طرح های دولت شکست خورد. تورم 75 درصد افزایش یافت

به گزارش فایننشال تایمز آنلاین مستقل، او نوشت:

نرخ تورم رسمی ترکیه در ماه گذشته به بالاترین سطح خود در 23 سال گذشته رسید، زیرا استراتژی غیر متعارف 790 میلیارد دلاری رجب طیب اردوغان برای اداره اقتصاد این کشور همچنان اثر معکوس داشت.

بر اساس گزارش آژانس آمار این کشور، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مه نسبت به سال گذشته 73.5 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح از اکتبر 1998، زمانی که ترکیه تحت تأثیر دولت های ائتلافی متزلزل و آشفتگی اقتصادی قرار داشت، به شمار می رود.

قیمت مواد غذایی که به منبع فزاینده نارضایتی مردم ترکیه تبدیل شده است، سالانه 91.6 درصد افزایش یافت.

اردوغان، مخالف سرسخت نرخ‌های بهره بالا، به بانک مرکزی دستور داده بود که در ماه‌های پایانی سال گذشته، علی‌رغم افزایش تورم، بارها هزینه‌های استقراض را کاهش دهد.

رئیس جمهور ترکیه گفت که در حال راه اندازی یک مدل اقتصادی جدید است که از پوند ارزان و رونق صادرات برای کاهش تورم از طریق حذف کسری تجاری بلندمدت این کشور استفاده می کند.

حتی قبل از جنگ در اوکراین، منتقدان این طرح را یک “آزمایش” اقتصادی پرخطر توصیف کردند که تهدیدی برای کاهش ارزش لیر ترکیه و ایجاد تورم بی‌سابقه بود.

ارزش پول ترکیه پس از انتشار آمار تورم در روز جمعه، اندکی کاهش یافت و از 16.5 پوند به یک دلار آمریکا رسید و در سال 2022 به تقریبا 20 درصد کاهش یافت. پوند در سال 2021 تقریباً 44 درصد کاهش یافت.

حمله روسیه به اوکراین اقتصاد ترکیه را با چالش هایی مواجه کرده است زیرا افزایش قیمت جهانی انرژی هزینه های واردات انرژی و تورم را افزایش داده است.

  آموزش آشپزی / طرز تهیه پاستا کاکائویی

در حالی که ترکیه به لطف سیاست پولی بسیار ضعیف از رشد اقتصادی سریعی برخوردار است، افزایش هزینه های زندگی به کاهش حمایت مردم از اردوغان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که برای جولای سال آینده برنامه ریزی شده است کمک کرده است. اردوغان ماه گذشته گفت کسانی که نرخ بهره را به تورم مرتبط می‌کنند یا “بی سواد هستند یا خائن”.

رشد اقتصادی ترکیه در سال گذشته به 11 درصد رسید، اما نشانه‌هایی از کاهش نشان داد زیرا تورم مهار نشده و پوند ضعیف تأثیر خود را گذاشتند.

بر اساس داده‌های منتشر شده در اوایل این هفته، تولید ناخالص داخلی بین ژانویه تا مارس امسال 1.2 درصد به صورت فصلی رشد کرد که در سه ماهه آخر سال 2021 1.5 درصد کاهش داشت.

تحلیلگران گلدمن ساکس می گویند افزایش قیمت ها و تاثیر مخرب آن بر تقاضای مصرف کننده، رشد را در ماه های آینده “محدود می کند”.

آنها افزودند: «فصل قوی گردشگری و تأثیر مثبت کاهش بیشتر ارزش پوند بر صادرات تنها می تواند تا حدی با اثرات کاهش تورم بیش از حد و نیروهای نامطلوب جهانی مقابله کند.

دیدگاهتان را بنویسید