طرح حقوق دولت در سال 1402 تنظیم شد!

به گزارش مستقل آنلاین؛ روزنامه اعتماد نوشت: رئیس کل بانک مرکزی از تاثیر تورمی افزایش دستمزد کارگران به شدت نگران است اما در مورد تاثیر منفی افزایش دستمزد کارکنان دولت سکوت کرده است.

با گذشت کمتر از یک هفته از اظهارات وزیر تعاون مبنی بر عدم امکان ترمیم حداقل دستمزد کارگران در ماه های باقی مانده از سال جاری، رئیس کل بانک مرکزی مصوبه سال گذشته شورای عالی کار را تورم زا و افزایش قیمت کارگران دانست. کارگری اعلام کرد 57.4 درصد از دستمزد کارگران، موضع نهایی دولت در مورد نیازهای معیشتی مردم بود. علی صالح آبادی در نشست خبری دیروز خود با وجود اعتراف به اینکه بررسی و تعیین دستمزد کارگران ربطی به دولت نداشته و نتیجه جلسات شورای عالی کار بوده است، افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد کارگران را اعلام کرد. کارگران در جلسه اسفند ماه این توصیه را «عجیب» کردند و با اعلام این که «سال آینده چنین افزایشی وجود نخواهد داشت» به دولت 15 میلیون کارگر کشور انگشت شست داد. این اطلاعیه صالح آبادی در راستای اظهارات اخیر رئیس فراکسیون کارگری مجلس و وزیر تعاون مبنی بر اینکه اقدامات دولت به جای ترمیم دستمزدها به افزایش قدرت خرید کارگران محدود می شود، نتیجه اولین جلسه شورای عالی کار است. شورای کار با وزیر جدید کار و تکمیل دو برابر شدن حداقل دستمزد و مستمری کارکنان و مستمری بگیران، همان چراغی بود که زوایای پنهان نگاه دولت سیزدهم به مطالبات جامعه کارگری را روشن کرد و به آن پایان داد. همه خوش بینی

وقتی بزرگترها خود را صاحب سفره کارگران می دانند

علی صالح آبادی; رئیس کل بانک مرکزی دیروز در نشست خبری خود اعلام کرد: افزایش دستمزد در بخش خصوصی را شورای عالی کار تعیین می کند. صلاحیت کاهش یا افزایش حقوق کارکنان بانک مرکزی را ندارد. حقوق کارمندان در اختیار سازمان برنامه و بودجه و حقوق کارگران در اختیار شورای عالی کار است، اصلاح دستمزدها در چارچوب سیاست های دولت و مجلس تصویب می شود اما نگاه ما در دولت این است. برای کنترل تورم افزایش 57 درصدی دستمزد امسال (برای کارگران) رقم عجیبی بود و سال آینده چنین افزایشی وجود نخواهد داشت. دولت قطعاً افزایش دستمزدها را کنترل خواهد کرد و قطعاً این رقم را افزایش نخواهد داد.»

سخنان رئیس بانک مرکزی درباره دستمزد کارگران و خط کشی صالح آبادی برای توده های کارگری واکنش فعالان کارگری را به دنبال داشت.

علی هدایی; نماینده کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به ادعای صالح آبادی گفت: تعیین دستمزد کارگران اساساً مربوط به رئیس بانک مرکزی نیست. من آنها را به مناظره دعوت می کنم، حاضرم در تلویزیون یا هر جای دیگری با آنها بحث کنم تا بفهمم افزایش دستمزد عامل تورم است یا تورم افزایش دستمزد را پایین می آورد و آن را کاملاً بی اثر می کند؟ آنها موضوع را کاملا برعکس و اشتباه فهمیده اند و دستمزد کارگران و افزایش آنها ربطی به رئیس بانک مرکزی ندارد. به نظر می رسد این افسر مسئول از روند تعیین دستمزد کارگران اطلاعی ندارد. باید به آنها گفت که افزایش دستمزدها به دلیل تورم و سیاست کنترلی اشتباه شما به امروز رسیده است و عامل تورم نیست. چرا تاپیک رو وارونه جلوه میدین؟! اظهارات صالح آبادی رسما سه جانبه گرایی و شورای عالی کار را زیر سوال می برد. حتی وزرا و رئیس جمهور نمی توانند به تنهایی در مورد دستمزد کارگران اظهار نظر کنند یا تصمیم بگیرند، هیچ کارمند دولتی نباید وقتی می خواهد مشکلاتی را مطرح کند یا عملکرد نادرست خود را توجیه کند، به حقوق کارگران مراجعه نکند. حق دخالت در حقوق و افزایش آن را ندارد. مسئولان باید بررسی کنند که هدفشان از ایجاد التهاب در جامعه کارگری چیست. چرا جامعه کارگری را با اظهارات نابخردانه و بی ربط در مورد افزایش دستمزد ملتهب می کنند؟ چه کاری انجام خواهند داد؟”

  مدارس و ادارات این استان ها فردا و پس فردا تعطیل است + اسامی

البته واکنش فعالان کارگری به درد وضعیت 15 میلیون کارگر و خانواده‌هایشان نمی‌خورد، زیرا دولت و نمایندگان مجلس بدون توجه به این اعتراض‌ها، هر طور که می‌خواهند و موافق هستند رانندگی می‌کنند، اما نکته اینجاست که چ. بانک مرکزی و فعالان کارگری دو روز مانده به جلسه شورای عالی کار، اظهارات و انتقاداتی درباره دستمزد کارگران است. یکی از آنها مدعی شد که افزایش دستمزد کارگران باعث تورم شده است و بدون توجه به کیفیت گرانی ناشی از سیاست های غلط اقتصادی دولت، بالا بودن سطح آب زیرزمینی بیش از 25 میلیون خانوار ایرانی (هر دو) را مقصر دانست. فقیر و غنی) در مورد تصمیم شورای عالی کار و یکی در پاسخ به این شکایت اعلام کرد که دولت حق دخالت در تغییر دستمزد کارگران را ندارد و شاکی دعوت به بحث در مورد افزایش تورمی دستمزدها کرد. از کارگران نتیجه این دوئل لفظی از راه دور قطعاً خوشایند نیست. اینکه آیا مناظره نماینده کارگران در شورای عالی کار با رئیس کل بانک مرکزی انجام می شود یا خیر، امروز حقوق ماهانه و درآمد خالص کارگر و افراد تحت تکفل یک خانواده 4 نفره هم اندازه این افزایش می یابد. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، «تورم‌زا و غریب» است، یعنی 6 میلیون و 725 هزار تومان و با فرض اینکه این کارگر جزو خوش شانس‌ها باشد نه مزدبگیر، آن مقدار از دستمزدی که دریافت می‌کند به دو صورت هزینه می‌شود. اولین راه این است که این رقم را روی میز ناهارخوری خانواده خرج کنید. جدولی با تمام ردیف های هرم غذایی؛ از پروتئین مرغ و گوشت قرمز، تخم مرغ و ماهی، کربوهیدرات ها و میوه ها و سبزیجات تازه و سایر مواد مغذی توصیه شده توسط متخصصان تغذیه استفاده کنید تا خانواده کارگر از رژیم غذایی سالم بهره مند شوند. راه دوم این است که با محاسبات زیاد و با توجه به معادلات و جداول مرکز آمار ایران، یا به قسمت تفریحات و یا به قسمت مسافرت و یا به مابقی حقوق، حداقل خوراک و تغذیه را محدود کنیم. قسمت تفریحی یا پذیرایی و مهمان یا به قسمت آموزشی یا ورزشی یا غیر قابل تجدید تا نیازهای عمومی غذایی و فرهنگی و اقتصادی یک خانواده تامین شود. هر کدام به اندازه یک میخ در هر دسته.

  جزئیات حادثه تیراندازی در سالن اصناف تهران

آیا افزایش حقوق کارکنان دولت (بیش از قانون بودجه) تورم زا نیست؟

سکوت رئیس کل بانک مرکزی در قبال تاثیر روانی و تورمی بدعت کابینه سیزدهم از افزایش مضاعف حقوق کارمندان و مستمری بگیران بی سابقه در ۴۴ سال گذشته موید تبعیض بین دو قشر تولیدی است. کشور. قشر مسئولان و آنهایی که سال ها پشت میز می نشینند، میزان دستمزدی که در قبال میزان بهره وری خود دریافت می کنند، شبهات و «اگر»های بی شماری ایجاد کرد و حالا در حاشیه مجلس و صحن دولت زمزمه می کنند که ساعت کارشان. از 44 ساعت در هفته به 42 ساعت کاهش می یابد تا اینکه دولت در ترفندی هوشمندانه درخواست افزایش 20 درصدی مازاد (علاوه بر افزایش 10 درصدی مصوب در قانون بودجه سال 1401) برای رسیدن به حداقل ها کرد. دستمزد برای کارمندان دولت و بنابراین در نیمه دوم سال جاری کارمند دولت باید 42 ساعت در هفته کار کند اما 44 ساعت در هفته حقوق دریافت می کند. گروه دیگر کارگری است که حتی با افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزدش و به گفته بزرگان کابینه افزایش عجیب و تورم زا باز هم یک میلیون و 500 هزار تومان کمتر از کارمند دولتی دریافت می کند، اما امروز و در پایان پاییز نه تنها مخالفان ترمیم دستمزدها صف کشیده اند و با الفاظ و ترکیب های جدید سعی دارند تا مهلت سنتی تعیین دستمزد سال آینده به تعویق بیفتند، ساعات کار همان قانون ساعات کار است و باید 44 ساعت برای دستمزدهایی که هنوز با تورم سریع کار در هفته مواجه نشده اند پرداخت شود

سکوت در مورد اثرات منفی افزایش دو برابری حقوق کارکنان و مستمری بگیران، در حالی که درخواست ترمیم دستمزد کارگران به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شد، در حالی که در قانون بودجه سال 1401 تنها برای افزایش 10 درصدی حداقل دستمزد کارمندان اعتباری پیش بینی شده بود. مستمری بگیران و پس از افزایش دوم حداقل دستمزد مستمری بگیران و مستمری بگیران که از شهریور ماه سال جاری معرفی و پرداخت می شود، همانند دو ماه پیش و پس از تصویب مجلس با شرایط عمومی باید با منابع اعتباری جدید تامین شود. اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس از لایحه دو فوریتی «تناسب حقوق کارکنان و مستمری بگیران کشوری و لشکری» به «اعتماد» گفتند: به منظور افزایش حداقل حقوق کارمندان و مستمری بگیران، مقرر شد. باز هم صرفه جویی در بودجه موسسات ضروری است.

  مسئله اول کشور نان است نه اینترنت

انتخاب دیگری از مهمانان!

جلسه شورای عالی کار فردا به ریاست وزیر تعاون و با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار می شود. این دومین جلسه ای است که پس از رای اعتماد سلطان مرتضوی از سوی مجلس برگزار می شود. در جلسه قبلی – 7 آبان و پس از 5 ماه تاخیر – از اعضای کمیسیون حقوق و دستمزد شورای عالی کار دعوت نشده بود و دیروز یکی از اعضای این کمیسیون به «اعتماد» گفت که هنوز دریافت نکرده است. دعوت به شرکت در نشست 29 دسامبر. در جلسه 7 آبان، موضوعات مطرح شده تیترهای محافظه کارانه بود، اما علی هدایی; نماینده کارگران در شورای عالی کار هفته گذشته به اعتماد گفت: بحث افزایش قدرت خرید کارگران در جلسه آینده مطرح خواهد شد. خدایی روزی که درباره جلسه جدید شورای عالی کار به «اعتماد» گفت، نمی دانست وزیر کار که ریاست شورای عالی کار را برعهده دارد فردای آن روز اعلام خواهد کرد که «مدیریت تورم به معنای بازنگری در کارگران نیست. حقوق.”

مرتضوی سوم آذرماه پس از جلسه هفتگی هیئت دولت گفت: قطعا تمام تلاش دولت در راستای مدیریت تورم است اما مدیریت تورم به معنای بازنگری در حقوق و مزایای کارگران نیست.

البته این خبر برای نمایندگان مجلس و به ویژه; اعضای فراکسیون کارگر و کمیته اجتماعی مجلس جدید نبودند. فراکسیون کارگری و کمیسیون اجتماعی مجلس شامگاه 2 آبان ماه با نمک مرتضوی و علی بابایی کارنامی دیدار کرد. ساعاتی پیش از این جلسه، رئیس فراکسیون کارگری مجلس به «اعتماد» گفته بود که صحبتی برای بازگرداندن حقوق کارگران نخواهد بود، اما نمایندگان از مرتضوی می‌خواهند «با افزایش امتیازات (حقوق کودک و فرزند) موافقت کند. ) مربوط به حداقل دستمزد کارگران، که قوانین کار به درستی آن را اعمال می کند، مطابقت معیشت کارگران با نرخ تورم را در نظر می گیرد، به تشکل ها و اتحادیه ها اجازه می دهد نظرات خود را اعلام کرده و در تصمیمات صنفی شرکت کنند، با تعیین دستمزد منطقه ای و خواستار ایجاد نظم در جلسات ماهانه شورای عالی کار.»

نمایندگان کارگری فردا به جلسه شورای عالی کار می روند و درباره بازگرداندن دستمزد کارگران صحبتی نمی کنند. این تنها پایان ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید