طرح حفاظت از چین؛ مرحله تعویض کامپیوتر

دولت چین به سازمان‌های دولتی و شرکت‌های دولتی دستور داده است که تمامی رایانه‌های خارجی خود را تحویل داده و رایانه‌های تولید داخل را جایگزین آن‌ها کنند.

انتظار می رود دولت چین این کار را طی دو سال آینده انجام دهد و تخمین زده می شود که حداقل 50 میلیون کامپیوتر با مدل های داخلی جایگزین شوند.

رایانه های خانگی از سیستم عامل های توسعه یافته داخلی استفاده می کنند که توزیع کننده لینوکس هستند و توسط شرکت های چینی توسعه یافته اند. به این ترتیب، این سیستم عامل ها و نرم افزارها جایگزین مایکروسافت ویندوز و سایر نرم افزارهای عمدتا آمریکایی خواهند شد. اما مشکل اصلی نرم افزارهایی است که استاندارد صنعتی و جایگزین های داخلی در ذهن ندارند، بنابراین جایگزینی آنها پیچیده خواهد بود.

به دنبال این دستور، سهام شرکت‌های رایانه‌ای چینی و نرم‌افزار آنها طی دو سال آینده به دلیل تقاضای بالا رشد کرد که بزرگترین آن در رایانه‌های چینی لنوو و در بخش نرم‌افزاری Kingsoft، سازنده بسته نرم‌افزاری WPS است که جایگزین دفتر . مایکروسافت محسوب می شود.

البته چین اجباری برای جایگزینی تمامی اجزای این رایانه ها با مدل های داخلی نداشته است، اما قطعاتی که ساخت آن ها سخت است یا در داخل آن قابل ساخت نیستند، مانند پردازنده های اینتل و AMD، همچنان توسط شرکت های چینی در رایانه هایشان قابل استفاده خواهند بود.

  افزایش نرخ رسمی مبادله 16 ارز

دیدگاهتان را بنویسید