صرفه جویی 80 درصدی انرژی با پمپ های هیبریدی / تولید برق هیبریدی جایگزینی برای سوخت های فسیلی است

559639 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه آزاد اسلامی در 30 اردیبهشت ماه سال 1401 چهلمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد. از این رو قصد دارد بخشی از ثمره زندگی 40 ساله خود را در قالب ارائه دستاوردهای فناورانه در نمایشگاهی با عنوان رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی به نمایش بگذارد. در این رویداد بسیاری از ایده‌ها و پژوهشگران ایده‌های برتر خود را برای تجاری‌سازی شرکت‌های مختلف ارائه می‌کنند.

جناب آقای محمد جدا، ایدئولوگ اصلی رویداد بهینه سازی انرژی دانشگاه آزاد اسلامی کوم در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص چگونگی شکل گیری ایده نوآورانه پمپاژ هیبریدی گفت: در من ایجاد شد. متاسفانه تلاش زیاد اعضای قرارگاه جهادی مستقر در منطقه سیل زده برای برداشت آب از منازل مردم مشکلی را حل نکرد. چرا که پمپ ها نسبت به این حجم از آب وارد شده به زندگی مردم واکنش نشان نمی دادند و کارایی عملی نزدیک به صفر داشتند.

وی ادامه داد: طولی نکشید که متوجه شدم پمپ هایی را می توان به گونه ای طراحی کرد که زمان جاری شدن آب در کانال را به شدت کاهش داده و تنها در 15 روز همان مقدار آب را به دریا بریزد. یکی از مزایای پمپاژ هیبریدی این است که هیچ محدودیتی در جریان و ظرفیت وجود ندارد. در واقع با افزایش اندازه ظرف، ظرفیت آن افزایش می یابد و با افزایش ارتفاع، سر آن نیز افزایش می یابد.

آقای محمد جدا گفت: این ایده توانایی حل مشکل برق کشور را دارد. سوخت های فسیلی را می توان با تولید برق از طریق پمپاژ هیبریدی تخلیه کرد. علاوه بر این، پمپاژ هیبریدی می تواند با افزایش 50 درصدی راندمان پمپ، 80 تا 90 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند. همچنین می تواند به طور گسترده در کشاورزی، شیلات و صنایع فراساحلی مورد استفاده قرار گیرد و بسیاری از مشکلات در زمینه آب، برق و محیط زیست را کاهش دهد.
وی در تشریح شباهت پمپاژ هیبریدی با بالابرهای هیدرولیک گفت: پمپاژ هیبرید نوعی عملکرد هیدرولیکی دارد و به همین دلیل شباهت زیادی به بالابرهای هیدرولیکی دارد. آسانسورهای هیدرولیک از تجهیزات زیادی استفاده می کنند و ساختار آنها پیچیده است. اما پمپ هیبریدی از دو لوله ساخته شده است که در یکدیگر فرو رفته اند. این دو لوله می توانند ستون و فشار آب ایجاد کنند که از سطح مقطع لوله مرکزی آب حرکت یا بالا می رود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

کارشناس ارشد عقیدتی دانشگاه آزاد کوم اسلام در تشریح ویژگی های نخبگان گفت: نخبه فردی است که بتواند ذهن خود را از همه رنج ها و مشکلات رها کند، تمام تمرکز خود را بر روی اهداف خود بگذارد و اگر به نتیجه نرسید آن را انجام دهد. . ناامید نشو و راه خودت را برو. اولین قدم نخبگان باید غلبه بر موانع سر راهش باشد. یکی از موانع پیش روی نخبگان در حال حاضر، موانع تشریفات اداری به ویژه در امر استقراض است. البته موفقیت آسان لذت فتح یک قله نیست.
وی با اشاره به نقش سازنده مراکز ارتباطات صنعتی در دانشگاه ها، تاکید کرد: این مراکز فرصت های بسیاری را برای ارتباط دانشجویان پژوهشی با صنعت ایجاد کرده و بستری را برای کاربرد یادگیری تئوری برای دانشجویان فراهم می کند.

خبرنگار: فاطمه دیده بیگی

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید