شرط اصلی کاهش نرخ ارز چیست؟

576276 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، عباس آرگون اظهار کرد: بدون شک بخش قابل توجهی از التهابات اخیر در بازار ارز ناشی از شرایط روانی و جو ایجاد شده در بازار است، یعنی در شرایطی که داریم. تغییر بزرگی در فضای واقعی اقتصادی نداشته است. می بینیم که به یکباره قیمت ها با تغییرات جدی مواجه شده و ممکن است این مشکل به چالش جدیدی برای اقتصاد ایران تبدیل شود.

نرخ رسمی 15 ارز کاهش یافت

وی با بیان اینکه نگاه مردم به آینده اقتصاد باید تغییر کند، تصریح کرد: در شرایطی که جامعه امیدوار به بهبود شرایط و ارتباط با دنیا و افزایش درآمدها است، می بینیم که این جو روانی کاهش یافته و این امر به وضوح در قیمت های بازار نمود پیدا می کند. همچنین نشان می دهد که از سوی دیگر با انتشار اخبار منفی و ناامید کننده، این عدد نیز تاثیر منفی خود را بر بازار نشان می دهد.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران، انحراف منابع مالی و نقدینگی جامعه را به سمت تولید برشمرد و گفت: امروز اگر نظرسنجی انجام شود، می بینیم که ذخیره قابل توجهی دلار و سایر ارزها در بازار مردم وجود دارد. خانه ها و حساب های بانکی که فقط از ترس است اقدامی برای کاهش ارزش پول خود کرده اند. از سوی دیگر، همانطور که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، با روند بزرگ فرار سرمایه مواجه هستیم و این مشکل به افزایش تقاضا برای ارز نیز دامن می‌زند. اگر شرایطی را فراهم می‌کردیم که مردم افق روشنی برای ورود به تولید و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف داشته باشند، قطعاً این فضای روانی تأثیر چندانی نخواهد داشت و منابع مالی به سمت اهداف اقتصادی کشور هدایت می‌شد.

  جدیدترین تصاویر سیاره عطارد توسط فضاپیمای Bek‌ Colombo ثبت شده است

آرگون به شاخص های کلان اقتصادی به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر بر نرخ نهایی ارز اشاره کرد و توضیح داد: زمانی که برای مدت طولانی با تورم دو رقمی و حتی بالای 40 درصد مواجه هستیم و از سوی دیگر رشد نقدینگی نیز ادامه دارد. بنابراین نمی توان انتظار داشت که در صورت افزایش قیمت سایر کالاها، نرخ دلار ثابت بماند. بنابراین موضوع دومی که می تواند به بانک مرکزی در مدیریت بازار و کاهش قیمت ها کمک کند، ارتقای شاخص های کلان اقتصادی کشور است و زمانی که آرامش در این زمینه برقرار باشد قطعا قیمت ارز از این موارد مستثنی نخواهد شد. تغییر می کند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید