علت اصلی نامنظم شدن سیکل قاعدگی چیست؟

573029 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، باید بدانید که بین اولین روز قاعدگی تا اولین روز خونریزی بعدی 28 روز فاصله وجود دارد. البته این عدد تقریبی است و سیکل قاعدگی نیز بین 24 تا 31 روز اتفاق می افتد. اما در برخی موارد این نظم بدون دلیل خاصی از بین می رود.

بیشتر بخوانید:

در این مقاله به پنج علت بی نظمی قاعدگی اشاره می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

شما ورزش زیادی انجام می دهید

بهتر است بدانید یکی از دلایل تاخیر در قاعدگی عدم فعالیت بدنی و در خانه ماندن است. اما در عین حال ورزش بیش از حد و بیش از حد علاوه بر چربی کم بدن نیز باعث ایجاد نوعی استرس در بدن می شود. به این ترتیب بدن پیام هایی به مغز می فرستد و می طلبد که ترشح هورمون های باروری متوقف شود. زیرا به این نتیجه می رسد که شما شرایط فیزیکی لازم برای تغذیه کودک را ندارید.
خوشبختانه به محض اینکه فعالیت بدنی سنگین و شدید را متوقف کنید، چرخه قاعدگی شما به حالت اولیه خود باز می گردد.

اگر قطع قاعدگی بیش از سه ماه طول کشید، به متخصص زنان مراجعه کنید، زیرا ممکن است دچار آمنوره (قطع دائمی قاعدگی) شوید.

کمبود خواب نیز می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. در واقع، زمانی که ساعت داخلی بدن شما مختل می شود، هورمون های تولید مثل نیز مختل می شوند و بر تخمک گذاری و قاعدگی تاثیر می گذارند.

شما اضافه وزن دارید

یکی از نتایج اضافه وزن ترشح زیاد و بیش از حد هورمون استروژن است. همچنین باعث بی نظمی و مشکلات قاعدگی می شود که اغلب بیش از یک هفته طول می کشد.

  مهراب قاسمانی مرد آهنی شد + عکس

البته این مشکل می تواند خطر ابتلا به آندومتریوز و حتی سرطان آندومتر یا سرطان دیواره داخلی رحم را افزایش دهد.

اگر اضافه وزن دارید و پریودهایتان نامنظم است و از خونریزی شدید رنج می برید، حتما با متخصص زنان مشورت کنید. پزشک احتمالاً برای کاهش ضخامت اندومتر و خطر ابتلا به سرطان، قرص های ضد بارداری تجویز می کند.

شما در حال مصرف داروهای هورمونی هستید

تمام داروهای هورمونی مانند قرص تیروئید، داروهای استروئیدی یا آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد روان پریشی که باعث ترشح دوپامین می شوند) با ایجاد اختلال در گیرنده های هورمونی بر چرخه قاعدگی تأثیر منفی می گذارند.

اگر پریود شما دو یا سه روز تاخیر داشته باشد، جای نگرانی نیست. اما اگر بی نظمی شما یک هفته یا بیشتر طول کشید، به متخصص زنان مراجعه کنید.

شما به اندازه کافی نمی خوابید

کمبود خواب نیز می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. در واقع، زمانی که ساعت داخلی بدن شما مختل می شود، هورمون های تولید مثل نیز مختل می شوند و بر تخمک گذاری و قاعدگی تاثیر می گذارند.

علاوه بر این، اختلال در زمان خواب منظم باعث بی نظمی در ترشح ملاتونین می شود. ملاتونین یا هورمون خواب بر تولید مثل تأثیر می گذارد.

بهتر است به ساعت بیولوژیکی (داخلی) بدن خود احترام بگذارید و سعی کنید شب ها به طور منظم و کافی بخوابید.

شما همیشه در سفر هستید

افرادی که به طور منظم از قاره ای به قاره دیگر سفر می کنند و با اختلاف زمانی مواجه می شوند، اختلالات ترشح ملاتونین دارند. متاسفانه این نوسانات برای سلامتی خوب نیست.
اگر هر از چند گاهی چنین سفرهایی داشته باشید مشکلی پیش نمی آید. اما اگر مدام به مسافرت می روید، ممکن است یائسگی را تجربه کنید. در این مورد حتما با یک متخصص زنان مشورت کنید تا بیشتر به شما کمک کند.

  ماجرای ضرب و شتم یک افسر قدیمی پلیس لرستان + فیلم

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید