طرح نمایندگان برای توسعه برنامه هسته ای

570897 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، نمایندگان شورای اسلامی شهر طرحی را با عنوان توسعه بهره برداری صلح آمیز از فناوری هسته ای تهیه و تدوین کردند. این طرح ۱۸ شهریورماه در صحن علنی شورای اسلامی اعلام شد و در کمیسیون انرژی و امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد.

متن کامل طرح توسعه بهره برداری صلح آمیز از فناوری های هسته ای به شرح زیر است:

ماده 1 – دولت می تواند از طریق سازمان انرژی اتمی نسبت به ایجاد ده هزار مگاوات ظرفیت انرژی هسته ای و بهره برداری از ظرفیت مذکور تا سال 1420 اقدام نماید.

ماده 2 – به منظور تامین مالی پروژه های توسعه انرژی هسته ای، احداث نیروگاه های هسته ای در بند پ ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بهبود نظام مالی کشور اضافه می شود.

ماده 3 – سازمان انرژی اتمی حق دارد تا پنجاه درصد برق تولیدی نیروگاه‌های هسته‌ای را از طریق وزارت نیرو صادر و درآمد حاصل از آن را برای توسعه انرژی هسته‌ای مصرف کند.

ماده 4 – دولت می تواند به منظور خودکفایی در تولید رادیو ایزوتوپ های مورد نیاز کشور حداقل دو راکتور تحقیقاتی با قابلیت تولید رادیو ایزوتوپ های مورد استفاده در پزشکی، صنعت و کشاورزی بسازد و رآکتورهای تحقیقاتی مزبور را تا زمان بهره برداری به بهره برداری برساند. پایان سال 2010

ماده 5 – سازمان انرژی اتمی موظف است با توجه به کاربری اراضی تا سال 1410 مجوز تأسیس حداقل 15 مرکز پرتو گاما به منظور پرتودهی محصولات کشاورزی، تجهیزات پزشکی و سایر مصارف مورد نیاز کشور را صادر و موارد لازم را فراهم کند. مواد تشعشعی

  نگاه کردن به زمین از کف شیشه برج ؛ تجربه از ارتفاع 1200 پا

ماده 6 – سازمان انرژی اتمی مجاز است برای استفاده حداکثری از گرمای تولیدی نیروگاه‌های هسته‌ای موجود و آینده به منظور شیرین‌سازی آب دریا و تولید آب آشامیدنی در مناطق کم‌آب آشامیدنی اقدام کند به طوری که تا سال 1420 حداقل 40 درصد نیروگاه های هسته ای به تاسیسات نمک زدایی مجهز خواهند شد.

ماده 7 – دولت می تواند از طریق سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تا سال 1420 حداقل یک فروند کشتی اتمی را برای ایجاد ارتقای هسته ای برای کشتی ها و زیردریایی ها اقدام و به بهره برداری برساند.

ماده 8 – سازمان انرژی اتمی موظف است برای تامین پایدار سوخت رآکتورهای هسته ای کشور از طریق منابع داخلی و خارجی با رویکرد تامین ایمنی سوخت هسته ای برنامه ریزی و اقدام کند.

ماده 9 – سازمان انرژی اتمی مجاز است به منظور تامین نیازهای آتی کشور به انرژی هسته ای، در چارچوب معاهدات بین المللی مصوب، تحقیق و توسعه در زمینه ساخت راکتورهای کوچک مدولار، راکتورهای طیف نوترونی سریع، آغاز کند. فرآوری سوخت و همجوشی هسته ای به گونه ای طراحی شد که این فناوری ها تا پایان سال 1410 در سطح آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرند.

ماده 10 – دولت حق دارد لایحه اساسنامه نظام ایمنی هسته ای کشور را ظرف مدت یک سال برای تصویب به شورای اسلامی شهر تقدیم کند.

ماده 11 – اجرای هر گونه موافقت نامه و معاهدات بین المللی که مانع اجرای این قانون شود بدون تصویب شورای اسلامی ممنوع است.

ماده 12 – آیین نامه اجرایی این قانون ظرف مدت شش ماه به پیشنهاد سازمان انرژی اتمی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

  علل پیری پوست دست و درمان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید