عضویت در NPT سیاست کلی نظام است / بهانه های آژانس انگیزه سیاسی دارد

547342 خبر ناگهانی

حسن همتی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، با اشاره به رفتار سیاسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مواجهه با پرونده هسته ای ایران، گفت: رفتار رافائل گروسی در ارائه گزارش کذب از جمهوری اسلامی ایران. قابل پیش بینی بود. زیرا طرف آمریکایی نشان داده است که راه حل سیاسی برای خروج از بن بست مذاکرات وین وجود ندارد.

وی با بیان اینکه عملا هیچ چیزی در روند مذاکرات کشورهای اروپایی وجود ندارد، افزود: شرایطی که در آن مذاکرات انجام شد قابل پیش بینی بود. جمهوری اسلامی در مذاکرات وین دو شرط برای لغو تحریم ها و راستی آزمایی قرار داد که پذیرش آن برای آمریکایی ها سخت نبود. اما آنها نپذیرفتند و بر حفظ بخشی از تحریم ها اصرار داشتند و این بدان معناست که مذاکرات در عمل برای مردم ایران خوب نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا و اروپا در جریان مذاکرات به دنبال ایجاد فضای جهانی و اجماع علیه مردم ایران بوده اند. آنها او را به شورای حکام بردند و دنیا دید که آژانس نیز یک نهاد وابسته و ابزاری برای فشار بر کشورها است.

نماینده مردم تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رافائل گروسی پس از سفر به ایران مستقیماً به سرزمین های اشغالی رفت، گفت: این نشان می دهد که گروسی برنامه کاری خود را از کجا می گیرد و چه سیاست هایی را دنبال می کند. با این حال، جمهوری اسلامی ایران نیز قوانین خاص خود را دارد و دولت طبق قانون موظف است برای رفع تحریم ها اقدام راهبردی انجام دهد و تا زمانی که مفاد آن قانون محقق نشود، توافقی حاصل نخواهد شد.

  تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران روان است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران دیگر تابع توافقات یکجانبه نیست و برای ما منافع ملی در هر مذاکره ای تعیین کننده است.

وی با اشاره به تحلیل لزوم خروج از NPT در واکنش به رفتار سیاسی آژانس، گفت: عضویت در NPT سیاست مشترک نظام است و هم اکنون نظام تصمیم به ادامه حضور در این معاهده دارد.

همتی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا زمانی که مدیرکل به افراد وابسته باشد، قطعاً هیچ دستاوردی نخواهد داشت.

نماینده مردم آذربایجان غربی ادامه داد: با رویکردی مشابه طرف مقابل، اگر موضوع هسته ای حل شود، مسائل دیگری را مطرح خواهند کرد؛ زیرا اینها در اسراف سیری ناپذیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکره با ایران در چارچوب سیاست های مشترک نظام و منافع ملی انجام می شود و از این گام عقب نشینی نخواهیم کرد.

وی گفت: آمریکایی ها برجام را ساقط کردند و حالا می گویند برای بازگشت به توافق باید از ما پرسید کدام توافق؟ آنها توافق را نقض کرده اند و توافقی وجود ندارد که در مورد آن صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید