شکست سیاست ارتجاعی

احمد کاویدل

فعال مدنی

در حاشیه نشست بین المللی و مهم آب و هوا در شرم الشیخ شاهد پیام های کودکان و نوجوانان سراسر جهان به برگزارکنندگان این رویداد بین المللی هستیم. آن دسته از کودکان و نوجوانان که در کشور ما به «دهه نود» معروف هستند. آنها با احساس مسئولیت زیاد، به دلیل خطرات مهم آب و هوایی و زندگی آینده خود نگران سرنوشت جهان هستند. این پیام ها بازتابی از شعور و خرد این نسل از عصر ارتباطات است که شاید در آینده نزدیک اولین شهروندان جهان و سپس شهروندان کشور خودشان باشند. حقیقتی که مسئولان کشور ما هنوز آن را باور نکرده اند یا باور کرده اند و نمی توانند با آن کنار بیایند. این نسل در چارچوب باریک نظارت دولتی اخبار نمی‌ماند و از منبع بی‌پایان اطلاعات و دستاوردهای علمی اجتماعی جهان از طریق جعبه‌های جادویی عصر ارتباطات مانند رایانه و تلفن‌های هوشمند دریافت می‌کند.

پیام یکی از این کودکان که توسط یونیسف در رابطه با نشست آب و هوا در شرم الشیخ منتشر شد، پیامی کوتاه و موثر است. این پیام خطاب به بزرگسالانی است که سیاست‌هایشان در زمینه‌های مختلف، بحران تغییرات اقلیمی را بر جهان تحمیل کرده است. بحران تغییرات اقلیمی جهان چنان ابعاد نگران کننده ای دارد که فیلمسازان و دیگر هنرمندان با به تصویر کشیدن صحنه های آخرالزمانی سعی در جلب توجه مردم سراسر جهان دارند. از ذوب شدن یخ های قطبی گرفته تا باران های سیل آسا ویرانگر که آخرین آنها سیل در پاکستان است، نگرانی واقعی درباره سرنوشت سرزمین جهان وجود دارد. در پیام یکی از این نوجوانان آمده است:

  جزئیات وام شغلی 100 میلیونی

«شما به اندازه کافی بزرگ هستید که بحران را درک کنید. اما برای جدی گرفتن او کافی نیست.»

این عبارت تکان دهنده بازتابی از تفکر نسل جدید است که خود را برای درک بحران ها مسن می دانند اما معتقدند با جدی نگرفتن این بحران ها راه هایی برای مدیریت موثر این بحران ها پیدا نکرده اند. اعتراضات اخیر در ایران که به ماه دوم خود نزدیک می شود، نتیجه انباشت مطالبات نسل جوان کشور است که باری از مطالبات نوجوانان خودآگاه نیز به دوش کشیده شده و نیازمند توجه جدی است. اگر نارضایتی عمومی از وضعیت معیشتی مردم را به این شرایط اضافه کنیم، به عمق این بحران پی خواهیم برد. اگر دولت نتواند این بحران را جدی بگیرد و آن را درک کند، نه تنها کمکی به مهار بحران نخواهد کرد، بلکه ممکن است در اقدامات واکنشی به آن عمق بیشتری ببخشد.

در شرایطی که حوزه رسانه ای کشور هر روز با رصد دولتی اخبار مشروعیت خود را از دست می دهد و حتی نمی تواند مطالبات دهه هشتاد و نود را منعکس کند، نسل جوان در خیابان ها، مدارس و دانشگاه ها مطالبات خود را فریاد می زند و از آنها اطلاعات می گیرد. دیگر منابع. اینکه دولت با اقلیت شمردن معترضان به این مطالبات پاسخ ندهد، بلکه راه را برای نادیده گرفتن مطالبات نسلی که محصول آموزش و پرورش کشور خودش است باز می کند، در واقع راه را به سوی مردم باز می کند. ظهور خشونت لجام گسیخته ای که جامعه را از یک حادثه نابود می کند، این منجر به یک حادثه دیگر، چهل تا چهل می شود.

  چرا احسان اصولی بازیکن جهانی فدراسیون فوتبال شد؟

متاسفانه در شرایطی که حوزه رسانه ای کشور اعم از رادیو، روزنامه ها، شبکه های خبری و شبکه های اجتماعی دولتی، در فضای بحران اجتماعی ناشی از اعتراضات در سایه نظارت دولت بر اخبار، سیاست واکنشی نسبت به اخبار رسانه های بیگانه وجود دارد. و به ویژه رسانه های خارجی به زبان فارسی، شیوه ای از برخورد با خواسته های نسل جدید از فرمول کنش و واکنش پیروی می کند. خلاء رهبری اعتراضات به تدریج در روند کنش و واکنش پر خواهد شد.

سیاست واکنشی با رویکردهای امنیتی با کنش های نسل جوان چه تحمیلی و چه داوطلبانه در هر شرایطی محکوم به شکست است. بی شک مدیران رسانه و فعالان رسانه ای کشور به خوبی می دانند که حفظ اخبار در شرایط بحرانی علمی است که در صورتی موفق می شود که اساس تفکر آن اقناع مردم باشد. اطلاع رسانی در شرایط بحران یکی از عوامل موثر بر بحران است که می تواند در تشدید یا کنترل بحران موثر باشد.

رویکرد واکنشی رسانه های رسمی کشور به اخبار منتشر شده از سوی منابع غیررسمی، رویکرد ضعیفی به سلسله اخباری است که مردم در شرایط کنونی تشنه شنیدن آن هستند. رسانه ها باید راوی مستقیم مطالبات معترضان باشند و معترضان مطالبات به حق خود را در رسانه های کشور ببینند. متأسفانه حسابرسان رسانه ای کشور طلایی ترین جمله عصر ارتباطات را به ترتیب فراموش کرده اند:

رسانه برای مخاطب زنده است».

متأسفانه به دلیل تداوم جدی نبودن این بحران ها، سرمایه اجتماعی کشور کاهش یافته است. چرا حاکمان کشور این نگرانی را جدی نمی گیرند؟ واقعا چرا؟

  قیمت سکه و طلا پنجشنبه 28 آبان 1401

دیدگاهتان را بنویسید