عروق کرونر تا 6 ماه پس از عفونت در خطر مرگ هستند

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شده است، افرادی که از کووید-19 بهبود می‌یابند تا شش ماه پس از ابتلا به ویروس کرونا بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند. مطالعه ای در دانشگاه واشنگتن همچنین نشان داد که حتی موارد خفیف کووید-19 خطر مرگ را در عرض شش ماه پس از تشخیص افزایش می دهد.

بر اساس مطالعات، بیماران مبتلا به کووید-19، در میان سایر عوارض، در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی، بیماری سیستم عصبی، مشکلات سلامت روان، دیابت، بیماری قلبی، بیماری کلیوی و لخته شدن خون هستند. خطر ابتلا به این مشکلات برای مدت طولانی با شدت بیماری افزایش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که عوارض جانبی طولانی مدت کووید-19 می تواند منجر به مشکلات جسمی و مرگ شود. بسیاری از مطالعات در ایالات متحده بین سال های 2021 تا 2020 نشان می دهد که عوارض کووید-19 که بر سیستم های عروقی، قلبی عروقی و عصبی تأثیر می گذارد، می تواند منجر به مرگ شود. لخته شدن خون و افزایش التهاب عروقی می تواند منجر به ایست قلبی، ترومبوز وریدی و سکته شود.

کارشناسان خاطرنشان می کنند که ویروس کرونا می تواند بر سلامت هر قسمت از بدن، از ریه ها، مغز و کبد گرفته تا قلب، تأثیر بگذارد.

به گزارش هندوستان تایمز، موارد زیر بیماری های ناشی از کووید-19 هستند که به گفته کارشناسان می تواند باعث مرگ شود:

نارسایی تنفسی: مشکلات تنفسی پس از شروع علائم کووید شایع است، زیرا این ویروس روی ریه ها تأثیر می گذارد. در صورت مشاهده مشکلات تنفسی پس از مصرف پوند، باید آزمایشات و معاینات لازم انجام شود. به گفته پزشکان، افراد زیادی هستند که پس از کووید-19 از مشکلات جدی مانند نارسایی حاد تنفسی رنج می‌برند، در نتیجه ریه‌ها ممکن است اکسیژن کافی در خون حمل نکنند یا دی اکسید کربن کافی منتشر نکنند. پنومونی ریه یک بیماری کشنده است زیرا کیسه های هوایی در ریه ها ملتهب می شوند. سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) نیز در برخی از بیماران دیده می شود.

  این زن تهرانی همیشه با زندان جنایتکارانه تر بیرون می رفت / آرزوی مرگ داشت

نارسایی کبدی: در برخی از بیماران مبتلا به کووید-19، آنزیم های کبدی مانند آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) افزایش می یابد. این بدان معناست که کبد بیمار حداقل به طور موقت آسیب دیده است. نارسایی حاد کبد نیز یکی از عوارض شایع کووید-19 است و می تواند کشنده باشد.

حمله قلبی و سکته مغزی: بروز حمله قلبی و سکته مغزی در بیماران مبتلا به کوید در حال افزایش است. افراد با یا بدون سابقه مشکلات قلبی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند. بروز انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی و مرگ ناگهانی قلبی در بیماران مبتلا به کووید-19 افزایش یافته است. علاوه بر حمله قلبی، سکته مغزی، آریتمی (ضربان قلب نامنظم)، مشکلات جسمی مانند قارچ سیاه و سندرم گیلن باره (GBS) نیز می تواند کشنده باشد.

جلوگیری

توصیه می شود که بیماران به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنند زیرا علائم کووید-19 بهبود می یابد و سطح التهاب و سطح خون آنها کنترل می شود. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از فیبر و مایعات برای همه شفا دهندگان کووید-19 ضروری است. همچنین انجام تمرینات تنفس عمیق، رعایت دستورالعمل کنترل عفونت و معاینه توسط فیزیوتراپیست برای جلوگیری از عوارض ناگهانی تنفسی ضروری است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید