شیوع وبا در استان های همجوار عراق / نیاز به نمازگزاران برای رعایت توصیه های بهداشتی

534819 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر مسعود مردانی روز یکشنبه افزود: با توجه به شیوع بیماری وبا در کردستان عراق به دلیل تعاملات اقتصادی و غیره، این بیماری در کردستان ایران بسیار شایع شده است و بر اساس گزارش وزارت کشور. وزارت بهداشت تاکنون 17 نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

ادامه مطلب

وی گفت: وبا یک بیماری عفونی است که همه ساله با شروع فصل تابستان شایع است و این اولین بار است که این بیماری به استان های غربی کشور سرایت کرده و به دلیل نبود بهداشت و درمان مناسب در عراق، ایران از زائران درخواست می شود مشکلات سلامت فردی و اجتماعی را کاملا رعایت کنند تا دچار آن نشوند.

مردان ادامه می دهند: 25 تا 50 درصد موارد وبا منجر به مرگ می شود، حدود 90 درصد بیماران بدون علامت هستند و این بیماری از طریق دست های آلوده، تماس با مدفوع، استفراغ بیماران یا تجهیزات و لوازم آلوده انتقال مدفوع به بیمار امکان پذیر است.

این پزشک آب آلوده مصرف می‌کند، سبزیجات و میوه‌ها را با آب آلوده می‌شوید، غذاهای آلوده را که خارج از یخچال نگهداری می‌شود، می‌شوید و غذاهایی مانند شیر، برنج آب پز، تخم‌مرغ و … را نگهداری می‌کند. خارج از یخچال و تغذیه کودکان و نوزادان با شیشه شیر آلوده به جای شیر مادر، احتمال انتقال وبا را می‌دهد.

مردانی گفت: در صورت بروز اسهال آبکی شدید حاد با تکرار مکرر سریعاً به مرکز بهداشت یا پزشک مراجعه کنید.

وی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به وبا باید از آب آشامیدنی سالم استفاده کرد. در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، مخازن، آب چشمه و … استفاده می شود، حتماً آب را قبل از مصرف بجوشانید یا کلر بزنید.

  18 نوامبر; در تاریخ چه گذشت؟ -

این بیماری عفونی ادامه داد: از سبزیجات و میوه های شسته شده و ضدعفونی شده قبل از تهیه غذا و توزیع غذا قبل از غذا استفاده کنید، قبل از دادن شیر یا غذا به کودک، شستن دست ها با آب و صابون فراموش نشود، باید دست ها را به مقدار زیاد بشویید. آب و صابون اغلب

توصیه مردان: از مصرف غذاهای آماده و ناسالم مانند آب میوه، جوشانده، بستنی، ساندویچ و موز خودداری کنید، از فروشنده نخرید. از غذا در برابر مگس ها و سایر آلاینده ها محافظت کنید و از یخ ناسالم خودداری کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید