صادرات یارانه رقابتی نیست/ 80 درصد صادرات مواد معدنی خام

565288 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ مجیدرضا حریری در خصوص اثرات حذف ارز ترجیحی بر صادرات گفت: مهمترین اثری که دارد این است که یارانه صادراتی تا حد زیادی قطع می شود و بسیاری از صادرات غیرنفتی ما که «طبق آمارهای موجود، حدود 80 درصد صادرات را مواد معدنی خام یا فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌دهند، بنابراین محصولات نفتی بخش بزرگی از صادرات ما را تشکیل می‌دهند، به طور کلی محصولات پتروشیمی و میعانات گازی و فرآورده‌های گازی که در حوزه پتروشیمی مشاهده می‌کنیم و از آن صادرات داریم. بخش بزرگی از آن و قیمت سوخت خوراک که تا حد زیادی به پتروشیمی ها می دهیم این یارانه است.

ما در حال حاضر به ارز به هر شکلی نیاز داریم و فعلاً نمی‌توانیم در مورد پتروشیمی سختگیری کنیم. زیرا یکی از منابع اصلی ارز برای واردات و نیاز ارزی کشور پتروشیمی ها هستند.

وی ادامه داد: اگر از این اقلام یارانه بگیرم ظرفیت صادرات نیز کاهش می یابد. به هر حال ما فعلاً به ارز نیاز داریم، فعلاً نمی‌توانیم در مورد پتروشیمی سختگیری کنیم. زیرا یکی از منابع اصلی ارز برای واردات و نیاز ارزی کشور پتروشیمی ها هستند. اگر در شرایط عادی باشیم، قطعاً باید سیاست جدیدی را در پیش بگیریم که در آن صنعت باید صادرات داشته باشد که حاصل فناوری یا نیروی کار ایرانی است و در غیر این صورت اگر صادرات داشته باشیم که حاصل سوخت ارزان یا خوراک ارزان است. برای پتروشیمی ها بسیار صادق است. اما اکنون از روی ناچاری باید این کار را انجام دهیم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص صادرات به چین گفت: در حال حاضر تنها کشوری در دنیا هستیم که فعالیت صادراتی داریم و معاف از مالیات هستیم. در تمام دنیا اگر یک فعالیت اقتصادی سودآور باشد باید بخشی از آن سود را به عنوان مالیات پرداخت کنند. در نتیجه سیاست‌های سال‌های اخیر، نرخ کلی مالیات بر صادرات را به صفر رسانده‌ایم که این خود مزیت بزرگی برای کارخانه‌ها و تولیدکنندگانی است که صادرات دارند.

حریری گفت: ما در حال حاضر برق صنعت فولاد را با یک پنجم قیمت جهانی و سوخت را با یک دهم قیمت صادراتی جهانی عرضه می کنیم. اما وقتی ارز برمی گردد، شاهد بهانه ای برای بازگشت ارز هستیم. به نظر من وضع عوارض صادراتی یکی از پیشرفته ترین انواع سیاست های صادراتی است.

وی گفت: زمانی که به چین صادرات داریم باید 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازیم که 9 درصد معاف است. اما در چین تخمین زده می شود که از 18 درصد، هر چه مدت زمان بیشتری صادرات محصول داخلی باشد و از خام فروشی دورتر باشد، مالیات بر ارزش افزوده بیشتری مسترد می شود که در ایران 100 درصد مالیات بر ارزش افزوده است. درصد را به صادرکنندگان برمی گردانیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: متاسفانه سنگ آهن را به قیمت جهانی در اختیار فلزکار قرار نمی دهیم و فولاد تولید شده در قیمت انرژی نقش بسیار زیادی دارد. آن هم در شرایطی که ایران کم آبی است اما ما به ذوبخانه ها آب می دهیم. قاعدتاً برای صادرات باید از تولیدکنندگان مالیات بگیریم که این اتفاق نمی افتد.

  واکنش جالب قطری ها به تیم ملی ایران

حریری افزود: وقتی از عوارض گمرکی خارج نمی شویم قطعا رغبت به صادرات بیشتر می شود. به همین دلیل به جای اینکه محصول خود را در بازار داخلی بفروشد و درخواست قیمت های درج شده در بورس و قیمت هایی که در داخل کشور تعیین می شود، علاوه بر پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، ترجیح می دهد از همه اینها پرهیز کند و صادرات

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه به این سیاست که نمی توانیم به بازار داخلی و آنچه در قالب یارانه صادر می کنیم فشار بیاوریم، می توانیم با این مالیات ها سهم کمی از تولیدکننده را به دست آوریم. همه اینها در حال وقوع است. در شرایط فعلی. زیرا کشور از کمبود جدی ارز رنج می برد و قطعاً اگر کشور از این وضعیت خارج شد، باید در حوزه صادرات و تولید حسابرسی کلی انجام دهیم. یعنی تولید و صادرات یارانه رقابتی نیست.

وی افزود: تا همین اواخر در بازارهایی که کالا صادر می کردیم، بسیاری از کالاهای ما به دلیل دامپینگ مشمول حقوق ورودی این کالاها می شدند. اگر عوارض صادراتی را بگیریم قاعدتا نمی توانند به این راحتی قیمت ها را بشکنند و باید وارد بازار رقابتی شده و مقداری تولید را تنظیم کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: معمولاً اگر در شرایط عادی اقتصادی هستیم و می خواهیم به WGO بپیوندیم باید یارانه را ممنوع کنیم. یعنی اگر به WGO بپیوندیم حق یارانه دادن به تولید را نخواهیم داشت زیرا این رقابت پذیری در دنیا باید بر اساس تولید باشد نه یارانه ای که به تولید می دهند و این باعث می شود بهره وری ما بیشتر از یارانه تولید باشد. . و تولید کننده متوجه می شود که باید کالای خود را به گونه ای تولید کند که تمام مواد اولیه ای که در تولید استفاده می کند به قیمت جهانی محاسبه شود. در نتیجه، تولید را رقابتی تر و بهره وری تر می کند.

  پزشکان تهران شهرام را کور خواهند کرد / مرد همسایه درباره او چه دید؟

وی ادامه داد: در حال حاضر منابع ارزی دقیقی نداریم و به دلیل اینکه نفت به عنوان مهم‌ترین منبع ارزی ما تحت فشار تحریم‌ها قرار دارد و همان صادراتی که به عنوان پتروشیمی یا سایر کالاها انجام می‌دهیم، هزینه‌های ارزی بالایی دارد. حریری گفت. تا جایی که در حال حاضر اعمال می شود و بیش از آن می تواند دو برابر فشار باشد. اما به محض اینکه به شرایط عادی جهانی رسیدیم باید برای تولید و صادرات خود سیاست های جدید و به روز داشته باشیم.

منبع: آژانس بازار

دیدگاهتان را بنویسید