عدم قطعیت در قانون جمعیت جوانان

احمد قعدال

فعال مدنی

طرفداران کشور هر چه فریاد زدند باید جوان سازی جمعیت و افزایش جمعیت به گونه ای شکل بگیرد که منجر به افزایش جمعیت سالم در کشور شود. فریادهای آنها علیرغم صدای بلند به گوش نویسندگان این قانون نرسید. هر روز که می گذرد، این حقیقت تلخ آشکارتر می شود که قرار نبود این هشدارها شنیده شود.

تعداد کمی از مردم اهمیت جوان سازی جمعیت را درک نمی کنند. اصل این قانون در راستای مصالح عمومی کشور است. این در حالی است که کمتر کسی نداند که مانع اصلی باروری زوجین یا افزایش فرزندان، مشکلات اقتصادی است. بحران سالمندی در ایران همزمان با بحران اقتصادی ناشی از تاج است. سقوط طبقه متوسط ​​به مرز فقر و سقوط فقرا به فلاکت حقیقت تلخی است که زمان زیادی می برد و راه حلی فوری ندارد.

چالش های پیش روی والدین و فرزندان در خانواده های تک فرزندی محسوس است. کاهش تعداد دایی، خاله، دایی و خاله در نسل بعدی مشهود است. خانواده ها کوچکتر می شوند.

با توجه به ضرورت جوان سازی جمعیت، متاسفانه با توسل به این قانون شاهد اضافه شدن ممنوعیت ها و محدودیت های جدی در زمینه غربالگری بیماری ها، درمان سقط جنین و پیشگیری از تولد جنین های مبتلا به بیماری های صعب العلاج بوده ایم. این برنامه‌ها آنقدر مؤثر هستند که بلافاصله پس از اجرای آن، اهداف عالی قانون جوانان جمعیت را زیر سؤال می‌برند.

به محض تصویب این قانون ناگهان شاهد جمع آوری سریع داروهای جلوگیری از بارداری از داروخانه ها بودیم اما قرص های ضد بارداری به قول معروف اکثرا غیر علمی هستند. از این قرص ها برای تنظیم هورمون های زنانه که توسط پزشکان تجویز می شود، حتی دختران با تجویز پزشک و همچنین خانم ها و دخترانی که دارای اختلالات انعقادی مختلف هستند برای تنظیم هورمون ها استفاده می شود. کاندوم نیز یکی از کاربردهای پیشگیری از بارداری است، در حالی که مهمترین حوزه استفاده از کاندوم، پیشگیری از بیماری های مقاربتی و ویروس ها از جمله ایدز است که از راه جنسی منتقل می شوند.

  3 محصول جدید سایپا وارد بازار می شود

مایه تاسف است که وزارت بهداشت (که بیشتر وزارت بهداشت است) بدون توجه به استفاده از این دستگاه ها در حوزه سلامت شرایطی را برای هر نوع بارداری اعم از اختیاری یا غیر ارادی فراهم می کند. این نوع سیاست بستر مناسبی برای افزایش سقط جنین غیرقانونی است. تقصیر این آسیب ها بدون شک در سال های آینده بر دوش سیاستمداران خواهد بود. سلامت آنها در خطر جدی است. بالاخره این نوع محدودیت در زندگی زناشویی زوجین باعث ایجاد و تحمیل یک رابطه زناشویی پرتنش می شود؟ این تصمیمات و بخشنامه‌ها بی‌توجهی فاجعه‌بار به حوزه آسیب‌های اجتماعی و روابط جنسی در این حوزه را در بر می‌گیرد که پیامدهای جدی را برای کشور به دنبال دارد. بارداری زنان معتاد یا زنانی که با فروش ماهی تن امرار معاش می کنند، بحران آسیب های اجتماعی را تشدید می کند. اخبار رسمی و غیررسمی درباره فروش این کودکان در این منطقه بازتاب دیگری از این سیاست نادرست است. شاهکار بعدی مدیران کشور ایجاد اردوگاه افزایش جمعیت است. اولین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که آیا طرح جوان سازی جمعیت در جنگ مستلزم اردو و رویکردهای نظامی است؟ در دل این طنز تلخ یک حکایت نهفته است. این نشان از کاهش جدی سرمایه اجتماعی کشور و بی اعتمادی مردم به دولت دارد. اگر رهبران کشور چماق را برای افزایش جمعیت بگیرند، اولین کسانی خواهند بود که اذعان می‌کنند که سرمایه اجتماعی کشور به شدت کاهش یافته است.

مردم می دانند که اقتصاد با دستور کنترل نمی شود. ارزانی با دستور مقامات عالی اجرایی کشور محقق نمی شود. رشد جمعیت در چارچوب امنیت اقتصادی و نشاط اجتماعی محقق می شود. آخرین یکی از آخرین اقدامات وزارت بهداشت با استفاده از ابهامات موجود در قانون جمعیت جوانان برای ردیابی بیماری های قابل تشخیص در جنین است. معلوم نیست کارمندان وزارت بهداشت چه افقی دیدند (بخوانید وزارت بهداشت) و با چه کارشناسی چنین تیری به قلب جنبش نوپای جوانان شلیک شد. هر چه بیشتر به این تصمیم فکر کنیم به این نتیجه می رسیم که افزایش جمعیت به هر قیمتی برای عوامل وزارت بهداشت مهم است.

  گل مهم مهدی طارمی برای اتلتیکو + فیلم

نگارنده معتقد است بدنه کارشناسی وزارت بهداشت منشأ چنین دستوراتی نیست.

متأسفانه دستورات سیاسی که در قالب بخشنامه صادر می شود از سوی وزارت بهداشت صادر می شود و کارشناسان چاره ای جز تمکین ندارند. اگر تولد فرزندی با بیماری های صعب العلاج (هموفیلی، تالاسمی، سندرم داون و…) به گفته حقوقدانان از جمله مقام معظم رهبری برای والدین دردسر ایجاد کند، تولد هزاران کودک با ناتوانی های مختلف جسمی و ذهنی که می توانند تشخیص جنینی بودن آنها در سن معینی شرعی هستند و برای دولت مشکل ایجاد می کنند اتخاذ روش های ماجراجویانه و نفی دستاوردهای علوم انسانی برای کنترل زایمان سالم در کشور علاوه بر آسیب جدی به اقتصاد کشور، تحمیل جدی اجتماعی بحران های زندگی زوج های جوان می گوید با سیاست وزارت بهداشت از نعمت داشتن فرزند سالم محروم شده اند. زندگی زوج های جوان در بیشتر موارد تحمل سختی ها و مشکلات تربیت فرزند بیمار را ندارد. تولد یک کودک مبتلا به یک بیماری صعب العلاج یا آنها را در معرض خطر جدی افسردگی قرار می دهد یا فشار قابل توجهی بر کانون خانواده آنها وارد می کند.

باید ابراز امیدواری کنیم که مدیران کشور به ویژه در حوزه بهداشت و درمان چشم بر این خطرات محسوس و محسوس نبندند.

دیدگاهتان را بنویسید