عدم تمرکز بر تحقیقات کنترل سیلاب به دلیل کمبود بودجه/ عدم اعتماد مدیران به پروژه های تحقیقاتی

637228006673355547 خبر ناگهانی

احد حبیب زاده، مدرس دانشگاه آزاد اسلامی، استادیار پژوهشی گروه تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز در خصوص توجه به اقدامات پژوهشی و دانشگاهی برای کنترل سیل و مدیریت منابع. نذری بیان کرد: تاکنون کارهای تحقیقاتی مناسبی در زمینه مدیریت سیلاب، سفره های زیرزمینی و نقش آن ها در تعادل آب های زیرزمینی انجام شده اما مورد توجه مسئولان قرار نگرفته و اجرایی نشده است.

وی افزود: در دهه 70 طرح آبخیزداری در تمامی استان های کشور توسط پژوهشکده حفاظت آبخیزداری کشور اجرا شد و مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان ها این طرح را اجرا کردند. هدف اصلی اجرای طرح های حوضه آبریز مدیریت سیلاب و هدایت جریان آب به سمت آب های زیرزمینی بود.

حبیب زاده با بیان اینکه حوضه آبریز به معنای حفاظت از آب های زیرزمینی است، ادامه داد: اقدامات حوضه آبریز برای جلوگیری از سیلاب و هدایت آب به بستر رودخانه ها، مدیریت دشت های سیلابی و آب های زیرزمینی است. با اجرای طرح آبگیر در استان آذربایجان شرقی شاهد تبدیل 15 هکتار از اراضی سیل زده به باغات کشاورزی بوده ایم. این باغ ها با آبیاری غرقابی و مناطق صخره ای به منطقه ای مناسب برای کشاورزی تبدیل شده اند و اقدامات کمی و کیفی در ارتقای کمی و کیفی آب های زیرزمینی نقش داشته است.

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: پس از گذشت حدود 20 سال از اجرای طرح های حوضه آبریز و حوضه آبریز شاهد اثرات مناسب حفاظت از آب های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش بوده ایم. آبخیزداری و آبخوان داری مکمل یکدیگر در مدیریت سیلاب هستند که شامل مدیریت آب در بالادست سیلاب و قبل از ورود سیل از کوه ها به دشت ها و ورود به آب های زیرزمینی است.

  از ترس موشک های مقاومت برای ارتش اسرائیل آماده باشید

سازمان ها به حوضه آبریز توجهی ندارند

حبیب زاده درباره فواید توجه به آبخوان گفت: این اقدام از کاهش میزان آب چاه های کشاورزی، فرسایش و فرورفتن دشت های کشاورزی جلوگیری می کند، اما تاکنون دیدگاه ها و مدل های علمی و کاربردی توسط مراکز تحقیقاتی در سراسر کشور ارائه شده است. کشور مورد حمایت قرار نگرفته است و در تمامی استان ها مدل های واقعی توسط پژوهشکده دفاع ملی اجرا می شود. ضمناً سازمان های موظف به فعالیت در حوزه آبخیز و حوضه آبریز ورود نکردند.

معاون پژوهشی اداره تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه چرا به تحقیقات زیست محیطی به ویژه طرح های کنترل و مدیریت سیلاب کم و یا کم توجه می شود، توضیح داد: منابع طبیعی: عاملی را می توان ناشی از کمبود بودجه دانست البته مدیران اجرایی نیز بدون توجه به نظرات محققین کار می کنند. به عبارت دیگر مدیران همچنان بر اعمال اقدامات سنتی تاکید دارند و اعتمادی به پروژه های تحقیقاتی نمی بینیم.

به گفته وی، باید بتوان از نظرات رهبران علمی و تحقیقات جاری در زمینه کنترل سیلاب و نحوه کنترل مشکلات زیست محیطی استفاده کرد. امروزه با وجود طراحی رده آبخوان در کشور، مدل ها به طور کامل در سایر مناطق اجرا نشده است. ساخت سازه های حوضه آبریز در بالادست به درستی اجرا شده است، اما در پایین دست حوضه بهره کامل حاصل نشده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید