شرایط وام اجاره خانه در سال 1401 تعریف شد + لینک ثبت نام

به گزارش مستقل آنلاین؛ وام سپرده مسکن یکی از تسهیلاتی است که دولت از سال گذشته برای کمک به مستاجران در کشور در نظر گرفته و پرداخت می کند. اما شرایط گرفتن این وام چیست؟

تجارت نیوز نوشت: ثبت نام وام و سپرده مسکن 1401 مانند سال گذشته از طریق سامانه tem.mrud.ir انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ یک از نهادهای دولتی ذیربط نیست. پیش بینی ها حاکی از آن است که امسال نیز همانند سال گذشته تعداد زیادی از مستاجران در سامانه اعلام شده برای اخذ مسکن برای اجاره ثبت نام کنند. اما ممکن است درخواست وام تمامی متقاضیان پذیرفته نشود و تنها واجدین شرایط می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند. اما چه کسانی واجد شرایط خواهند بود؟

یکی از شرایط جدید اعتبار ودیعه مسکن برای مستاجران این است که این تسهیلات فقط به مستاجران قابل پرداخت بوده و بازپرداخت تسهیلات اجاره توسط مستاجران انجام می شود. در حالی که شرایط سپرده مسکن در سال گذشته به این صورت بود که پایه اجاره به موجر و مستاجر پرداخت می شد. لازم به ذکر است بر اساس آخرین اطلاعیه های منتشر شده، نرخ سود 13 درصدی به مشخصات اعتبار مستاجران اضافه شده است.

میزان وام اجاره مسکن در سال جاری برای تهران، مراکز استان ها و سایر مناطق شهری به ترتیب 100، 70 و 40 میلیون تومان است. لازم به ذکر است که فقط افراد واجد شرایط می توانند برای ثبت نام وام مسکن و سپرده اقدام کنند. به عبارت دیگر، شرایط جدید وام و سپرده مسکن مستاجران باید مطابق با مفاد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن باشد.

  شایع ترین علائم هشدار دهنده حمله قلبی

متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار و دارای اجاره نامه معتبر باشد. قرارداد اجاره باید تا پایان دوره ثبت سپرده مسکن معتبر باشد. برای پذیرش قطعی وام سپرده مسکن، دو هفته پس از معرفی به بانک، باید مدارک و مدارک لازم به بانک ارائه و ضامنان ارائه شوند.

وضعیت تأهل متقاضی ودیعه مسکن

وضعیت تأهل متقاضی یکی از شرایط وام مستاجر مسکن است که از سوی دولت معرفی شده است. شرایط استفاده از وام ودیعه مسکن از سوی دولت اعلام شد که تمامی مستاجران بدون داشتن آن نمی توانند مشمول دریافت این تسهیلات شوند. بنابراین، تقسیم مستاجران به دو گروه متاهل و غیر متاهل، متاهل برای شرایط وام اجاره در اولویت است. همچنین بر اساس شرایط اعلام شده از سوی وزارت راه و فواید عمومی، متقاضیان وام سپرده مسکن باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. در نتیجه افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند نمی توانند مورد اجاره قرار گیرند.

طبق اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی 2 گروه استثناء وجود دارد. این دو گروه انحصاری (حتی اگر مجرد باشند و سرپرست خانوار نباشند) می توانند با شرایط زیر از این فرصت برخوردار شوند:

زنان مجرد بالای 35 سال که با خانواده زندگی نمی کنند. (آنها مستقل هستند.)

مردانی که سرپرست خانواده بودند اما اکنون به دلیل طلاق یا فوت همسرشان مجرد هستند.

شرایط اجاره

در صورتی که اجاره دارای یکی از دو شرط زیر باشد به تایید وزارت راه و شهرسازی می رسد:

در دفاتر اسناد رسمی و توسط سردفتر به ثبت رسیده و در سامانه املاک ایران به ثبت رسیده و کد رهگیری برای آن صادر شده است. لازم به ذکر است ثبت اجاره نامه در سایت ثبت و معاملات کشور تنها از طریق صاحبان دفاتر املاک دارای مجوز امکان پذیر است. در نتیجه همه افراد یا تمامی مراکز آنلاین نمی توانند در این سایت اجاره نامه ثبت کنند.

  امروزه مردم در امنیت و آرامش کامل زندگی می کنند

شرایط ضمانت وام مسکن

وام سپرده یکی از وام هایی است که برای اخذ آن نیاز به معرفی ضامن است. از آنجایی که هر بانکی شرایط ضامن رهن را متفاوت می داند، نمی توان به طور قطعی شرایط ضامن را ذکر کرد. ضمناً در سامانه کلی طرح های حمایتی مسکن براساس شرایط ضامن وام سپرده مسکن ابلاغی صادر نشده است. یادآور می‌شویم در ابتدا نرخ سود وام سپرده مسکن در سال جاری ۱۸ درصد اعلام شد. تیرماه امسال خبری مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات سپرده مسکن از 18 درصد به 13 درصد منتشر شد.

زمان درخواست وام مسکن فرا رسیده است

مهلت ثبت نام وام و سپرده مسکن 1401 از 5 خرداد ماه سال جاری تا 9 آذرماه سال جاری است. شرایط ثبت نام بازماندگان هنوز مشخص نیست. مدارک مورد نیاز برای وام سپرده مسکن مستاجران به شرح زیر است:

مدارک هویتی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)

اجاره نامه رسمی ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک (قرارداد املاک)

دیدگاهتان را بنویسید