علائم و نشانه های زردی پوست چیست؟

552525 خبر ناگهانی

یرقان یا یرقان یک اصطلاح پزشکی است که به زردی روی پوست صورت و چشم ها اشاره دارد و زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین خون افزایش یابد. زردی می تواند نشانه ای از بیماری های زمینه ای مختلف باشد.

بیشتر بخوانید:

زرد شدن پوست صورت به دلیل بیلی روبین بالا در بدن ایجاد می شود. بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که در اثر تجزیه گلبول های قرمز در کبد ایجاد می شود. زرد شدن پوست صورت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در عملکرد گلبول های قرمز، کبد، کیسه صفرا یا پانکراس باشد.

بیلی روبین از تجزیه گلبول های قرمز مرده تولید می شود و از جریان خون به کبد و سپس به صفرا منتقل می شود و از طریق مجاری صفراوی برای دفع به دستگاه گوارش می رود.

بیشتر بیلی روبین از طریق مدفوع و مقدار کمی از طریق ادرار دفع می شود.

اگر کبد نتواند این رنگدانه را به درستی متابولیزه کند و به درستی به دستگاه گوارش نرسد و دفع نشود، بیلی روبین در خون جمع شده و در پوست رسوب می کند و باعث زردی می شود.

کبد ممکن است آسیب دیده باشد و قادر به متابولیسم بیلی روبین نباشد، ممکن است بیلی روبین به راحتی برای دفع به دستگاه گوارش نرسد، بیلی روبین ممکن است بیش از حد وارد کبد شود یا تعداد گلبول های قرمز در حال مرگ بسیار زیاد باشد.

زردی در نوزادان تازه متولد شده یا نوزادان نارس شایع تر است زیرا کبد هنوز به طور کامل رشد نکرده است که معمولاً به عنوان زردی در شیر مادر شناخته می شود.

علائم زردی

زرد شدن پوست و زرد شدن چشم ها از علائم زردی است. در موارد شدیدتر، رنگ چشم ممکن است نارنجی یا قهوه ای باشد.

یکی دیگر از علائم مهم ادرار تیره، مدفوع کم رنگ یا مدفوع گچی است.

اگر زردی ناشی از یک بیماری ویروسی باشد، ممکن است علائمی مانند خستگی شدید و استفراغ داشته باشید.

گاهی اوقات مصرف زیاد بتاکاروتن که در غذاهایی مانند هویج و کدو حلوایی وجود دارد منجر به زردی پوست می شود، این افراد چشمان زردی ندارند، بنابراین نباید این مشکل را با زردی اشتباه بگیرید.

  حضور هواداران امشب مشخص می شود؟

علت زردی پوست را تشخیص دهید

معمولاً از آزمایش خون برای تعیین علت زردی پوست، تعیین میزان کل بیلی روبین در بدن و بررسی سایر بیماری ها مانند هپاتیت استفاده می شود.

تست عملکرد کبد

– میزان پروتئین و آنزیم های خاص را در کبد آزمایش کنید

شمارش کامل خون برای شناسایی شواهدی از اثر همولیتیک ضعیف

سونوگرافی شکم یا توموگرافی کامپیوتری

بیوپسی کبد

برای تشخیص زردی، معمولا از نوزاد برای آزمایش خون با یک خراش کوچک روی انگشت شست نمونه گیری می شود.

درمان یرقان

زردی به خودی خود یک بیماری نیست، اما برای درمان باید علت اصلی آن شناسایی شود. زردی نوزاد معمولاً در عرض 1-2 روز برطرف می‌شود، زردی متوسط ​​معمولاً با نور درمانی پوست برای حذف بیلی روبین اضافی انجام می‌شود.

نور ساطع شده به بدن نوزاد کمک می کند تا بیلی روبین را همراه با مواد زائد دفع کند. مدفوع مکرر یا سبز رنگ یکی از عوارض جانبی فتوتراپی است که در واقع نشان دهنده حذف بیلی روبین اضافی از بدن است.

زردی شدید با تزریق خون برای حذف بیلی روبین انجام می شود.

علت زرد شدن پوست چیست؟

عوامل زیادی می توانند منجر به زرد شدن پوست شوند که در زیر به مهم ترین آنها اشاره شده است.

زرد شدن پوست در اثر هپاتیت

هپاتیت در اثر التهاب کبد به دلیل عفونت، بیماری های خودایمنی، از دست دادن شدید خون، داروها، سموم یا الکل ایجاد می شود که می تواند حاد یا مزمن باشد.

علائم هپاتیت: خستگی، بی حالی، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، خارش پوست، درد در سمت راست بالای شکم، زردی پوست صورت و چشم، تجمع مایع در شکم.

زردی نوزاد

زردی یک بیماری نسبتا شایع است و به دلیل بیلی روبین زیاد در خون نوزاد ایجاد می شود که با رشد کبد و شروع به تغذیه خود به خود از بین می رود و بیلی روبین از بدن دفع می شود.

زردی پس از زایمان باید به دقت کنترل شود، زیرا سطوح بالای بیلی روبین در نوزاد می تواند باعث ناشنوایی، فلج مغزی یا آسیب مغزی شود.

علائم زردی: زردی پوست یا زردی که 2-4 روز پس از تولد، اغلب در صورت و سپس روی بدن ایجاد می شود. علائم افزایش خطرناک بیلی روبین شامل یرقان، تب، بی حالی و گریه شدید است.

  مرد می خواست دوباره با همسر سابقش ازدواج کند

زرد شدن شیردهی

این زردی با شیردهی همراه است که معمولاً یک هفته پس از تولد رخ می دهد و خودبه خود برطرف می شود.

علائم زردی در دوران شیردهی: تغییر رنگ پوست به زرد، زرد شدن چشم ها، خستگی، افزایش وزن خفیف، گریه بلند.

زرد شدن پوست به دلیل تالاسمی یا کم خونی داسی شکل

تالاسمی یک اختلال خونی ارثی است که در اثر شکل غیرطبیعی هموگلوبین در خون ایجاد می شود که باعث کم خونی شدید می شود. در این بیماری ژنتیکی، گلبول های قرمز به شکل هلالی یا داسی شکل در می آیند که تمایل دارند رگ های خونی را مسدود کرده و جریان خون مناسب را به قسمت های مختلف بدن مختل کنند. از آنجایی که سلول های داسی شکل نسبت به سلول های خونی معمولی عمر کوتاه تری دارند، فرد دچار کم خونی می شود.

علائم تالاسمی: تغییر شکل استخوان ها به خصوص صورت، ادرار تیره، تاخیر در رشد، خستگی مفرط، رنگ پریدگی پوست و لثه ها، زردی پوست و چشم ها، تورم و درد در دست ها و پاها، عفونت های مکرر، درد شدید قفسه سینه، کم رنگ شدن پوست. کمر درد، بازوها و پاها.

زرد شدن پوست به دلیل سرطان پانکراس

پانکراس یکی از مهم ترین غدد درون ریز بدن است که در پشت معده قرار دارد. سرطان پانکراس اغلب در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود، بنابراین درمان آن بسیار دشوار است.

علائم سرطان پانکراس: کاهش اشتها، کاهش وزن ناخواسته، درد شکم، کمردرد، لخته شدن خون، یرقان، افسردگی.

پانکراتیت حاد

این یک بیماری حاد، التهاب لوزالمعده ناشی از سنگ کیسه صفرا یا مصرف بیش از حد الکل است.

علائم پانکراتیت حاد: درد ناگهانی که دائمی و شدید است و در قسمت فوقانی شکم، اطراف بدن و پشت حرکت می کند. وقتی به پشت می خوابید بدتر می شود. وقتی می نشینید یا به جلو خم می شوید بهتر می شود.

هپاتیت A

این بیماری در اثر عفونت با ویروس هپاتیت A ایجاد می شود و آنقدر مسری است که از طریق آب و غذای آلوده نیز قابل انتقال است.

  احیای توافق هسته ای 2015 بسیار دشوار است / موضع ایران در مذاکرات آینده قوی تر خواهد شد -

معمولاً یک بیماری جدی نیست و با ایمن سازی قبل از سفر به مناطق پرخطر قابل پیشگیری است.

علائم: تهوع و استفراغ، درد شکم، تب، بی اشتهایی، بدن درد، ادرار تیره، مدفوع رنگ پریده، زردی پوست و چشم، خارش پوست، بزرگ شدن کبد.

هپاتیت B و زرد شدن پوست

هپاتیت B در اثر التهاب کبد ناشی از عفونت ویروسی ایجاد می شود.

هپاتیت B از طریق تماس مستقیم با خون آلوده، خاراندن با سوزن آلوده، انتقال از مادر به کودک، رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی مقعدی و واژینال بدون کاندوم، استفاده از تیغ و سایر وسایل شخصی آلوده به مایعات بدن منتقل می شود. .

در صورت عدم درمان، هپاتیت B می تواند منجر به سیروز کبدی، نارسایی کبد، سرطان کبد و مرگ شود.

علائم هپاتیت B: خستگی، ادرار تیره، درد مفاصل و عضلات، بی اشتهایی، تب، ناراحتی شکمی، یرقان و یرقان.

زرد شدن پوست در اثر هپاتیت C.

عفونت ویروس هپاتیت C باعث التهاب کبد می شود. هپاتیت C از طریق تماس خونی منتقل می شود. تقریباً 70 تا 80 درصد افراد مبتلا به هپاتیت C بدون علامت هستند.

علائم هپاتیت C: علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، از جمله تب، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، درد و ناراحتی شکم، درد مفاصل، زردی.

هپاتیت D

عفونت ویروس هپاتیت D باعث التهاب کبد می شود و تنها در صورت آلوده شدن به هپاتیت B می توان به آن مبتلا شد. عفونت مسری است و از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن منتقل می شود.

علائم: یرقان، زردی چشم، درد مفاصل، درد شکم، استفراغ، بی اشتهایی، ادرار تیره و خستگی.

زرد شدن پوست در اثر هپاتیت E

هپاتیت E یک بیماری حاد و جدی است که توسط ویروس هپاتیت E ایجاد می شود، این عفونت از طریق نوشیدن و خوردن غذای آلوده، انتقال خون و انتقال آن از مادر به کودک منتقل می شود. در بیشتر موارد، عفونت پس از چند هفته خود به خود از بین می رود، اما در موارد نادر می تواند باعث نارسایی کبد شود.

علائم: زرد شدن پوست، ادرار تیره، درد مفاصل، بی اشتهایی، درد شکم، بزرگ شدن کبد، تهوع و استفراغ، خستگی و تب.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید