علت درد کبد چیست؟

536206 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کبد سالم به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کند، خون را تصفیه می کند و در متابولیسم نقش دارد. همچنین در صورت آسیب دیدن می تواند خود را ترمیم کند. اگر کبد کار خود را به درستی انجام ندهد، می تواند منجر به یک بیماری جدی و خطرناک شود.

بیشتر بخوانید:

درد کبد می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. اکثر مردم احساس کسل کننده و ضربان دار را در قسمت فوقانی شکم تجربه می کنند. درد کبد همچنین می تواند مانند نیش چاقو باشد که نفس شما را بند می آورد. گاهی اوقات این درد با تورم همراه است و گاهی افراد در ناحیه کبد در ناحیه پشت یا تیغه شانه راست احساس درد می کنند.

درد کبد می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. درد کبد همچنین ممکن است نشان دهنده سیروز کبدی، سندرم ری، سرطان کبد و هموکروماتوز باشد.

گاهی اوقات دردی که در همان ناحیه مشترک کبد احساس می شود، در واقع ناشی از مشکلات کیسه صفرا، پانکراس یا کلیه است.

تشخیص زودهنگام علت اصلی درد و درمان به موقع بسیار مهم است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، 4.5 میلیون بزرگسال در ایالات متحده به بیماری کبدی یا 1.8٪ از جمعیت مبتلا هستند.

اگر صبح ها بعد از غذای سنگین یا عصر با مصرف الکل درد کبد دارید، مقدار زیادی آب بنوشید. سعی کنید تا چند روز از مصرف غذاهای چرب یا سنگین پرهیز کنید و صاف بنشینید تا به کبد فشار نیاورید.

اگر درد بیش از چند ساعت ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر تهوع، سرگیجه یا توهم همراه با درد کبد دارید، ممکن است به کمک فوری نیاز داشته باشید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

درد شدید به خصوص در ناحیه شکم
تب و لیزر
رنگ تیره ادرار
مدفوع رنگ پریده
خون در مدفوع
مدفوع سیاه
تهوع و استفراغ
کاهش وزن
رنگ پوست مایل به زرد
احساس درد شکم هنگام لمس
تورم پاها، شکم و مچ پا
احساس خارش روی پوست
خستگی مزمن
بی اشتهایی

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بیش از 100 نوع بیماری کبدی وجود دارد که باعث درد کبد می شود. در اینجا به برخی از این بیماری ها اشاره می کنیم:

1 التهاب مجاری صفراوی (کلانژیت)

در این بیماری مجاری صفراوی که صفرا را از کیسه صفرا به روده کوچک منتقل می کنند ملتهب می شوند. معمولا یک عفونت باکتریایی باعث این التهاب می شود. عفونت کلانژیت به سیستم مجرای صفراوی فشار وارد می کند و معمولاً نشانه انسداد یا انسداد در آن سیستم است. التهاب مجاری صفراوی می تواند ناشی از سنگ، تومور، لخته خون یا عفونت باکتریایی باشد.

2. هپاتیت

هپاتیت به معنای التهاب کبد است. شایع ترین علت ویروس است، اما علل دیگر عبارتند از مصرف بیش از حد الکل، سموم، برخی داروها و برخی شرایط پزشکی.

انواع مختلفی از ویروس هپاتیت وجود دارد. طبق CDC، شایع ترین انواع هپاتیت ویروسی در ایالات متحده هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C است.

هپاتیت B، C و D باعث هپاتیت مزمن می شود که در نهایت می تواند منجر به سیروز، نارسایی کبد و سرطان کبد شود.
هپاتیت A در مدفوع فرد مبتلا دیده می شود و از طریق مصرف آب یا غذای آلوده منتقل می شود.
هپاتیت B با قرار گرفتن در معرض مایعات بدن مانند خون و مایع منی منتقل می شود.
هپاتیت C از طریق خون آلوده یا گاهی از طریق جنسی منتقل می شود.
هپاتیت D یک عفونت ثانویه است که فقط افراد مبتلا به هپاتیت B را درگیر می کند.
هپاتیت E از طریق مصرف آب یا غذای آلوده منتقل می شود.
هپاتیت خودایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن به سلول های کبد حمله می کند.
هپاتیت می تواند حاد به معنای ناگهانی و کوتاه مدت یا مزمن به معنای طولانی مدت و مداوم باشد.

  شهرهای قرمز کرونا افزایش یافت. 28 آگوست 1401 + کارت

3. آبسه کبد

آبسه کبد کیسه ای از مایع یا چرک آلوده است که در کبد ایجاد می شود. عفونت با میکروب های خاص مانند باکتری ها، انگل ها یا قارچ ها می تواند باعث ایجاد آبسه شود. آبسه می تواند به بافت های اطراف آسیب برساند و منجر به خونریزی، عفونت های اضافی و حتی مرگ شود. درمان ممکن است شامل آنتی بیوتیک یا عامل ضد قارچی باشد و آبسه ممکن است تخلیه شود. معمولاً هیچ آزمایش بعدی کبدی برای اطمینان از از بین رفتن آبسه و دائمی بودن آسیب انجام نمی شود.

4. سیروز

سیروز کبدی علامت برگشت ناپذیر کبد است. کبد به آرامی به دلیل آسیب طولانی مدت بدتر می شود و نمی تواند به درستی کار کند. با گذشت زمان، بافت اسکار جایگزین بافت سالم کبد می شود که می تواند جریان خون را از طریق کبد مسدود کند. یک کبد سالم می تواند سلول های آسیب دیده را بازسازی کند. اگر آسیب خیلی شدید یا طولانی مدت باشد، کبد نمی تواند به طور کامل بهبود یابد و در عوض زخم ایجاد می کند.

سیروز به تدریج رخ می دهد، اما وقتی بدتر می شود، کبد شروع به از کار می کند. این می تواند منجر به نارسایی مزمن کبد یا بیماری کبدی مرحله نهایی شود که در آن کبد دیگر نمی تواند عملکردهای حیاتی را انجام دهد.

5. سندرم کیاری بود

این یک بیماری نادر کبدی است که در آن لخته های خون جریان خون را در خارج از کبد مسدود می کنند. خون در کبد جمع می شود و باعث بزرگ شدن آن می شود. در برخی موارد، طحال نیز ممکن است بزرگ شود. تجمع خون باعث افزایش فشار خون در سیاهرگ باب می شود. این رگ وظیفه انتقال خون از روده به کبد را بر عهده دارد. این افزایش فشار به عنوان فشار خون پورتال شناخته می شود.

فشار خون پورتال باعث تجمع مایع در شکم می شود. گرفتگی عروق جریان خون از کبد به قلب را کند یا متوقف می کند. زخم کبد یا سیروز نیز ممکن است رخ دهد. افرادی که احتمال لخته شدن خون در آنها بیشتر است نیز بیشتر در معرض ابتلا به سندرم Bud-Chiari هستند. این شامل زنان باردار و مبتلایان به تومور، بیماری التهابی مزمن، اختلال انعقادی یا عفونت می شود.

  برخی اخبار کشور را پخش کردند

6. اثر الکل

طبق گزارش بنیاد کبد آمریکا، سوء مصرف مزمن الکل عامل اصلی سیروز در ایالات متحده است. کبد معمولا الکل را تجزیه کرده و از بدن خارج می کند. اگر فردی الکل بیش از حد مصرف کند، سلول های کبدی آسیب دیده یا از بین می روند. مصرف زیاد الکل می تواند منجر به تجمع چربی و التهاب در کبد و سیروز الکلی شود. سیروز ناشی از الکل حتی پس از قطع نوشیدن قابل برگشت نیست، اما قطع الکل می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند و به بهبود علائم کمک کند.

روش های تشخیص علت درد کبد

بسیاری از شرایط می توانند باعث درد در کبد شوند، بنابراین شناسایی علت اصلی آن بسیار مهم است. برای تشخیص علت اصلی درد کبد، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه سلامتی فرد را بررسی می کند. سایر گزینه های تست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد یا شناسایی مشکلات خاص کبدی یا شرایط ژنتیکی
تست های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری، ام آر آی و سونوگرافی برای ارزیابی آسیب کبدی
تجزیه و تحلیل بافت، که شامل گرفتن نمونه بافت از کبد برای آزمایش آزمایشگاهی است
گاهی اوقات درد کبد با برخی تغییرات در شیوه زندگی از بین می رود، مانند اجتناب از الکل، کاهش وزن یا پیروی از یک رژیم غذایی سالم.

سایر مشکلات ممکن است نیاز به دارو یا جراحی داشته باشند. اگر نارسایی کبد وجود داشته باشد، ممکن است بیمار نیاز به پیوند کبد داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید