طب عامیانه/ انواع آنتی بیوتیک های طبیعی را بشناسید

573030 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، منشا آنتی بیوتیک ها مانند بسیاری از آنتی بیوتیک های جدید، منابع طبیعی هستند. برخی از عصاره های گیاهی، روغن های گیاهی و حتی غذاها دارای خواص آنتی بیوتیکی هستند، به عنوان مثال تعدادی از غذاها و عصاره های گیاهی می توانند از رشد باکتری ها در غذا جلوگیری کنند.

تجویز آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین به ما کمک می کند تا از شر بسیاری از بیماری های کشنده خلاص شویم. اما بسیاری از مردم به دنبال آنتی بیوتیک های طبیعی برای درمان هستند. بر اساس گزارش‌ها، از هر ده نفر یک نفر عوارض جانبی آنتی‌بیوتیک‌هایی را تجربه می‌کند که بر سیستم گوارشی آنها تأثیر می‌گذارد. تقریباً 15 نفر نیز به این نوع دارو حساسیت دارند.

بیشتر بخوانید:

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها یا مهار رشد آنها استفاده می شوند. ممکن است فکر کنید که آنتی بیوتیک ها پزشکی مدرن هستند، اما در واقع قرن هاست که وجود دارند. منشا آنتی بیوتیک ها، مانند بسیاری از آنتی بیوتیک های جدید، منابع طبیعی هستند. برخی از عصاره های گیاهی، روغن های گیاهی و حتی غذاها دارای خواص آنتی بیوتیکی هستند، به عنوان مثال تعدادی از غذاها و عصاره های گیاهی می توانند از رشد باکتری ها در غذا جلوگیری کنند.

گاهی اوقات این خواص فراتر از غذا است و می تواند به سلامت شخصی کمک کند. به عنوان مثال عصاره زغال اخته دارای خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی است و به همین دلیل می تواند یک داروی طبیعی و خانگی برای درمان عفونت های ادراری باشد.

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

با توجه به افزایش گونه های باکتریایی مقاوم به دارو، دانشمندان به دنبال منابع طبیعی بیشتری برای ساخت آنتی بیوتیک های جدید هستند.

سیر

سال‌هاست که فرهنگ‌های سراسر جهان می‌دانند که سیر دارای خواص درمانی و پیشگیری است. تحقیقات نشان می دهد که سیر می تواند یک درمان موثر برای بسیاری از انواع باکتری ها از جمله سالمونلا و E. coli باشد. می توانید از سیر علیه باکتری سل که عامل سل ریوی است و به بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم است، استفاده کنید.

  اگر این علائم را دارید، افسرده هستید

فقط به این دلیل که یک ماده طبیعی است، لزوماً به معنای بی ضرر بودن آن نیست. میزان و غلظت عناصر فعال در برندهای مختلف مکمل های گیاهی متفاوت است. بنابراین برچسب محصول را به دقت بخوانید و حتماً قبل از استفاده از آن از پزشک خود اجازه بگیرید.

عسل طبیعی

از زمان ارسطو، عسل به عنوان مرهم برای التیام زخم ها و پیشگیری یا درمان عفونت ها استفاده می شده است. امروزه دانشمندان عسل را ماده ای مفید برای درمان زخم های مزمن، سوختگی، زخم معده، زخم بستر و پیوندهای پوستی یافته اند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که عسل می تواند زخم ها را التیام بخشد.

خواص ضد باکتریایی عسل معمولاً با پراکسید هیدروژن آن مرتبط است، اما عسل مانوکا می تواند به خوبی با باکتری ها مبارزه کند در حالی که حاوی پراکسید هیدروژن کمتری است.

یک مطالعه نشان داد که این عسل می تواند تقریبا 60 درصد از باکتری ها را از بین ببرد. علاوه بر این، یافته ها نشان می دهد که عسل در درمان زخم های عفونی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین موفق است. عسل علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی خود می تواند با ایجاد یک پوشش محافظ که رطوبت را حفظ می کند، زخم را التیام بخشد.

زنجبیل

زنجبیل نیز یک آنتی بیوتیک طبیعی است. مطالعات مختلف نشان داده است که زنجبیل توانایی مبارزه با بسیاری از انواع باکتری ها را دارد. محققان دریافته اند که زنجبیل می تواند تهوع صبحگاهی را از بین ببرد و قند خون را کاهش دهد.

  نگاهی به زندگی و کار استاد گلم حسین موز خواننده آوازهای ماندگار موسیقی ایرانی

اکیناسه

بومیان آمریکا صدها سال است که از اکیناسه برای درمان عفونت ها و زخم ها استفاده می کنند. محققان همچنین این مشکل را بررسی کردند و دریافتند که عصاره اکیناسه می تواند بسیاری از باکتری ها از جمله استرپتوکوک پیوژنز را از بین ببرد. استرپتوکوک پیوژنز عامل گلودرد، سندرم شوک سمی و بیماری گوشتخواران است که به نام بیماری نکروز شناخته می شود. اکیناسه همچنین می تواند التهاب ناشی از عفونت های باکتریایی را تسکین دهد.

گل مهر طلا

طلا مهر طلا معمولا به شکل چای یا کپسول برای درمان مشکلات تنفسی و گوارشی استفاده می شود. اما توانایی مبارزه با اسهال باکتریایی و عفونت های ادراری را دارد. علاوه بر این، نتایج علمی نشان می دهد که استفاده از گل طلا مهر برای درمان عفونت های پوستی نیز مفید است. مراقب باشید اگر از داروهای نسخه ای استفاده می کنید، قبل از مصرف گل مهر طلا باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است روی داروی شما تاثیر بگذارد.

گلدن سیل همچنین حاوی بربرین است که ترکیب مهمی از آنتی بیوتیک های طبیعی است. این آلکالوئید برای نوزادان یا زنان باردار و شیرده مناسب نیست.

میخک

میخک یک داروی سنتی است که در دندانپزشکی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که عصاره میخک می تواند در درمان انواع باکتری ها از جمله E. coli موثر باشد.

پونه کوهی یا پونه کوهی

اعتقاد بر این است که پونه کوهی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و دارای خواص ضد التهابی است. اگرچه محققان هنوز در حال بررسی خواص پونه کوهی هستند، اما مطالعات نشان می دهد که روغن پونه کوهی می تواند یک آنتی بیوتیک طبیعی باشد.

عوارض جانبی احتمالی آنتی بیوتیک های طبیعی

فقط به این دلیل که یک ماده طبیعی است، لزوماً به معنای بی ضرر بودن آن نیست. میزان و غلظت عناصر فعال در برندهای مختلف مکمل های گیاهی متفاوت است. بنابراین برچسب محصول را به دقت بخوانید و حتماً قبل از استفاده از آن از پزشک خود اجازه بگیرید.

  توافق هسته ای هنوز امکان پذیر است/ فاصله آژانس از رویکرد سیاسی

به عنوان مثال، اگرچه مصرف سیر پخته به طور کلی بی ضرر است، اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف کنسانتره سیر می تواند منجر به خطر خونریزی شود و این مشکل برای کسانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، خطرناک است. همچنین، کنسانتره سیر ممکن است اثربخشی داروهای HIV را کاهش دهد.

چه زمانی باید آنتی بیوتیک های تجویزی مصرف کرد؟

امروزه به دلیل افزایش بیماری های مقاوم به دارو، اکثر پزشکان آنتی بیوتیک تجویز نمی کنند مگر اینکه واقعا ضروری و موثر باشند.
آنتی بیوتیک ها معمولا برای موارد زیر تجویز می شوند:
. جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی
. جلوگیری از عارضه‌ای که می‌تواند جدی‌تر یا کشنده‌تر شود
. بهبودی پس از بیماری یا آسیب را تسریع کنید
. جلوگیری از مشکلات آینده

اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، باید دوز کامل را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این امر به ویژه در مورد افرادی که در معرض خطر بالاتر عفونت هستند یا در صورت بیماری با خطراتی مواجه می شوند، مانند افرادی که:

. آنها یک عملیات در راه است
. آنها تحت شیمی درمانی قرار می گیرند
. HIV مثبت هستند
. برای دیابت انسولین مصرف می کنند
. نارسایی قلبی دارند
. آنها زخم های جدی دارند که در حال بهبود هستند
. آنها بیش از 75 سال سن دارند
. آنها زیر 3 سال سن دارند

اگر به آنتی بیوتیک های تجویزی حساسیت دارید یا معمولاً از عوارض جانبی آنها رنج می برید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند داروی شما را تغییر دهد.

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید