علامت اصلی آلزایمر چیست؟

537296 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سید جواد حسینی نژاد در برنامه نبض شبکه سلامت سیما در پاسخ به این سوال که حافظه چیست، گفت: حافظه ترکیبی از سه فعالیت در مغز است. مهمترین بخش، ثبت و بازیابی اطلاعات از محیطی است که در لوب گیجگاهی ذخیره می شود تا در صورت نیاز بتوان آن را بازیابی کرد. این سه فرآیند حافظه نامیده می شوند و هر اختلالی در این سه مرحله با اختلال حافظه همراه است. وی افزود: گاهی استرس زیاد باعث عدم تمرکز می شود و اتفاقات در مغز ثبت نمی شود که با فراموشی ناشی از آلزایمر متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: مهمترین علامت بیماری آلزایمر اختلال حافظه است. در بیماری آلزایمر معمولا اطرافیان بیمار شاکی هستند و خود بیمار هم هیچ شکایتی ندارد.

این متخصص مغز و اعصاب، حافظه فوری، حافظه اخیر و حافظه از راه دور را سه قسمت اصلی حافظه می داند و یادآور می شود: مهم ترین بخشی از حافظه که در بیماران آلزایمری دچار اختلال می شود، حافظه اخیر است. این افراد اتفاقات چند ساعت پیش را فراموش می کنند، اما اتفاقات سال های قبل را به یاد می آورند. از جمله انواع متمایز کننده فراموشی این است که کسانی که آلزایمر ندارند با انواع حافظه مشکل دارند. همچنین در کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین B12، افسردگی و استرس روانی درجاتی از اختلال حافظه وجود دارد که با درمان قابل جبران است و نباید آن را با اختلال حافظه در بیماری آلزایمر اشتباه گرفت.

وی افزود: در آمریکا حدود 20 درصد افراد بالای 65 سال به درجاتی از آلزایمر مبتلا هستند که این آمار در افراد بالای 85 سال به 40 درصد می رسد.

  مصر با کیروش به فینال جام ملت ها رفت

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا آلزایمر صرفاً از دست دادن حافظه اخیر است یا موارد دیگری نیز دخیل است، گفت: در بیماری آلزایمر، قسمت های مختلف مغز بر اثر «تجمع پروتئین» در سلول های مغز آسیب می بیند و سلول های مغز را از بین می برد. طبیعتاً علائم آلزایمر به اختلال حافظه محدود نمی شود و بسته به اینکه کدام قسمت از مغز تحت تأثیر قرار گرفته باشد، علائم متفاوت خواهد بود.

حسینی نژاد افزود: اگر قسمت جلویی مغز درگیر شود علائم اختلال شخصیت و افسردگی در فرد بروز می کند. یکی از مسائلی که افراد را در مورد چهره آلزایمر آزار می دهد. توهمات ناشی از بدبینی، بی قراری و ترک خانه از دیگر علائم بیماری آلزایمر است.

وی یادآور شد: توهمات و توهمات فرد مبتلا به آلزایمر تحت کنترل وی نیست، توصیه می شود هنگام کار با این افراد چیزی را تایید یا تکذیب نکنید. ، صحبت کردن با او.

حسینی نژاد افزود: علائم آلزایمر در تاریکی شدیدتر می شود، به همین دلیل برای جلوگیری از این مشکل توصیه می شود نور محیط داخلی را به طور مناسب تنظیم کنید.

وی به فرزندان خانواده ها توصیه کرد: والدین را از خانه قدیمی خود بیرون نبرید زیرا این افراد خاطره و دلبستگی به محیط آشنای قبلی دارند که در حفظ آرامش آنها بسیار موثر است.

حسینی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا می توان از آلزایمر 100 درصد پیشگیری کرد، افزود: می توانیم علائم را به تعویق بیندازیم و از شدت آن بکاهیم اما به طور 100 درصد نمی توانیم از آن پیشگیری کنیم.

  مجموعه ای از مفیدترین ادویه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری آلزایمر معمولاً مستلزم یک استعداد ژنتیکی و همچنین عوامل محیطی برای بروز آن است. تحقیقات انجام شده این را تایید می کند; افرادی که یادگیری بیشتری دارند دیرتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند یا اگر مریض شوند خفیف‌تر است، زیرا در این افراد سلول‌های مغز دائماً فعال هستند و بازسازی و تقویت می‌شوند و برای انواع بیماری‌ها مؤثر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا غذاها می توانند در مبتلایان به آلزایمر نقش داشته باشند، گفت: غذاهای چرب و پروتئین دار، غذاهای فرآوری شده و صنعتی فرد را مستعد ابتلا به این بیماری یا حتی احتمال ابتلا به آن می کند. بیماری را تسریع کند.

حسینی نژاد افزود: مصرف مواد غذایی حاوی فسفر، سلنیوم و منیزیم به بازسازی سلول های مغز کمک می کند. او همچنین به افرادی که سخت گیاهخوار هستند در مورد کمبود ویتامین B12 (که با اختلال حافظه مرتبط است) هشدار داد.

وی همچنین از آلودگی هوا به عنوان عامل موثر در ابتلا به آلزایمر یاد کرد و گفت: درمان های دارویی تنها پیشرفت آلزایمر را کند می کند و در درمان آن موثر نیست، شاید در آینده بتوان از سلول های بنیادی در درمان آلزایمر استفاده کرد. بیماری آلزایمر

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید