جدی مغزی نیست، بلکه صرفاً سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم یا به اصطلاح BPPV است. این مشکل می تواند جدی و آزاردهنده باشد، اما خطرناک نیست. پاروکسیسمال به معنای ناگهانی و کوتاه مدت است و معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد و در اثر حرکت خاصی در سر ایجاد می شود.

بنابراین، اگر هنگام بالا بردن یا پایین آوردن سر یا نشستن سرگیجه ناگهانی همراه با حالت تهوع و عدم تعادل را تجربه کردید، احتمالاً دچار سرگیجه خوش خیم هستید که علت اصلی آن اختلال گوش داخلی و التهاب گوش است.

اگرچه BPPV در افراد بالای 60 سال شایع است، اما می تواند در هر سنی به خصوص در زنان رخ دهد.

BPPV گاهی اوقات دلایل دیگری مانند فشار روی سر، میگرن یا سایر مشکلات گوش داخلی، دیابت، پوکی استخوان یا استراحت طولانی مدت در بستر دارد.

علت سرگیجه کیست های کوچک کلسیمی به نام اتوکنیا است که از محل معمول خود در گوش داخلی جدا می شود و هماهنگی طبیعی بین مغز و گوش داخلی را مختل می کند که تعادل شما را حفظ می کند.

بیشتر سرگیجه‌ها در عرض چند هفته خود به خود از بین می‌روند، اما برخی از آن‌ها شدیدتر یا مداوم هستند و اگر هنگام رانندگی یا انجام کارهایی که نیاز به تعادل دارند ایجاد شوند، باعث نگرانی می‌شوند. پس بهتر است برای درمان سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

  چه عواملی بر رشد شاخص بورس تاثیر گذاشت؟

تشخیص سرگیجه خوش خیم معمولاً بسیار ساده است و نیازی به آزمایش یا اسکن مغزی یا اشعه ایکس ندارد. معمولاً پزشک با بررسی حرکات موزون چشم ها و داخل گوش از شما می خواهد که سر خود را در جهتی حرکت دهید که باعث حرکت کریستال ها و سرگیجه می شود. آنتی هیستامین ها یا بنزودیازپین ها معمولا برای سرکوب علائم تجویز می شوند.

اگر علت سرگیجه شما التهاب یا عفونت گوش داخلی باشد، روش درمان کمی متفاوت خواهد بود و باید التهاب گوش داخلی برطرف شود. التهاب گوش داخلی معمولاً پس از قرار دادن وسایل غیربهداشتی برای تمیز کردن گردن از جرم گوش رخ می دهد، بنابراین بهتر است از این کار خودداری کنید.

منبع: سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید