شهروندان غیرمجاز باید برای نان به استان ها بروند

هادی سبحانیان در برنامه جهان آرا درباره اینکه چرا دولت تصمیم به حذف ارز ترجیحی گرفت، گفت: دولت قبل سیاستی را اتخاذ کرد که برخی اقلام را با قیمت ارزان تری با نرخ ثابت 4200 تن به مردم تحویل دهد.

وی افزود: هزینه و فایده این سیاست نشان داده است که این سیاست بیشتر از اینکه فوایدی داشته باشد معایب دارد. به این معنا که در بحث تولید و مصرف مشکل ایجاد می کند. در حوزه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم که چون قیمت کالاها در کشور پایین‌تر است، انگیزه بالایی برای قاچاق وجود دارد، در حالی که شاخص عدالت در آنها رعایت نمی‌شود و ثروتمندان بیش از سایر اقشار جامعه از آن بهره می‌برند.

سبحانیان ادامه داد: استفاده از ارز ترجیحی باعث شد برخی اقلام مانند روغن، گوشت و مرغ با قیمت کمتری به دست مردم برسد اما نحوه تامین این ارز نرخ تورم بیشتری داشت. در قانون بودجه 1400 دولت باید ارز ترجیحی را حذف می کرد و در بودجه 1401 نیز همین تکلیف بازتعریف شد، این به این معنا نیست که یارانه هایی را که به مردم داده ایم حذف کنیم، بلکه یارانه ها را ساماندهی کنیم. در این فرآیند جدید، یارانه مستقیم به مصرف کننده نهایی پرداخت می شود. در این بحث فقط نوع پرداخت تغییر می کند که بسیار کارآمدتر است.

هر کیسه آرد 38000 تن قیمت دارد و 800000 تن به فروش می رسد.

وی درباره روش های مختلف پرداخت یارانه به مردم گفت: حمایت ها متفاوت است. بر اساس تجربه گذشته، این یک روش پرداخت نقدی است. این سیاست نیز موجه است و سودمندی مصرف کنندگان را افزایش می دهد، اما نوعی حمایت پولی است. دیگر تصمیم دولت نیست که مصرف کننده با این پول چه کالایی مصرف کند. سیاست دیگر این است که دولت تضمین کند که مردم در ازای یارانه ای که می پردازند، کالاهای مشابه را با قیمت مناسب دریافت کنند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد تاکید کرد: اگر ظرفیت کنترل چرخه واردات و مصرف کالا وجود داشت این کار انجام می شد اما چنین زیرساختی وجود ندارد. در حال حاضر یک کیسه آرد 40 کیلویی حدود 38000 تن است در حالی که همین کیسه آرد نزدیک به 800000 تن است. این تفاوت قیمت ظرفیت بسیار بالایی برای قاچاق ایجاد می کند. این روند می تواند نان را برای مردم سخت کند.

وی گفت: دو عامل خشکسالی و جنگ در اوکراین منجر به افزایش قابل توجه قیمت گندم شده است که در نتیجه بسیاری از کشورها تقاضا برای گندم را افزایش داده اند. در مورد نفت نیز شاهد بوده ایم که ظرف چند روز کالاهای ما به کشورهای همسایه می رسد. این هم به تولیدکننده انگیزه می دهد.

سبحانیان در خصوص حذف ارز ترجیحی آراد و تاثیر آن بر قیمت نان گفت: بدیهی است که نان گران نمی شود و به جای آن یارانه پرداخت می شود، اما دولت می خواهد نان را با 10 درصد کاهش به دست مردم برساند. قیمت «در این بحث یارانه به نانوایان تعلق می گیرد، این کار نیز بر اساس معاملات نانوا انجام می شود، مشکل قاچاق را از بین می برد.

وی افزود: از سوی دیگر مردم نان گرانی نخریدند. دولت علاقه مند است که این فرآیند را در سایر کالاها نیز اعمال کند، اما زیرساخت های آن آماده نیست و تا زمانی که این زیرساخت ها فراهم نشود، دولت باید به مردم یارانه پرداخت کند. سیاست دیگری در مورد ماکارونی اعمال شد. وزارت جهاد تصمیم گرفته است در مواردی غیر از نان سنتی بازار را تخلیه و به جای آن یارانه پرداخت کند.

  ماجرای نامه شخصی وزارت صمت برای لوازم خانگی اسنوا!

آغاز اجرای آزمایشی طرح دولت در زنجان تا دو روز آینده

معاون وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سوال که چرا این روند با نان آغاز شد، گفت: این امر لازم بود در حوزه نان انجام شود تا امنیت غذایی مردم تامین شود. این کار به موازات سایر کالاهای موجود در ملک انجام می شود. در خصوص نان نیز سازوکاری در نظر گرفته شده است که نان معقول تری برای مردم فراهم شود. در نانوایی ها با یک کالا مواجه هستیم، بنابراین از نظر فنی امکان تضمین قیمت مناسب نان مردم وجود داشت.

وی در خصوص راه اندازی این پروژه گفت: دولت پروژه های کلانی را اجرا کرده است که دولت های گذشته جرأت آزمایش آن را نداشتند تا نواقص آن را شناسایی کنند. طرح نان طی یک تا دو روز آینده در زنجان به بهره برداری می رسد. در صورت مثبت بودن نتایج ظرف مدت دو ماه در سراسر کشور اجرا می شود.

طرح جالب دولت برای بهره مندی «شهروندان» از یارانه نان

سبحانیان درباره موضوع شهروندان گفت: این سیاست دولت است که شهروندان نیز بتوانند از این روش استفاده کنند. در مورد کارت های بانکی شهروندان، افرادی که به صورت قانونی وارد کشور شده اند می توانند از این شرایط استفاده کنند. افرادی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند نیز می توانند با طی مراحلی به استان ها مراجعه و کوپن دریافت کنند.

لغو نحوه پرداخت نقدی با طرح نان دولت

وی در خصوص لغو روش پرداخت نقدی نیز گفت: پیش بینی ما این است که در حال حاضر روش خرید سنتی چندان مورد استفاده مردم قرار نگیرد. به خصوص بعد از تاج، مصرف اسکناس در کشور به زیر یکی دو درصد رسیده است. در استان زنجان طی شش ماه گذشته به ثبات نسبی در استفاده از کارت های بانکی دست یافته ایم. در نتیجه، ما یک انتقال عاطفی نداریم که در آن افراد بخواهند عادت های خود را یکباره تغییر دهند.

  چه کسی واحد واردات خودرو را باز می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید