عدم همکاری برخی ارگان ها صدای مرکز هواشناسی را درآورد

مجتبی جلالی در گفت وگو با ایسنا، در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر اعلام دیرهنگام اخطاریه هواشناسی برای افزایش گرد و غبار به استانداری تهران، گفت: ارسال اخطاریه یک فعالیت زنجیره ای است که از سازمان هواشناسی آغاز می شود پایداری تشکیل گرد و غبار. یا ناپایدار؟ پس از اعلام اخطار از سوی سازمان هواشناسی، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و مرکز کنترل کیفیت هوا باید اقدامات لازم را در حوزه فعالیت خود انجام دهند. در نهایت استاندار تصمیم می گیرد که مدارس را تعطیل کند یا خیر.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس بر اساس شاخص های آلایندگی اعلام می شود و این شاخص ها توسط سازمان محیط زیست و مرکز کنترل کیفیت هوا تعیین می شود، افزود: زمانی که اخطار از سوی ما داده می شود، شرکت کنترل کیفیت بررسی می کند که آیا این روند وجود دارد یا خیر. صعودی یا نزولی است و به فرماندار جلسه توصیه می کند که این روند ممکن است شاخص را به بالای 200 برساند. بر اساس این اطلاعات استاندار تصمیم به تعطیلی مدارس نیز گرفت.

مدیرکل هواشناسی استان تهران ادامه داد: در حال حاضر فقط استاندار و سازمان هواشناسی پاسخگو هستند و سایر اعضای این زنجیره که در این تصمیمات دخیل هستند، شانه خالی کرده اند.

به گفته جلالی، بر اساس اخطاریه هواشناسی که روز گذشته به همه دستگاه ها ارسال شد، اعلام شد که شرایط برای برخاستن گرد و غبار فراهم است، اما مسئولیت مرکز کنترل کیفیت هوا تعیین میزان آلاینده ها است. غلظت آلاینده ها با هواشناسی اندازه گیری نمی شود، بلکه وظیفه مرکز کنترل کیفیت هوا است و سپس اطلاع رسانی و اطلاع رسانی می کند.

  مروارید هزار دلاری در غذای مردانه + عکس

وی افزود: در خصوص هواشناسی اخطاریه دیروز نشان دهنده صحت فعالیت ماست اما تعیین میزان آلاینده ها و کمیت آنها بر عهده سازمان هواشناسی نیست.

جلالی در پایان خاطرنشان کرد: گرد و غبار از جمله پدیده هایی نیست که بتوان از چند روز پیش به آن هشدار داد. بین ساعت 6 تا 12 در یک منبع تشکیل می شود و به منبع دیگر بالا می رود. سازمان هواشناسی فقط می تواند بگوید شرایط برای طوفان گرد و غبار مناسب است، اما مهم منبع گرد و غباری است که سازمان هواشناسی نمی تواند حجم آن را اندازه گیری کند. شرکت کنترل کیفیت هوا و سازمان محیط زیست باید در این زمینه کار خود را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید