علامت اصلی سرطان روده بزرگ

575449 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، افشین رخشا با بیان اینکه سرطان روده بزرگ دومین سرطان شایع مردان و سومین سرطان شایع در زنان در کشور است، ضخیم شدن دیواره دیواره روده را بیماری بدخیم خواند. کولون و گفت که بیشتر پولیپ های روده بزرگ خوش خیم هستند، اما به مرور زمان می توانند سرطانی شوند.

بیشتر بخوانید:

وی پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان مناسب را از اصول اولیه مقابله با انواع سرطان ها می داند و می افزاید: سرطان روده بزرگ دارای تنوع ژنتیکی زیادی است که از نوع بدون علامت تا متاستاز و درگیری کبد خود را نشان می دهد.

راکشا در پاسخ به این سوال که عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ چیست، گفت: در کشورهای پیشرفته و صنعتی که غذاهای پرکالری و پرانرژی بیشتری مصرف می شود، تعداد سرطان روده بزرگ بیشتر است. هر چه مصرف مواد غذایی افزایش دهنده حرکات روده (مصرف فیبر) بیشتر باشد، حرکت مواد سرطان زا در روده سریعتر است و زمانی که عوامل سرطان زا از بدن خارج شوند، احتمال ابتلا به سرطان کاهش می یابد.

وی افزود: فست فودها و غذاهای فرآوری شده و انواع گوشت های کبابی پلی کربن تولید می کنند که به دیواره روده ها می چسبد و باعث سرطان روده می شود. سبک زندگی در این بیماری بسیار مهم است، اگر ورزش کافی و غذای سالم در سبک زندگی افراد وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ کمتر می شود.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استعمال دخانیات و مشروبات الکلی را از دیگر عوامل ایجاد سرطان برشمرد و سن را از عوامل مهم در بروز این سرطان برشمرد و گفت: هر چه سن افراد بالاتر باشد احتمال ابتلا به این سرطان بیشتر می شود. سرطان در حال توسعه است. بلند شد

  در اواسط فصل قصد جدی برای جدایی داشتم

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی در غربالگری این بیماری موثر است، گفت: ژنتیک و سابقه خانوادگی و همچنین سابقه سرطان های دیگر فرد در سن غربالگری روده بزرگ موثر است.

رخشا همچنین به اهمیت تشخیص زودهنگام این سرطان برای درمان سریعتر و آسانتر این بیماری اشاره کرد.

وی یادآور شد: اولین غربالگری این بیماری در سن 50 سالگی انجام می شود اما برای افرادی که بار خانوادگی دارند (در خانواده درجه یک سرطان روده بزرگ، سینه، تخمدان، رحم دارند) این غربالگری زودتر انجام می شود. . این غربالگری شامل آزمایش خون مخفی مدفوع، معاینه داخلی و کولونوسکوپی است.

رهشا در پاسخ به این سوال که اگر در سن 50 سالگی کولونوسکوپی انجام شود نیازی به انجام این آزمایش نیست، گفت: اگر کولونوسکوپی در 50 سالگی انجام شود و مشکلی نداشته باشد، لازم است آزمایش را در 5 تا 10 سال آینده انجام دهید این کولونوسکوپی نیست.

شاه خونریزی در مدفوع را نشانه سرطان روده بزرگ می داند و می افزاید: رگه های خونی که همراه با مدفوع عبور می کند را حتما باید رعایت کرد سایر علائم سرطان روده بزرگ را فهرست کنید. وی گفت: اگر بعد از اجابت مزاج چند لکه خونی از او خارج شود ممکن است شقاق یا بواسیر داشته باشد و این به معنای سرطان روده بزرگ نیست.

راچشا یادآور شد: در صورت مشاهده پولیپ بزرگ و پایدار در کولونوسکوپی نمونه برداری می شود (لازم به ذکر است که فاصله کولونوسکوپی بعدی در این افراد سه سال کاهش می یابد).

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از انواع سرطان قابل درمان هستند و نیاز به درمان به موقع، تشخیص زودهنگام و سپس درمان مناسب دارند.

  کشف پیچ / جسد پشت صحنه چه بود؟

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید