علائم اولیه اسکیزوفرنی در انسان

577271 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز و به نقل از تی ان، روان پریشی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که با دوره های مداوم یا مکرر روان پریشی مشخص می شود. علائم اصلی آن شامل توهم، هذیان و اختلالات فکری است. از دیگر علائم این اختلال می توان به گوشه گیری اجتماعی، کاهش ابراز احساسات و بی تفاوتی اشاره کرد. علائم این بیماری معمولاً به تدریج ظاهر می شود و از اوایل بزرگسالی شروع می شود و در بسیاری از موارد هرگز به طور کامل از بین نمی رود. اکنون نتایج یک مطالعه انجام شده توسط محققان برزیلی نشان می دهد که اسکیزوفرنی ممکن است با تغییراتی در شکل گیری رگ های خونی در مناطق خاصی از مغز مرتبط باشد.

اسکیزوفرنی چیست و چه علائمی دارد؟

در این مطالعه، محققان دانشگاه دولتی کامپیناس (UNICAMP)، موسسه تحقیقات و آموزش IDOR و دانشگاه فدرال ریودوژانیرو (UFRJ) رابطه بین آستروسیت‌ها (سلول‌های سیستم عصبی مرکزی) بیماران مبتلا به این بیماری را شناسایی کردند. اسکیزوفرنی و تشکیل عروق خونی باریک در مغز.

اسکیزوفرنی یک اختلال سلامت روان چندعاملی شدید است که تقریباً یک درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم شایع این اختلال شامل از دست دادن تماس با واقعیت (روان پریشی)، توهم (مانند شنیدن صداها)، هذیان، رفتار حرکتی نامنظم، از دست دادن انگیزه، و اختلال شناختی است.

در این مطالعه، محققان بر نقش آستروسیت ها در ایجاد این بیماری تمرکز کردند. این سلول های گلیال نگهبان سیستم عصبی مرکزی هستند و برای محافظت از آن مهم هستند. آنها عناصر مرکزی واحدهای عصبی عروقی هستند که مدارهای عصبی را با جریان خون یکپارچه می کنند و از نورون ها پشتیبانی می کنند.

نتایج این مطالعه به اهداف درمانی جدید اشاره می کند و درک دانشمندان را از مکانیسم های مولکولی پشت اسکیزوفرنی ارتقا می بخشد.

دانیل مارتینز-دسوزا، یکی از محققان این مطالعه، گفت: “ما نشان داده ایم که آستروسیت ها ممکن است در فرآیند تغییر ضخامت رگ های خونی در مغز نقش داشته باشند، که به نوبه خود می تواند جریان متابولیک را کاهش دهد. برخی از نواحی مغز درگیر هستند که یک عامل کلیدی در اسکیزوفرنی است. یافته‌های ما نقش آستروسیت‌ها را به‌عنوان عنصر مرکزی در بیماری برجسته می‌کند و نشان می‌دهد که آنها ممکن است هدفی برای درمان‌های جدید باشند.

  تب جامعه با برگزاری 2 آزمون در سال در انتخاب رشته دانش آموزان موثر است/کاهش استرس متقاضی

در این مطالعه، محققان آستروسیت های مشتق شده از سلول های پوست بیماران اسکیزوفرنی را با سلول های دیگر افراد سالم مقایسه کردند. این بخش از مطالعه در آزمایشگاه استیون رین، محقق موسسه تحقیقات و آموزش IDOR و استاد موسسه زیست شناسی در دانشگاه فدرال ریودوژانیرو انجام شد.

برای این منظور، آنها سلول های اپیتلیال بیماران اسکیزوفرنی و گروه کنترل را مجددا برنامه ریزی کردند تا به سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) تبدیل شوند. آنها سپس تمایز سلول های بنیادی پرتوان القایی را به سلول های بنیادی عصبی القاء می کنند که می تواند هم نورون ها و هم آستروسیت ها را ایجاد کند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که ناهنجاری های مولکولی و عملکردی آستروسیت ها ممکن است در پاتوژنز اسکیزوفرنی دخیل باشند. به گفته محققان، در مطالعه خود، ما این دخالت را با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی نشان دادیم. بدون این تکنیک، مطالعه آستروسیت ها به روشی که ما انجام دادیم غیرممکن بود.

محققان دو سری آزمایش با آستروسیت های به دست آمده از بیماران اسکیزوفرنی و افراد سالم انجام دادند. اولی آنالیز پروتئومی بود که در آن تمام پروتئین های موجود در هر نمونه برای تمایز بین دو مجموعه آستروسیت شناسایی شدند. پروتئومیکس علم مطالعه ساختار و عملکرد پروتئین ها در مقیاس بزرگ است. این کلمه را در قیاس با ژنومیک (به معنای دانش مطالعه ژن) ساخته اند.

به گفته محققان، در تجزیه و تحلیل پروتئوم سلولی، ما تغییرات ایمنی مرتبط با آستروسیت ها را مشاهده کردیم. در مورد سلول های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، ما همچنین تفاوت هایی را در سطوح سیتوکین های پیش التهابی و چندین پروتئین دیگر یافتیم که نشان دهنده عملکرد رگ زایی در عروق مغزی است. آنژیوژنز یک فرآیند فیزیولوژیکی است که در آن رگ های خونی جدید از عروق از قبل موجود تشکیل می شوند.

  امام نسبت به اغتشاشات سال 88 در صحیف هشدار داده بودند!

پس از آنالیز پروتئومی، محققان آزمایش‌های عملکردی انجام دادند تا نشان دهند که پاسخ التهابی در آستروسیت‌های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی تغییر کرده است و سلول‌ها موادی ترشح می‌کنند که بر عروق تأثیر می‌گذارد. تمام پروتئین هایی که در یک زمان مشخص در یک سلول بیان می شوند، پروتئوم آن سلول نامیده می شوند و این پروتئوم است که شکاف بین ژنوم و مکانیسم مولکولی رفتار سلول را پر می کند.

مدل عروقی که آنها استفاده کردند به عنوان سنجش غشای کوریوآلانتوئیک مرغ (CAM) شناخته می شود. غشای کوریوآلانتوئیک مرغ مشتق از تخم مرغ دارای شبکه متراکمی از رگ های خونی است و به طور گسترده برای مطالعه رگ زایی استفاده می شود.

آنژیوژنز یک فرآیند فیزیولوژیکی است که در آن عروق جدید از عروق موجود رشد می کنند. در طول دوره جنینی، شبکه عروقی اولیه طی فرآیندی به نام واسکولوژنز تشکیل می شود. در این فرآیند، سلول های اندوتلیال شبکه عروقی اولیه را به عنوان یک تشکیل مجدد از پیش سازهای سلول های اندوتلیال که آنژیوبلاست نامیده می شوند، ایجاد می کنند و سپس در طی فرآیند رگزایی، شبکه عروقی با جوانه زدن عروق جدید از عروقی که قبلاً ایجاد شده اند تشکیل می شود. ایجاد کرد .

محققان این مطالعه گفتند: به بیان ساده، ما یک محیط سازگار با آستروسیت حاوی تمام مواد ترشح شده توسط این سلول ها را در ناحیه عروقی تخمک های بارور شده قرار دادیم. همانطور که سلول های عروقی تکثیر می شوند، می توان مشاهده کرد که چگونه تشکیل عروق ادامه می یابد، زیرا عروق تخمک می تواند توسط مواد ترشح شده القا یا مهار شود.

  تغییر زمان اجرای طرح ترافیک از اول مهرماه

آستروسیت های به دست آمده از بیماران اسکیزوفرنی علاوه بر اثرات عروقی، التهاب مزمن را نشان می دهند. آستروسیت ها به عنوان تنظیم کننده پاسخ ایمنی در سیستم عصبی مرکزی شناخته شده اند، بنابراین ممکن است آنها عروق نابالغ یا ناکارآمد بیشتری را تکثیر کنند. آستروسیت های مشتق شده از بیمار اینترلوکین 8 (IL-8) بیشتری نسبت به گروه کنترل ترشح می کنند. اینترلوکین 8 یک عامل پیش التهابی است و تصور می شود که عامل اصلی در اختلال عملکرد عروقی مرتبط با اسکیزوفرنی باشد.

به گفته نویسندگان، یافته‌ها نقش رشد عصبی در اسکیزوفرنی را تقویت می‌کنند و به وضوح نشان می‌دهند که آستروسیت‌ها نقش مهمی به عنوان واسطه دارند. علائم بیماری معمولا در بزرگسالی ظاهر می شود، اما همانطور که مطالعه ما نشان می دهد، سلول های گلیال این بیماران از ابتدا متفاوت بوده و بر رشد عصبی جنین تاثیر می گذارد. تمایز و شکل گیری مغز تغییر می کند. بنابراین، ممکن است تغییر سیستمیک عروق منجر به ناهنجاری اولیه مدار مغز شود که به نوبه خود منجر به اسکیزوفرنی در آینده شود.

نکته دیگری که در مقاله به آن اشاره شد، اهمیت آستروسیت ها در اختلالات عصبی است. نقش سلول های گلیال، از جمله آستروسیت ها، نه تنها در اسکیزوفرنی بلکه در اختلالات عصبی به طور کلی یافت شده است. نظر غالب در گذشته این بود که محققان باید روی نورون ها تمرکز کنند. مارتینز دسوزا گفت: دید و درک ما از این بیماری در حال گسترش است.

این مطالعه توسط بنیاد تحقیقات سائوپائولو حمایت شده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید