علائم درد زیر دنده چپ چیست؟

541893 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سینه های شما از 24 دنده، 12 دنده در سمت راست و 12 دنده در سمت چپ تشکیل شده است که وظیفه آنها محافظت از اندام هایی است که در زیر آنها قرار دارند. سمت چپ شامل قلب، ریه چپ، پانکراس، طحال، معده و کلیه ها می شود. هنگامی که یکی از این اندام ها عفونی، ملتهب یا زخمی می شود، درد زیر و اطراف قفسه سینه ایجاد می شود.

در حالی که قلب شما زیر قفسه سینه است، درد در این ناحیه معمولاً نشان دهنده حمله قلبی نیست. بسته به علت، ممکن است احساس تیز و سوراخ یا درد داشته باشید و در بیشتر موارد، درد قفسه سینه را می توان برای شرایط خوب درمان کرد.

بیشتر بخوانید:

ریه های خود را به سه روش طبیعی تمیز کنید

علل احتمالی درد زیر دنده چپ:

بدلکار:

کاسکاندریت به التهاب غضروفی اشاره دارد که دنده های شما را به قفسه سینه می چسباند. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، مانند:

عفونت
آسیب جسمی
آرتروز
این باعث درد شدید می شود که معمولاً در سمت چپ قفسه سینه احساس می شود. همچنین هنگام سرفه، عطسه یا فشار دادن دنده ها بدتر می شود.

پانکراتیت:

لوزالمعده غده ای است در نزدیکی روده کوچک در قسمت بالای سمت چپ بدن شما. آنزیم ها و آنزیم های گوارشی را در روده کوچک آزاد می کند تا به تجزیه غذا کمک کند. پانکراتیت به التهاب پانکراس اشاره دارد. این ممکن است به دلیل:

صدمه
سوء مصرف الکل
سنگ کیسه صفرا
درد در پانکراتیت معمولاً به آرامی ظاهر می شود و بعد از غذا بدتر می شود. او می تواند بیاید یا بهتر شود. علائم دیگر عبارتند از:

حالت تهوع
استفراغ
کاهش وزن
درد زیر دنده چپ

درد زیر دنده چپ چیست؟

شکستگی طحال و انفارکتوس حاد میوکارد:

طحال شما نیز در قسمت بالای سمت چپ بدن، نزدیک به سینه شما قرار دارد. به حذف سلول‌های آسیب‌دیده یا قدیمی کمک می‌کند و گلبول‌های سفید تولید می‌کند که با عفونت مبارزه می‌کنند.

طحال بزرگ که اسپلنومگالی نیز نامیده می شود، معمولاً پس از خوردن مقدار کمی غذا، علائم دیگری جز سیری ندارد. با این حال، اگر طحال شما آسیب دیده باشد، احتمالاً درد نزدیک قفسه سینه خود را تجربه خواهید کرد. طحال بزرگ شده بیشتر از طحال طبیعی احتمال پارگی دارد.

موارد زیادی می تواند منجر به بزرگ شدن طحال شود، از جمله:

عفونت های ویروسی، مانند تک هسته ای
عفونت های باکتریایی مانند سیفلیس
عفونت های انگلی مانند مالاریا
بیماری های خونی
بیماری کبد

اگر طحال شما پاره شود، با لمس این ناحیه احساس سوزش خواهید کرد. احتمالاً این تجربیات را نیز خواهید داشت:

فشار خون پایین
سرگیجه
نمای موضوع
حالت تهوع
پارگی طحال معمولاً در اثر آسیب ایجاد می شود. این یک خدمات فوریت های پزشکی است و شما باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. همچنین ممکن است با انفارکتوس طحال در سمت چپ قفسه سینه درد داشته باشید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

انفارکتوس طحال یک بیماری نادر است که در آن بخشی از طحال نابالغ می شود یا “می میرد”. اگر در بخش سلامت مرطوب مطالعه کرده باشید، این اتفاق زمانی می افتد که جریان خون به خطر بیفتد، معمولاً به دلیل آسیب یا انسداد عروق.

گاستریت:

گاستریت به التهاب غشای شکمی شما اشاره دارد که نزدیک سمت چپ قفسه سینه نیز قرار دارد. علائم دیگر عبارتند از درد سوزش در معده و احساس ناراحتی کامل در قسمت بالای شکم.

علل گاستریت عبارتند از:

عفونت های باکتریایی یا ویروسی
استفاده مکرر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
سوء مصرف الکل
سنگ کلیه یا عفونت
کلیه ها بخشی از دستگاه ادراری هستند. آنها در دو طرف ستون فقرات شما قرار دارند، اما هنگامی که ملتهب یا عفونی می شوند، درد می تواند به سمت جلو گسترش یابد. هنگامی که کلیه چپ شما تحت تاثیر قرار می گیرد، ممکن است در سمت چپ قفسه سینه خود احساس درد کنید.

سنگ کلیه رسوبات کلسیم و نمک هستند که به سنگ تبدیل می شوند. وقتی از کلیه ها خارج می شوند و به مثانه می رسند می توانند باعث درد شدید شوند. علاوه بر درد قفسه سینه، سنگ کلیه همچنین می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

میل شدید به ادرار کردن و کمی بیرون
ادرار خونی یا کدر
درد در پهلو که به جلوی بدن برخورد می کند.
عفونت کلیه زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق مجاری ادراری وارد کلیه ها می شود. هر چیزی که جریان ادرار را مسدود کند، از جمله سنگ کلیه، می تواند باعث عفونت کلیه شود.

سایر علائم عفونت کلیه عبارتند از:

تب
حالت تهوع
استفراغ

پریکاردیت:

قلب شما توسط یک کیسه پر از مایع به نام غشای خارجی احاطه شده است. پریکاردیت به التهاب کیسه اشاره دارد. هنگامی که ملتهب می شود، می تواند به قلب شما ضربه بزند و در نزدیکی دنده های چپ شما درد ایجاد کند. درد می تواند درد مبهم یا درد طاقت فرسایی باشد که معمولاً هنگام خواب بدتر می شود.

محققان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد، اما دلایل احتمالی عبارتند از:

عفونت
صدمه
رقیق کننده خون مخصوص خون
داروهای ضد تشنج
التهاب پهلو:

التهاب پهلو بیماری است که در آن بافتی که ریه را می پوشاند ملتهب می شود. این بیماری می تواند در نتیجه پنومونی باکتریایی، ویروسی یا قارچی، بدخیمی، تروما یا انفارکتوس ریوی در ریه ها رخ دهد.

در سمت چپ، درد زیر دنده چپ می تواند باعث درد شود، اما علامت اصلی آن درد شدید و دردناک هنگام تنفس است. اگر در هنگام تنفس دچار درد شدید قفسه سینه شدید به پزشک مراجعه کنید.

علت درد زیر دنده چپ چگونه تشخیص داده می شود؟

برای اینکه بفهمید چه چیزی باعث درد در دنده چپ شما می شود، پزشک یک آزمایش فیزیکی انجام می دهد که شامل احساس ناحیه آسیب دیده است. این به آنها کمک می کند تا به دنبال علائم تورم یا التهاب بگردند، به خصوص به دلیل التهاب.

  اجرای مونولوگ تملیها با حضور سامان کناد دختر مجید کناد

اگر به درد ناشی از مشکل قلبی مشکوک هستید، پزشک ممکن است از الکتروکاردیوگرام برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند. این در هر زمینه جدی کمک می کند.

سپس نمونه خون و ادرار برای آزمایش گرفته می شود. بررسی این نتایج ممکن است منجر به علائم کلیوی، پانکراتیت و گاستریت شود. اگر مشکوک به گاستریت هستید، می توانید نمونه مدفوع بگیرید یا از آندوسکوپ برای بررسی شکم خود استفاده کنید.

آندوسکوپ یک لوله صاف و منعطف است که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد. اگر علت درد قفسه سینه هنوز ناشناخته باشد، ممکن است نیاز به اشعه ایکس، سی تی اسکن یا MRI باشد. این به پزشک شما دید بهتری از اندام‌ها و هر ناحیه ملتهبی که در طول معاینه فیزیکی ظاهر نشده است، می‌دهد.

درمان درد در قسمت چپ زیر دنده ها:

درمان درد قفسه سینه بستگی به علت ایجاد آن دارد. اگر با نوعی التهاب همراه باشد، پزشک به شما توصیه می کند که برای کاهش درد و تورم دارویی تجویز کند.

در برخی موارد، ممکن است برای از بین بردن عفونت باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی باشد. به عنوان مثال، اگر سنگ کلیه بیش از حد بزرگ باشد که از بدن شما عبور کند، ممکن است پزشک شما نیاز به برداشتن آن داشته باشد.

علائم هشدار دهنده درد زیر دنده چپ:

در حالی که درد در دنده چپ معمولاً شدید نیست، گاهی اوقات می تواند نشانه ای از مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد. اگر درد قفسه سینه دارید، به دنبال کمک اورژانسی باشید.

مشکلات تنفسی
سردرگمی ذهنی
عرق کردن بیش از حد
گیجی یا سرگیجه
علل تهدید کننده زندگی درد در هیپوکندری چپ:

حمله قلبی:

اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی یا سایر مراقبت های پزشکی اورژانسی شده باشید، فورا با شماره اورژانس تماس بگیرید. یکی از شایع ترین علائم حمله قلبی، گرفتگی، درد، درد، فشار یا گرفتگی در قفسه سینه یا بازوها است. می تواند به فک، پشت یا گردن گسترش یابد.

سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

خستگی
سرگیجه ناگهانی
حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا درد شکم
کمبود هوا
عرق سرد
ممکن است فقط یک یا دو مورد از این علائم را داشته باشید، اما اگر هر یک از آنها را تجربه کردید و فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید، با شماره اورژانس تماس بگیرید.

درمان حملات قلبی:

سکته قلبی باید در بیمارستان درمان شود. گزینه های درمانی شامل دارو و جراحی است. مشمول:

رقیق کننده های خون
آسپرین
داروهای ضد درد
نیتروگلیسیرین
مهارکننده های ACE
مسدود کننده های بتا
جراحی استنت گذاری
جراحی قلب
درد در دنده های زیر قلب

آنژین:

آنژین یکی دیگر از بیماری های قلبی است که می تواند باعث ایجاد درد در این ناحیه شود. آنژین زمانی اتفاق می افتد که خون در قلب شما اکسیژن کافی نداشته باشد. این می تواند باعث بدتر شدن یا درد در قفسه سینه، فک، پشت، شانه ها و بازوها شود.

سایر علائم آنژین عبارتند از:

کمبود هوا
سرگیجه
حالت تهوع
خستگی
عرق کرده باشید
آنژین یک بیماری قلبی نیست. این مشکل را می توان یکی از بیماری های قلبی عروقی دانست.

درمان آنژین صدری:

درمان آنژین به عامل زمینه ای بستگی دارد. گزینه های درمانی عبارتند از:

داروهایی مانند رقیق کننده های خون و بتا بلوکرها.
تغییر سبک زندگی برای کاهش بیشتر خطر بیماری قلبی
روش های جراحی مانند استنت یا بای پس
پریکاردیت:

پریکاردیت در اثر التهاب غشاهای اطراف قلب ایجاد می شود. این غشاء که تحریک هم می شود غشای بیرونی نامیده می شود. چهار نوع پریکاردیت وجود دارد. این نوع با طول مدت علائم مشخص می شود. این چهار نوع عبارتند از:

حاد: علائم کمتر از سه هفته.
پایدار: علائم به مدت چهار تا شش هفته ادامه دارند.
عود: علائم چهار تا شش هفته بعد عود می کند و بین دوره های قبلی هیچ علامتی وجود ندارد.
مزمن: علائم بیش از سه ماه است.
علائم هر نوع متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد شدید در وسط یا سمت چپ قفسه سینه که ممکن است هنگام نفس کشیدن بدتر شود
احساس تهوع، درماندگی یا ضعف
سرفه
تورم غیرمعمول شکم یا پاها
تنگی نفس هنگام خواب یا دراز کشیدن
تپش قلب
دمای نور.
درمان پریکاردیت:

درمان بستگی به نوع، علت و شدت دارد. گزینه ها عبارتند از:

مصرف داروهایی مانند آسپرین، کورتیکواستروئیدها و کلشی سین
اگر عفونت ناشی از عفونت باشد، آنتی بیوتیک مصرف کنید
یک روش جراحی که مایع اضافی را از عضله قلب خارج می کند (معمولاً فقط در مورد عارضه تامپوناد قلبی).
پریاردکتومی یک روش جراحی برای پریکاردیت است که عضله سخت قلب را از بین می برد.
علل گوارشی درد زیر دنده چپ:
نفخ شکم:

گاز احتباس شده زمانی اتفاق می افتد که حرکت گاز از طریق دستگاه گوارش شما کند باشد یا قادر به حرکت نباشد. این مشکل می تواند ناشی از غذا یا بیماری های گوارشی باشد. علائم احتباس گاز عبارتند از:

گرفتگی عضلات
احساس سفتی در شکم
– نشت گاز
– نفخ شکم
عملیات جذب گاز:

گاز بخشی طبیعی از فرآیند گوارش است، اما می تواند باعث ناراحتی شود. گاز باقی مانده می تواند:

رژیم غذایی خود را تغییر دهید
کاهش یا حذف غذاهایی که می توانند باعث ایجاد گاز شوند، مانند:
غذاهای سرشار از فیبر
محصولات لبنی
غذاهای سرخ شده
نوشابه های گازدار را حذف کنید
عادات غذایی خود را با آهسته غذا خوردن و خوردن وعده های غذایی کوچکتر تغییر دهید
جویدن آدامس یا استفاده از فک را متوقف کنید
مصرف داروهای (oc) مانند Bino، GasX یا Milanta.
اگر دچار مسمومیت با گاز شدید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا این مسمومیت ناشی از یک بیماری گوارشی است یا خیر.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید