طب سنتی / گیاهی که می تواند با سرطان ریه مبارزه کند

540569 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سرطان ریه دومین سرطان شایع در جهان است و در سال 2020، 1.8 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

محققان دانشگاه صنعتی سیدنی دریافتند که ترکیب گیاهی بربرین در توقف رشد سلول های سرطانی ریه در آزمایشگاه موثر است.

بربرین یک ترکیب گیاهی طبیعی است که هزاران سال است در طب سنتی چینی استفاده می شود. این ترکیب را می توان در گیاهان مختلفی از جمله زرشک، گندم سیاه طلایی، انگور و زردچوبه یافت.

در طول سال ها، تحقیقات نشان داده است که بربرین در کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در تنظیم سطح گلوکز و کمک به درمان سندرم متابولیک موثر است.

محققان همچنین بربرین را به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان های مختلف از جمله سرطان تخمدان، سرطان معده و سرطان سینه شناسایی کرده اند.

دکتر کمال دوآ، سرپرست تیم تحقیق، گفت: «بربرین دو فرآیند کلیدی در پیشرفت سرطان، تکثیر سلولی و جابه‌جایی را مهار می‌کند».

او توضیح داد: «بربرین به دلیل فراهمی زیستی ضعیف، کاربرد بالینی محدودی دارد. هدف اصلی این مطالعه بهبود پارامتر فیزیکوشیمیایی بربرین با فرمول‌بندی آن به نانوذرات کریستال مایع و بررسی پتانسیل ضد سرطانی آن در شرایط آزمایشگاهی در برابر سلول‌های اپیتلیال آدنوکارسینومای آلوئولی-بازال انسانی، A549 بود.

محققان دریافته اند که بربرین به توقف تولید گونه های فعال اکسیژن کمک می کند. مواد شیمیایی التهابی در طی واکنش های سلولی خاص به تهاجم باکتری ها و سایر رویدادهای استرس زا که می توانند به سلول ها آسیب برسانند، تولید می شوند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

علاوه بر این، بربرین به تعدیل ژن های دخیل در استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کند و همچنین پیری زودرس سلول ها را کاهش می دهد.

منبع: اخبار پزشکی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید