شوک یک خواننده برای بازار لیر / مرحله نوسانات سود؟

551708 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، اخیراً گزارشی حاکی از آن است که قیمت پوند در صرافی ها در معاملات دیروز به دلیل افزایش تقاضا برای سفر در آستانه عید سعید فطر و البته بیشتر از قیمت آن در بازار آزاد بوده است. کنسرت تتلو. در ترکیه ذکر شده است.

ادامه مطلب

در همین رابطه کامران سلطانی زاده، رئیس سابق اتحادیه صرافان درباره تاثیرات اتفاقات بر بازار لیر ترکیه گفت: نوسانات قیمت لیر به عوامل اقتصادی مانند لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، تولید ناخالص داخلی، بازار داخلی بستگی دارد. وضعیت سیاسی و قیمت جهانی است و بازار ایران عملاً تأثیری بر آن ندارد. قابل ذکر است که ارزش پوند از سال گذشته پس از حوادث ترکیه به شدت کاهش یافته است.

وی افزود: عواملی مانند پایان ماه مبارک رمضان و آغاز سفرهای آزاد به بهانه عید سعید فطر و رفتار دلالان بزرگ نمی تواند دلیلی برای افزایش قیمت پوند باشد؛ اما این موضوع باعث افزایش قیمت پوند می شود. زیرا مشکل اصلی پوند در داخل کشور این است که صرافی های رسمی حق خرید پوند از هیچ اداره ای را ندارند. در گذشته صرافی ها می توانستند این اسکناس ها را در معاملات با یکدیگر خرید و فروش کنند.

سال گذشته اما این معاملات ممنوع شد و دیگر صرافی ها اجازه خرید و فروش ندارند. یعنی اگر صرافی نیاز به ارز داشته باشد، بانک مرکزی اجازه نمی دهد ارز از صرافی دیگری خریداری شود. به همین دلیل صرافی ها در حوزه ارزهای غیررسمی و غیرمرجعی فعالیت نمی کنند، زیرا میزان مصرف صرافی ها مشخص نیست و نمی توانند مازاد فروش را انجام دهند.

  استوری جدید الناز شاکردوست + عکس

رئیس سابق کانون صرافی ها در این خصوص ادامه داد: بنابراین مردم برای خرید نیاز به مراجعه به بازار غیررسمی دارند که عرضه و تقاضا در این بازار تعیین کننده است. به طور کلی می توان گفت که دلیل اصلی این امر ممنوعیت مبادلات رسمی مبادلات با ارزهای مختلف و معاملات با یکدیگر است. بهترین پیشنهاد این است که مسافران ترکیه ارز مسافرتی را با قیمت کمتر از صرافی ها خریداری کرده و به ترکیه تبدیل کنند.

وی همچنین به تاثیر کنسرت امیر تتلو بر قیمت پوند اشاره کرد و خاطرنشان کرد: کنسرت تتلو با توجه به شرایطی که با افزایش تقاضا و کاهش عرضه در بازار مواجه هستیم، می تواند روی قیمت پوند تاثیر بگذارد. همانطور که گفته شد به دلیل ممنوعیت مبادلات رسمی و انحراف از مسیر اصلی تجارت، بازار به دست تجار و معامله گران غیررسمی می افتد و آنها قیمت را تعیین می کنند.

وی در پایان نتیجه این وضعیت را اینگونه تشریح کرد: خروج از این وضعیت و مبارزه با بازارهای غیررسمی، تقویت بازار رسمی و امکان انجام معاملات رسمی در صرافی های سراسر کشور تحت نظارت بانک مرکزی.

علی عسگر سامی ظفرقندی کارشناس بازار ارز افزود: ارز ترکیه ارز قوی و قابل اعتمادی نیست و مبنای و معیاری ندارد، قابل استناد نیست و می تواند غیرواقعی باشد. از آنجایی که ترکیه اقتصادی بی ثبات، دیکتاتوری و غیر دموکراتیک دارد و ارزش پوند به تصمیمات فعلی سیاستمداران بستگی دارد، نرخ ارز آن غیرقابل پیش بینی است.

از سوی دیگر قیمت این اسکناس در بازار داخلی ایران به عناصر مختلفی بستگی دارد و رفتار فعالان بازار و مسائل سیاسی تاثیر چندانی بر آن ندارد. در نتیجه می توان گفت نوسانات قیمت پوند سود بیشتری دارد.

  کمبود شدید سرم مار و عقرب گزیدگی

وی افزود: تجار برای کسب سود در بازار تلاش می کنند. در نتیجه عواملی مانند جنگ روسیه و اوکراین، کنسرت یک خواننده، بیماری و حتی تصادف به عنوان ابزاری برای سودجویان مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه این فرآیند در همه جای دنیا وجود دارد، اما دخالت و کنترل اوضاع بر عهده بانک های مرکزی است و گاه آگاهانه یا ناآگاهانه بانک مرکزی به نفع مستمری و سودجویان اقدام و عمل می کند. ارز چند منظوره یکی از بزرگترین بلاهایی است که می تواند بر اقتصاد وارد شود و آن را رقابتی، دوستانه و رانت جویانه کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید