شرایط دو ایرانی زندانی در آمریکا مساعد نیست

542499 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، نادین اولیویه ری سفیر جدید سوئیس در جمهوری اسلامی ایران با کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. ایران.

دبیر کانون حقوق بشر در این نشست بر ماموریت معاونت بین الملل رئیس جمهور و کانون حقوق بشر برای پیگیری حقوق شهروندان ایرانی در سراسر جهان تاکید کرد و گفت: در یک سال گذشته آمریکا دو نفر را بازداشت کرده است. شهروندان ایرانی به بهانه های واهی برای دور زدن تحریم ها در شرایط نامساعدی زندگی می کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش های رسیده از طریقه یکی از این افراد فردی به نام رضا سرهنگ پور است. او 46 ساله است و در مونترال کانادا زندگی می کند و توسط گشت مرزی آمریکا دستگیر شد. آقای سرهنگ پور در حصر خانگی به سر می برد و برای ادامه این حصر باید اجاره بهای کلانی بپردازد. او همچنین از خدمات پزشکی محروم است و نگرانی های جدی در مورد سلامتی او وجود دارد. در مواردی که خدمات درمانی محدودی به آنها ارائه می شد، هزینه ها را از آنها دریافت می کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه ایران در راستای ارتقا و ارتقای حقوق بشر سیاست گذاری کرده و دستاوردها و پیشرفت های چشمگیری داشته است، گفت: این امر مذموم و مغایر با آرمان های انسانی است.

وی با اشاره به تحقیقات جدی، دقیق و سریع در رسیدگی به پرونده مرگ مهسا امینی، با انتقاد از رویکرد سیاسی برخی کشورهای اروپایی و سازوکارهای حقوق بشری، گفت: مواضع برخی کشورهای غربی و رویه حقوق بشری سازمان ملل متحد. در این موضوع برای مقاصد سیاسی وام گرفته شده و هیچ مبنایی برای حقوق بشر وجود ندارد.

  تبیین ظرفیت بانک توسعه تعاون و سازمان غذا و دارو برای افزایش همکاری

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: مواضع کشورهای اروپایی در خصوص نقض حقوق بشر میلیون ها ایرانی به دلیل تحریم ها چیست؟ در نشست اخیر شورای حقوق بشر، نمایندگان اکثر کشورهای غربی حتی نخواستند هنگام ارائه سفر گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه خود به ایران و زیمبابوه در اتاق حضور داشته باشند و سخنان وی را درباره آثار منفی تحریم ها بشنوند. در مورد حقوق بشر مردم حال چگونه می توانند ادعا کنند که به حقوق بشر مردم ایران اهمیت می دهند؟!

غریب آبادی خاطرنشان کرد: برخی کشورهای اروپایی پناه‌دهنده تروریست‌هایی که دستانشان به خون بیش از 17 هزار شهروند بی‌گناه ایرانی آلوده است و اقدامات تروریستی علیه شهروندان ایرانی را محکوم نمی‌کنند نشان از رویکرد دوگانه و مخرب این کشورها در حوزه حقوق بشر دارد.

طرفین همچنین در مورد گسترش همکاری های حقوق بشری و قضایی گفتگو کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید