عدم قطعیت ها و کاستی ها در محاسبات معیشتی

535824 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، ماه های پایانی سال پر التهاب ترین ماه های کارگران است. کارمندان و بازنشستگان هر دو گروه منتظر جلسات شورای عالی کار هستند. جلساتی که اگرچه در سال های اخیر رضایت بخش نبوده اما به جان صفر تا صد کارگران شاغل و بازنشسته بستگی دارد.

به امید «شورای عالی کار» و صبر بر بی قانونی

بازنشستگان به دلیل فشار مضاعف کهولت سن و البته بیماری های سخت ناشی از سال ها تلاش در وضعیت بسیار بدتری قرار دارند. این گروه از مزدوران کشور که سال ها چرخ سنگین صنعت بومی را می چرخانند و جوانی و نشاط خود را سرمایه گذاری می کنند، دیگر در دوران بازنشستگی شغل دومی پیدا نمی کنند. پس از سی سال مرگ، خانواده معمولاً بازنشسته می شوند و حداقل مستمری دریافت می کنند. بیش از 65 درصد از حدود 4 میلیون خانوار بازنشسته کارگری کشور حداقل دستمزد هستند و با احتساب تمام مزایای مزدی، تنها 4 میلیون تن یا کمی بیشتر از امسال دریافت کرده اند.

ماده 111 قانون اساسی رابط بین شاغلین و کارگران بازنشسته است که حداقل مستمری نباید کمتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد. البته منعی برای افزایش بیش از حداقل دستمزد وجود ندارد. این در حالی است که طبق روال معمول در سال های اخیر، حداقل مستمری بازنشستگان همواره معادل یا معادل حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تعیین شده است، بنابراین بازنشستگان شاغل منتظر پایان مذاکرات بر سر دستمزد در شورای عالی کار هستند. شورای کار شورای کار؛ به گفته بازنشستگان، اما شورای عالی کار هیچگاه نتایج عادلانه و قابل قبولی برای حقوق و بازنشستگی نداشته است. محاسبه تورم رسمی و صرف محاسبه سبد معیشت نمی تواند درد ناعادلانه کارگران شاغل و بازنشسته کشور را دوا کند.

عدم قطعیت ها و کاستی ها در محاسبات «سبد نگهداری».

مذاکرات برای دستمزد ۱۴۰۱ همانند سال های اخیر با محاسبه رسمی سبد حمایتی خانوار آغاز شد. در اجلاس شانزدهم باخمن حمایت خانواده های کارگری کشور 8 میلیون و 979 هزار تن برآورد شد. رقمی که با پیش بینی ها و انتظارات کارگران بسیار متفاوت است. روش محاسبه سبد معیشت به این صورت است که سبد غذایی و آشامیدنی براساس خانوار محاسبه می شود و سپس کل سبد با اعمال «ضریب وزنی» محاسبه می شود. در سبد دستمزد محاسبه شده برای دستمزد 1401، سهم مواد غذایی خانوار 36.6 درصد و سهم غیرخوراکی 64.4 درصد است. قیمت سبد غذایی حدود 3 میلیون و 300 هزار تن است. اما سوال اینجاست که آیا یک خانواده متوسط ​​3.3 نفره می تواند با 3 میلیون و 300 هزار تن نیاز غذایی خود را تامین کند و آیا می توان با بقیه سبد که جزء سایر موارد حیاتی است، اجاره کرد یا خیر؟ 5 میلیون و 700 هزار تن خانه پرداخت، هزینه درمان و تحصیل خانواده، خرید لباس و اثاثیه و تامین هزینه های روزانه و سنگین حمل و نقل؟!

  کنایه از باشگاه استقلال برای سازمان لیگ با اشاره به افراد حاضر در تمرین

اینها مسائل زیادی است که در رابطه با نرخ پایین سبد روزانه به وجود می آید.

فرامرز توفیکی (رئیس کمیته دستمزد شورای عالی شوراها) گفت: تا زمانی که خطوط دقیقی برای تعیین اجزای سبد معیشتی نداشته باشیم، نمی توانیم بگوییم که هزینه واقعی زندگی همان رقمی است که شورای عالی تعیین کرده است. . شورای کار.»

اما در چنین شرایطی بازنشستگان کارگری چه می خواهند. حداقل مستمری در سال آینده چقدر باید افزایش یابد؟ اکنون که ما یک معیار بسیار حداقلی از کف هزینه داریم (البته کاهش یافته و بسیار ناکافی)، مستمری بازنشستگان شاغل چقدر باید افزایش یابد. مگر ماده 96 باغ وحش نمی گوید حداقل مستمری مستمری بگیران باید سالانه بر اساس هزینه زندگی تعیین شود؟

رحیم زارع (سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس) در نخستین روزهای بهمن ماه گفت: نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه 1401 حدود 90 هزار میلیارد تن بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را تصویب کردند تا دولت بتواند سهامش را تحویل دهد و بدهی هایش را بپردازد سازمان تامین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و مستمری باز کنید. به گفته وی، در سال 1401 سقف حقوق بازنشستگان کشوری 5 میلیون تن تعیین شد.

در این راستا مستمری بگیران کشوری که البته از مزایای دستمزد و مزایای همسان بالاتر از مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی برخوردارند، در سال آینده بیش از 5 میلیون تن مستمری دریافت خواهند کرد و حداقل 30 درصد افزایش خواهند داشت. دستمزد. . اما بازنشستگان شاغل چه انتظاراتی دارند؟

افزایش حداقل مستمری به میزان «سبد غیر واقعی»

حسین غلامی (فعال بازنشسته صنفی) معتقد است; رقم 9 میلیون تن سبد معیشتی با توجه به هزینه های سرسام آور، جوابگوی نیاز یک خانوار متوسط ​​نیست.

وی افزود: افزایش قیمت ها مستمر و ماهانه است. در هیچ زمانی اجاره ماهانه کمتر از 4 میلیون تن نیست. پس چگونه با 5 میلیون (سهم اقلام غیرخوراکی در سبد رسمی) خانواده ها می توانند مسکن اجاره کنند و هزینه درمان و تحصیل را نیز پرداخت کنند؟ بنابراین سبد نگهداری محاسبه شده به هیچ وجه «واقعی» نیست و انتظار داریم حداقل حداقل مستمری ها به همین رقم منتهی شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

گلمی ادامه می دهد: محاسبات سبد نگهداری بر اساس آمار تورم امسال یعنی آذرماه است. در حالی که حقوق و مستمری برای سال آینده است. از ابتدای فوریه قیمت مواد غذایی از جمله گوشت و برنج دوباره افزایش یافته است. حال، انتظار می‌رود آمار تورم آذرماه برای هزینه‌های زندگی در اردیبهشت یا خرداد سال آینده چگونه مورد استفاده قرار گیرد؟ آنها باید در نظر داشته باشند و بپذیرند که به دلیل افزایش مداوم هزینه ها، این ارقام یک ماه دوام نمی آورد.

به گفته این فعال صنفی، بازنشستگان در تعیین حداقل مستمری نباید با درصدهای دستوری مانور دهند. حداقل حقوق بازنشستگی باید به حداقل 9 میلیون تن برسد تا حداقل هزینه زندگی مجدداً با قطع، حذف و جراحت پوشش داده شود.

بر اساس گزارش کارگروه نظارت بر قیمت کالاهای اساسی و پرمصرف در بازار کشور منتهی به باخمن اول که توسط انجمن ملی حمایت از مصرف کنندگان منتشر شده است، قیمت مرغ تازه، تخم مرغ، گوشت گاو، لبنیات محصولات، برنج پاکستانی، ماکارونی، انواع روغن، آب بطری، حبوبات و لپه، ورق فولادی، انواع لاستیک خودرو، انواع روغن موتور و دستمال کاغذی نسبت به ماه قبل تغییری نکرده است.

اما در آن زمان قیمت گوشت گوسفند، گوشت گوسفند و گوساله زنده، شکر، چای، برنج هندی، نخود و عدس، موز و سیب، پیاز، خرما، ماکارونی، گچ سفید، پودر لباسشویی و کاغذ یک تا 10 درصد افزایش یافت. . . بر این اساس قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با سه درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 136 هزار تن و هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفند زنده با 3 و 7 درصد افزایش به نزدیک به 56 و 60 هزار تن رسید. این در حالی است که قیمت برنج ایرانی و سیب زمینی نسبت به ماه قبل بیش از 10 درصد افزایش داشته است، به طوری که در 10 بهمن امسال قیمت برنج ایرانی با 17 درصد افزایش نسبت به اوایل دی ماه به 62 تا 64 هزار تومان رسید. قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی با ۱۱ درصد افزایش در یک ماه به ۱۱ هزار تومان رسید.

بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه های تهران در روز هفدهم بهمن قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی 70 تا 78 هزار تن، کشت دوم طارمی فریدونکنار محلی 80 هزار تن، فجر درجه یک گرگان 56 هزار تن، دنبه سیاه از گیلان 89 هزار تومانی، علی کاظمی گیلانی 75 هزار تومانی، هاشمی سیگاری سنتی گیلان 85 هزار تومانی، شیرودی سیگاری سنتی 63 هزار تومانی و عنبربو از خوزستان 41 هزار تومانی است. البته برخی کارشناسان معتقدند این محصول تا پایان سال گرانتر می شود.

  ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به عاشقان اربعین حسینی از سوی بسیج بانک ملت

در این شرایط سبدی که بر اساس آمار رسمی تورم آذرماه محاسبه می شود چگونه باید هزینه های سال بعد را پوشش دهد؟ این سبد حتی با قیمت های بهمن ماه امسال هم مطابقت ندارد.

افزایش “پایه بازنشستگی”

مهدی مجیدی (عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران) نیز درباره انتظارات از چانه زنی دستمزد سال 1401 و افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: سبد نگهداری بر اساس هزینه های غذایی تعیین می شود و بسیار حداقلی است. برای غذا، هزینه های دیگر، از جمله افزایش هزینه های درمان را پوشش دهد. انتظار داریم تفاوت حقوق و مستمری و سبد معیشتی به اندازه امسال نباشد. در مذاکرات 1400 حقوقی، سبد حدود 6 میلیون و 900 هزار تن ارزش گذاری شد، اما پایه مستمری بازنشستگان کمتر از 3 میلیون تن بود. مستمری بگیر با حداقل دستمزد با احتساب تمامی مزایا، تنها 4 میلیون تن دریافت می کند. بنابراین انتظار داریم با افزایش حجم سبد نگهداری، «پایه مستمری» افزایش یابد.

وی همچنین معتقد است: هزینه های زندگی به ویژه در حوزه مواد غذایی هفته به هفته در حال افزایش است و نمی توان از آذرماه امسال بر اساس آمار تورم معیشت سال آینده را برنامه ریزی کرد.

مجیدی می گوید: حداقل این 9 میلیون تن ناکافی را پایه گذاری کنیم و پایه مستمری بازنشستگان را به این رقم برسانیم. وقتی شکاف عمیقی بین درآمد و حداقل هزینه زندگی وجود دارد، مانور بر روی درصد افزایش اصلاً منصفانه نیست. بیایید محاسبه کنیم که همین بیماری عروق کرونر برای پیشگیری و درمان خانواده های بازنشسته ای که در معرض خطر هستند نیاز به چند صد هزار تن مازاد در ماه داشته است.

نگاه بازنشستگان به دستمزد مبتنی بر واقعیت زندگی آنهاست. مسکن اجاره‌ای یک مشکل بزرگ است، هزینه بالای محصولاتی مانند گوشت، برنج و غذا مشکل بزرگ دیگری است، و هزینه‌های درمان به دلیل ناکافی بودن مراقبت‌های بهداشتی اولیه و اضافی پیچیده می‌شود. در چنین شرایطی است که حداقل مستمری حدود 4 میلیون مستمری شاغل باید به سطح فقر برسد و همین افزایش ساده که هنوز 100 درصد با هزینه های واقعی زندگی مطابقت ندارد، همان چیزی است که قانون می گوید. قانون هیچ ابهامی و نقطه کوری ندارد. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد حقوق و دستمزد به نص صریح ماده 96 قانون تامین اجتماعی توجه شود.

انتهای پیام/

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید