علت بی حسی دست در خواب

552013 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اکثر ما تجربه بیدار شدن در نیمه های شب و گزگز شدن در دستانمان را داشته ایم. گاهی اوقات این گزگز با احساس سوزش و جهش دست ها همراه است، اما به نظر شما چرا هنگام خواب دست های ما گزگز می شود؟ این می تواند در قسمت های مختلف بدن اتفاق بیفتد. بیهوشی معمولاً هیچ علامت هشدار دهنده ای ندارد و با فشار روی اعصاب ایجاد می شود و به طور کلی بی ضرر است و ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. البته به شرطی که اغلب اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید:

علل مختلف بی حسی دست ها و پاها در خواب

وضعیت بدن و وضعیت نامناسب بدن می تواند باعث بی حسی در بازو شود. هر گونه وضعیت نادرست و فشار زیاد روی اعصاب دست می تواند دست ما را بی حس کند و در نتیجه گردش خون مختل شود و سیستم عصبی با بیهوشی به این امر پاسخ دهد.

پیچیدگی عصبی

عصب اولنار معمولا از شانه تا آرنج امتداد دارد که مسئول احساس سوزش داخل بازو است. خستگی یا ضعف در مچ دست یا بی حسی دست باعث درد مداوم در اعصاب یا فشار بر عصب اولنار می شود. این درد معمولا خود به خود از بین می رود، اما اگر بیش از دو روز طول بکشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 در گوشت قرمز، ماهی، بوقلمون و محصولات لبنی یافت می شود و به حفظ سلامت اعصاب و سلول های خونی کمک می کند. کمبود ویتامین B12 در بدن باعث مشکلات عصبی و بی حسی در دست ها می شود.

  قانون حمایت از معلولان پارادوکس دارد!

استرس و اضطراب

وقتی تحت استرس و اضطراب هستیم، بدن واکنش تدافعی نشان می دهد. هورمون های استرس در نواحی هدف بدن تولید می شوند و معمولا یک تهدید طبیعی برای بدن هستند. این واکنش فیزیولوژیکی باعث توقف و کندی جریان خون به قسمت های مختلف بدن می شود که می تواند باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها شود. استرس همچنین می تواند باعث تنش عضلانی شود.

بیماری های عمده

بی حسی دست ها همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری پزشکی باشد که بر سیستم عصبی بدن تأثیر می گذارد. این گزگز ممکن است با ضعف عضلانی یا علائم دیگر همراه باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

خون رسانی ضعیف

شایع ترین علت بی حسی دست ها و پاها در هنگام خواب، خون رسانی نامناسب است که در اثر وضعیت نادرست بدن در هنگام خواب ایجاد می شود و با تغییر نحوه خوابیدن از بین می رود.

چگونه از بی حسی دست و پا جلوگیری کنیم؟

شانه های خود را بالا نگه دارید

احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن دست ها با برداشته شدن فشار از روی دست ها از بین می رود. دست دادن می تواند جریان خون را در این ناحیه افزایش دهد. همچنین می توانید شانه های خود را بالا و پایین ببرید تا تنش از بین برود و اعصابتان آرام شود.

وضعیت صحیح خوابیدن

به وضعیت دست ها و پاهای خود بیشتر توجه کنید. دست های خود را در داخل بدن خم نکنید. مچ دست خود را صاف نگه دارید تا جریان خون آسان به آن ها وجود داشته باشد. دستان خود را نزدیک بدن نگه دارید و آن را زیر سر خود قرار ندهید، زیرا این کار باعث کاهش جریان خون در این ناحیه می شود.

  نویسنده مشهور جهان عرب توسط لابی صهیونیستی تهدید شد

هنگام خواب از دستبند استفاده کنید

دستبندها یا بند های مخصوص مچ دست را در جای خود نگه می دارند و دیگر لازم نیست نگران خم شدن مچ در خواب باشید. در نتیجه می توانید از بی حسی دست ها جلوگیری کنید.

یک سبک زندگی سالم را رهبری کنید

ورزش منظم به سلامت کلی قلب و عروق کمک می کند و جریان خون را بهبود می بخشد. عادات غذایی سالم همچنین به جلوگیری از کمبود ویتامین و کاهش درد عصبی کمک می کند.

به دنبال درمان پزشکی باشید

برای علائم مزمن یا شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید. در مورد شرایط مختلف درمان بپرسید تا بتوانید مشکل خود را حل کنید.

علائم هشداردهنده ای که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند را در نظر بگیرید. سوزن سوزن شدن ناگهانی ممکن است نشانه سکته مغزی باشد. به خصوص اگر همراه با سرگیجه، تشنج، مشکلات گفتاری، از دست دادن تعادل یا سردرد شدید باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

منبع: نمناک

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید