عراق اعلام کرده است که شرایط برای دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان مهیا است

541074 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق روز پنجشنبه از پایان دور پنجم مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی خبر داد.

شبکه خبری الیوم روسیه به نقل از حسین گزارش داد که گفتگوها و رایزنی ها صورت گرفته و دور بعدی مذاکرات تهران و ریاض در سطح غیر وزیر امور خارجه برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرایط برای دور بعدی مذاکرات مهیا است، گفت: عراق مذاکرات هسته‌ای تهران و واشنگتن را تایید می‌کند زیرا تنش بر اوضاع داخلی عراق تأثیر منفی می‌گذارد.

حسین با بیان اینکه روابط عراق و ایران خوب است، درباره روابط واشنگتن و بغداد نیز گفت: حضور نظامی آمریکا در عراق تنها در چارچوب آموزش و رایزنی خواهد بود.

وزیر امور خارجه عراق درباره ترکیه نیز گفت: بین ما و ترکیه منافع مشترکی وجود دارد که باید بر سر آن به توافق برسیم. روابط با او باید بر اساس درک مشترک باشد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت داخلی عراق خاطرنشان کرد: مذاکرات با گروه های سیاسی ادامه دارد. تمایلاتی وجود دارد که به زودی جلسه مجلس برگزار می شود.

وزیر امور خارجه عراق ضمن ابراز امیدواری از حضور جریان صدر در دولت آینده عراق، گفت: مذاکرات گروه های سیاسی عراق در زمینه تشکیل دولت پیشرفت کرده است.

حسین مرداد ماه گذشته اعلام کرد که دیدارهای آتی ایران و عربستان سعودی به صورت علنی برگزار خواهد شد. وزیر امور خارجه عراق گفت: وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در بغداد دیدار خواهند کرد. تاکنون پنج نشست بین عربستان سعودی و ایران در سطح امنیتی برگزار شده است. ولیعهد سعودی از ما خواسته است که میزبان دیدار وزیر خارجه عربستان و همتای ایرانی اش در بغداد باشیم.

  کاخ سفید ناتوانتر از همیشه / تضمین های معتبر و لغو تحریم ها نقطه عطفی در مذاکرات وین

فواد حسین افزود: در حال حاضر مشغول هستیم و زمان نشست عمومی وزرای خارجه دو کشور را تعیین خواهیم کرد. این دیدارها که محرمانه و در سطح امنیتی بود، با میانجیگری عراق علنی خواهد شد.

تاکنون پنج دور گفت‌وگوی ایران و عربستان به میزبانی عراق در بغداد برگزار شده است و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در اوایل ژوئیه سال جاری از عربستان سعودی و ایران بازدید کرد.

ایران و عربستان سعودی پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور در ژانویه 2015، مذاکرات را در سطح امنیتی آوریل 1400 آغاز کردند. چهار دور از این مذاکرات در سال گذشته برگزار شد. دور پنجم این مذاکرات در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در بغداد انجام شد.

وزیر خارجه عراق پیشتر گفته بود که بغداد از تمام توان خود برای ایجاد فرصت های مناسب برای تفاهم بین ایران و عربستان استفاده خواهد کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید