عضویت مسئولان سازمان غذا و دارو در شرکت های دارویی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت

568064 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، جلال محمودزاده با اشاره به انتقادات از اجرای طرح دروار، اظهار کرد: زمانی که ارز دولتی و یارانه دارو بدون ایجاد زیرساخت های لازم حذف شود، این مشکلات به وجود می آید. قبل از حذف یارانه دارو، دولت باید زیرساخت هایی را برای شرکت های دارویی برای تامین مواد اولیه تولید دارو فراهم می کرد.

وی با اشاره به لزوم تدوین بیمه قبل از حذف یارانه دارو، افزود: دولت باید سرمایه در گردش شرکت های دارویی را به معنای تامین اعتبار لازم برای تامین مواد اولیه تولید دارو تامین می کرد.

محمودزاده افزود: با حذف ارز دولتی و عدم اعطای یارانه به شرکت های دارویی، دیگر تولید دارو مانند گذشته برای این شرکت ها به صرفه نبود. از سوی دیگر، گرانی دارو به مردم فشار بیشتری وارد کرد و شرکت‌های بیمه متضرر شدند و شکایت داشتند. همه این شرایط باعث انتقاد از اجرای طرح داروار شد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در این میان شرکت های دارویی با وجود اینکه در انبارهای خود انبار داشتند، برخی از داروهای مورد نیاز کشور را روانه بازار نکردند. آنها این کار را برای تحت فشار قرار دادن دولت برای افزایش قیمت ها انجام دادند و در نتیجه برخی از بیمارستان ها با کمبود دارو مواجه شدند تا جایی که داروهای بیهوشی در تعدادی از بیمارستان ها در دسترس نبود. این موضوع به وظیفه نظارتی سازمان غذا و دارو برمی گردد.

محمودزاده ادامه داد: توصیه ما در مجلس به وزیر بهداشت این است که سازمان غذا و دارو از تضاد منافع فاصله بگیرد. کسانی که در این سازمان مسئولیت دارند نه تنها باید شرکت داروسازی داشته باشند، بلکه هیچ گونه منفعتی در شرکت های دارویی نداشته باشند و همچنین نباید مدیرعامل و اعضای هیات مدیره یا حتی سرمایه گذار در شرکت های دارویی باشند.

  علائم وبا / چه کسانی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند؟

وی با بیان اینکه تضاد منافع در سازمان غذا و دارو از رئیس این سازمان تا کارشناسان آن وجود دارد، تاکید کرد: حضور کارکنان سازمان غذا و دارو در شرکت های دارویی موجب تضاد منافع و تصمیم سازنده می شود. زیرا کل کشور ایده مبهمی برای شرکت شما دارد و سودجویی در سراسر جهان از گذشته گذشته است.

محمودزاده افزود: نمی توان مسئولیت و تصمیم گیری را به فردی که در یک شرکت داروسازی مسئولیت دارد سپرد، بحث سلامت جامعه در اینجا مطرح است، بنابراین تاکید داریم که وزارت بهداشت مسئولان سازمان غذا و دارو را انتخاب کند. بله، داشتن کاری جز مدیریت داروها به این معنی است که آنها هیچ رابطه مالی با شرکت های دارویی ندارند.

وی با بیان اینکه در سازمان غذا و دارو تضاد منافع وجود داشت، گفت: مجلس باید نظارتی وارد این موضوع شود و برکه تخلفات را ببندد تا مشکل دارو در کشور مدیریت شود تا بیماران. تحت فشار قرار نگیرند، به ویژه برای بیماران خاص که در تامین دارو مشکل دارند. طبق روش اداره بهداشت و سازمان غذا و دارو، اگر یکی از اعضای خانواده مریض شود، تمام خانواده زیر خط فقر می‌افتند و مجبورند اموال خود را بفروشند تا هزینه درمان فرد بیمار را بپردازند.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید