صدای زنگ ایمنی بدن چگونه است؟

به گزارش مدیکال اکسپرس، سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی در بدن دارد و از ما در برابر عفونت و آسیب محافظت می کند. هنگامی که پاسخ های ایمنی بیش از حد تهاجمی می شود، می تواند منجر به التهاب مخربی شود که در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید رخ می دهد. و پسوریازیس ظاهر می شود.

التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که بدن ما «پروتئین‌های هشداردهنده» (اینترلوکین‌ها) تولید می‌کند و با درگیر کردن اجزای مختلف سیستم ایمنی، سیستم دفاعی ما در برابر عفونت و آسیب افزایش می‌یابد.

دانشمندان مؤسسه ژنتیک Smurfit در ترینیتی کالج دوبلین، به رهبری سیموس مارتین، کشف کردند که اینترلوکین-37 عملکرد غیرمنتظره ای به عنوان یک مولکول فعال کننده سیستم ایمنی دارد.

مطالعات قبلی نشان داده اند که این اینترلوکین به عنوان یک “سوئیچ خاموش” برای سیستم ایمنی عمل می کند.

پروفسور مارتین گفت: «اینترلوکین‌ها نقش کلیدی در تنظیم سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عفونت‌های باکتریایی و قارچی دارند.

با این حال، اینترلوکین-37 برای مدت طولانی یک معما باقی ماند.

قبل از مطالعه جدید تصور می شد که اینترلوکین-37 عملکردهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دارد، اما اینکه دقیقاً چگونه التهاب را خاموش می کند مورد بحث بود.

با این حال، دانشمندان ترینیتی اکنون گزارش می دهند که وقتی اینترلوکین-37 به درستی فعال شود، فعالیت ضد التهابی قدرتمندی از خود نشان می دهد.

پروفسور مارتین افزود: این اثر التهابی بسیار غیرمنتظره بود، تحقیقات ما نشان می دهد که پروتئین به گیرنده اینترلوکین در پوست متصل می شود که نقش کلیدی در ایجاد پسوریازیس دارد.

پوست ما مانع اصلی بین بدن و دنیای خارج است که میکروب ها باید از آن عبور کنند تا وارد بدن ما شوند و از بسیاری جهات اولین خط دفاعی در سیستم ایمنی است.

  قیمت روز خودرو در بازار روز جمعه 2 اردیبهشت 1401

اینترلوکین-37 و سایر پروتئین‌های هشداردهنده ایمنی ممکن است تکامل یافته باشند تا با الگوی متمایز شوند و به بدن ما اجازه دهند انواع مختلف عفونت‌ها را با فعال شدن توسط آنزیم‌های منحصر به فرد هر عامل عفونی شناسایی کند.

این تحقیق اخیرا در مجله Science Immunology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید