طرح مجلس برای ساماندهی مسکن استیجاری

شروع ساخت 100000 واحد نهضت ملی مسکن

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، علی هزریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی از ثبت طرح دو نوبتی «کنترل و ساماندهی مسکن استیجاری» خبر داد. «منازل وقف شده و افزایش شدید قیمت اجاره بها مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه تاکنون هیچ راهکار کنترلی و قیمت گذاری بر این موضوع مهم صورت نگرفته است، افزود: در این زمینه قابل توجه نبود. لذا ضروری است با در نظر گرفتن اصول و قواعد حقوقی و فقهی راهکار مناسبی در این زمینه اندیشیده شود.

بیشتر بخوانید:

هزریان افزود: یکی از مشکلاتی که در مسیر قانونگذاری اجاره نامه وجود دارد، قانون و فقه است. بر اساس مبانی حقوقی (اصل آزادی قرارداد) و رویه قضایی (اصل تسلط)، مداخله شخص ثالث از جمله مدیریت قراردادهای خصوصی از قبیل تعیین میزان ثمن معامله، میزان اجاره بها، میزان مهریه. و نحوه پرداخت آنها ممنوع بوده و مداخله قانونگذار یا دولت در تعیین موارد فوق و نحوه توافقات اشخاص در قراردادها و معاملات خصوصی مورد اعتراض هیأت امنا خواهد بود.

این نماینده مجلس گفت: اما دریافت اجاره بها از صاحبان خانه یکی از راه های درآمدزایی است و دولت می تواند برای ساماندهی این درآمدها با اتخاذ سیاست های تشویقی و کیفری، آنها را به دریافت کمتر اجاره بها و پرهیز از دریافت اجاره بهای غیر سنتی تشویق کند.

هزریان گفت: طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی به مالکانی که اجاره نامه خود را در دفاتر اسناد رسمی یا سامانه املاک و مسکن ثبت می کنند و میزان اجاره بهای آنها را برای افزایش شاخص سالانه کالاهای اعلامی پیشنهاد می کند. بانک مرکزی باید از امتیاز دریافت تسهیلات خرید و بازسازی مسکن به صورت فوق‌العاده و با تضمین و بازپرداخت راحت‌تر نسبت به سایر متقاضیان بهره‌مند شود و کارمزد و مالیات وصول شده توسط آنها کاهش یابد. از سوی دیگر، در صورتی که مالک در اجاره خود، اجاره بها را بیش از شاخص فوق افزایش دهد، موظف به پرداخت مالیات بر درآمد اجاره به میزان دو برابر بیش از مبلغ مزبور خواهد بود.

  باشگاه استقلال پس از ارسال دفاع مجیدی از کمیسیون انضباطی درخواست می کند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 قانون اساسی گفت: با این راهبرد بدون دخالت در قراردادهای خصوصی افراد در معاملات، ایرادات قانونی و شرعی نسبت به این قانون ساماندهی نمی‌شود و سیاست‌گذاری مردم را به سمت تشخیص سوق می‌دهد. اجاره های متعارف.”

هزریان در پایان گفت: طرح پیشنهادی ضمن پیش بینی سازوکارهای غیر تنبیهی، ضمانت اجرای صحیح آن را فراهم می کند که مالکان خانه را ملزم به ثبت قرارداد در سامانه های مربوطه می کند و امیدواریم با تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها حل می‌شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید