طرح تربیت مهندسان کارآفرین برای اجرای شعار 1401/ رتبه 75 ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، بسته خبری آموزش عالی هفته اول اردیبهشت ماه 1401 به ارائه جایگاه ایران بر اساس شاخص جهانی کارآفرینی، راهکارهای مدیران دانشگاه برای تحقق شعار سال و دیدار با دانشجویان با رهبری و جای خالی می پردازد. انجمن های علمی

اهمیت کارآفرینی در رشد اقتصادی جهان باعث شده است تا شاخص جهانی کارآفرینی موسسه ارائه شود. GEDI معرفی شود. هدف از این شاخص، ارائه نمای کلی از وضعیت کارآفرینی در کشورها، مقایسه آن با سایر کشورهای جهان و در نهایت ایجاد فرصتی برای اصلاح رویکردها و سیاست‌های کلان برای رشد کارآفرینی است.

ایران در بین 137 کشور جهان رتبه 75 کارآفرینی را دارد. ایالات متحده، سوئیس، کانادا، بریتانیا و استرالیا پنج کشور برتر کارآفرینی جهانی هستند. گزارش رتبه ایران در شاخص جهانی کارآفرینی چگونه است؟ وی هفته گذشته با معرفی کشورهای پیشرو در حوزه کارآفرینی و بیان جایگاه ایران به تشریح معیارهای ارزیابی این شاخص پرداخت.

ایسکانیوز در گزارشی با توجه به اینکه وضعیت ایران در حوزه کارآفرینی نامطلوب به نظر می رسد. کارآفرینی ایرانی در شرایط قرمز جهانی وی به مزیت های ایران در تمامی زیرشاخص های کارآفرینی جهانی در جدولی اشاره کرد. بر اساس این جدول ریسک راه اندازی کسب و کار در ایران رتبه پایین تری دریافت کرده است که به این معناست که یکی از موانع اصلی کارآفرینی در کشور ما ریسک هایی است که کارفرمایان را تهدید می کند. این خطرات ممکن است شامل ترس از دست دادن سرمایه مادی و محدودیت هایی باشد که بوروکراسی اداری بر کارآفرینان تحمیل می کند.

  انتشار مقالات علمی یک هدف واقعی است و باید مورد حمایت و تاکید قرار گیرد

طرح تربیت مهندسان کارآفرین برای اجرای شعار 1401/ رتبه 75 ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

سال 1401 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی» اعلام شد. نامزدی از سوی مدیریت به عنوان اهداف کلان شناخته می شود که هر نهاد و سازمانی برای تحقق این شعارها باید برنامه های عملیاتی داشته باشد. گزارش های دانشگاهی چگونه می تواند در تحقق شعار سال نقش داشته باشد؟ بیان دیدگاه مدیران دانشگاه برای ارائه راهکار. وزارت علوم برای اجرای شعار 1401 تمامی دانشگاه ها را موظف به ارائه برنامه های خود کرد که در صورت تصویب اجرا خواهد شد. به عنوان مثال رئیس دانشگاه شهید بهشتی از طرح تربیت مهندس کارآفرین خبر داد و معاون پژوهشی نیز از پذیرش دانشجوی فوق دکتری برای استفاده از ظرفیت دانشگاه ها خبر داد.

دیدار مدیریت با دانشجویان از دیگر برنامه های دانشگاهی این هفته بود که بدون حضور نمایندگان انجمن های علمی برگزار شد. گزارش جای خالی انجمن های علمی در نشست دانشجویان با مدیریت به بیان گلایه های انجمن های علمی در این زمینه پرداخت. از دبیران پرسیدیم که اگر در جلسه رهبری شرکت کنند چه می گویند؟ معلمان در مورد ظرفیت انجمن ها برای بازآموزی دانش آموزان، و همچنین فرصتی که ممکن است انجمن ها برای آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان داشته باشند. اما الان انتقاد می کنند چون به دلیل محدودیت و عدم درک این اتفاق نمی افتد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید