طالبان خواستار کمک فوری شدند

سخنگوی وزارت حوادث طبیعی افغانستان گفت که تجهیزات پزشکی این کشور برای رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله اخیر ناکافی است و از جامعه جهانی خواست تا کمک کند. در همین حال مقامات سازمان ملل متحد گفته اند که تنها راهبرد کمک به مردم افغانستان گفتگو با طالبان است.

محمد نسیم حکانی گفت: در زلزله اخیر هزار نفر جان باختند و حدود 2 هزار نفر مجروح شدند و کل یا بخشی از 10 هزار ساختمان در زلزله صبح چهارشنبه تخریب شد.

وی از پایان یافتن نجات یافتگان در منطقه کوهستانی زلزله زده جنوب شرق خبر داد.

ایران، پاکستان و هند از جمله کشورهایی هستند که برای آسیب دیدگان زلزله افغانستان کمک های بشردوستانه ارسال کرده اند. ژاپن، کره جنوبی، تایوان و امارات متحده عربی نیز روز پنجشنبه اعلام کردند که کمک های بشردوستانه را به افغانستان ارسال خواهند کرد.

در همین حال رمز الکبوروف، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت گفت که زلزله تنها یکی از بحران های پیش روی افغانستان است و گفت وگو با طالبان تنها راه کمک به مردم است. و تامین امنیت جهانی و منطقه ای.

وی در عین حال وضعیت حقوق بشر در افغانستان را نامناسب و انحصار قدرت توسط طالبان توصیف کرد و افزود: اگر اقتصاد افغانستان بهبود نیابد، احتمال درگیری مسلحانه، افراط گرایی و مهاجرت بیشتر در منطقه وجود دارد. “

نماینده سازمان ملل گفت که با طالبان در مورد مسائل دوجانبه مانند بهبود وضعیت اقتصادی، مین زدایی و مبارزه با مواد مخدر گفتگو شده است.

در همین رابطه، آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد (UNHCR) روز پنجشنبه گفت که حدود نیمی از گروه های کمک رسان در انتقال کمک های مالی به افغانستان با مشکل مواجه هستند.

  ورمسیار: پرسپولیس تیم همیشگی او نبود

مارتین گریفیتس به شورای امنیت گفت: «سیستم بانکی رسمی همچنان به مسدود کردن انتقال مالی به افغانستان ادامه می‌دهد، زیرا ریسک بالایی دارد که کانال‌های پرداخت را تحت تأثیر قرار داده و زنجیره تأمین را مختل کرده است».

سازمان ملل متحد در تلاش است تا سیستمی به نام مکانیسم تبادل بشردوستانه ایجاد کند تا میلیون ها دالر کمک را به پول افغانی تبدیل کند، از بحران اقتصادی در افغانستان جلوگیری کند و تحریم ها علیه رهبران طالبان را دور بزند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، اقتصاد افغانستان از ماه اوت سال جاری 30 تا 40 درصد کاهش یافته است و نرخ بیکاری می تواند در سال جاری به 40 درصد برسد. فقر می تواند به 97 درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید