شرایط ازدواج مجدد زن مطلقه

573324 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بارها از ما درباره شرایط ازدواج زنان مطلقه سوال می شود. در عمل می بینیم که به دلیل وجود برخی روایات نادرست یا برداشت های نادرست از شریعت، زنان ایرانی از تشکیل خانواده اجتناب می کنند، در حالی که مانند مردان، زنان نیز پس از فوت شوهر یا طلاق، حق ازدواج مجدد دارند. شرایط خاص با ما همراه باشید

بیشتر بخوانید:

شرایط ازدواج زن مطلقه

اما برای ازدواج مجدد با زن مطلقه توجه به نکات زیر ضروری است:

یکی از شروط نکاح برای زن مطلقه این است که بعد از طلاق، یعنی مدتی که قانون برای او مقرر کرده است، عدّه را حفظ کند و تا پایان آن مدت نمی تواند با شوهر دیگری ازدواج کند.

عده طلاق 3 طاهر است، مگر اینکه زن به دلیل سن، زنانگی را تجربه کند که در این صورت عده او سه ماه است و اگر زن حامله باشد، این مدت تا زمان لقاح است.

عده زنی که شوهرش فوت کرده است 4 ماه و 10 روز است مگر در مورد حاملگی که در این صورت عده تا زمان آبستن است مشروط بر اینکه فاصله بین فوت شوهر تا آبستن بیش از 4 ماه و 10 باشد. روز، و مدت زمان آیدا 4 ماه و 10 روز است.

زنی که با شوهر خود رابطه صمیمی نداشته و یائسه شده است، طلاق ندارد، اما گواهی فوت دارد، یعنی در صورت فوت شوهر، باید گواهی را طبق مقررات حفظ کند. پاراگراف بالا

یک سوال

ممکن است زن پس از صدور حکم طلاق با دیگری ازدواج کند و عقد خود را حفظ کند، اما پس از عقد به دلایلی از جمله تخلف دادگاه از صیغه طلاق، صیغه طلاق او دچار مشکل می شود. خواهد بود؟

  کنعانی ها آسیبی ندیدند

پاسخ

برای پاسخ به این سوال فرض می کنیم که دادگاه بر اساس تقاضای زن حکم طلاق صادر می کند و این حکم نافذ می شود و پس از پایان مدت طلاق زن ازدواج می کند و سپس به هر نحوی حکم طلاق نقض می شود. قانون ازدواج دوم باطل است و در صورت صمیمیت بین زن و شوهر دوم حرمت ابدی ایجاد می شود و در صورت عدم نزدیکی ازدواج آنها باطل می شود اما می توانند مجدداً ازدواج کنند.

باید دانست که این تصمیم در موردی نیز است که شوهر دوم با علم و آگاهی به جعلی بودن حکم طلاق با آن زن ازدواج کرده یا بدون اطلاع از دروغ بودن حکم طلاق با آن زن ازدواج کرده باشد.

البته اگر مردی با علم و آگاهی به بطلان حکم طلاق با زنی ازدواج کند، علاوه بر بطلان آن زن، برای همیشه بر او حرام است، خواه با او جماع کرده باشد یا نه. در صورت عدم آگاهی از سؤال و از روی جهل. اگر ازدواج کرده باشد، اگر با این زن همبستر نشود، برایش حرام نیست.

یک سوال

آیا زن و شوهری که با طلاق از هم جدا شده اند می توانند دوباره ازدواج کنند؟

پاسخ

بله می توانند، اما زنی که 3 بار متوالی زن مردی بوده و او را طلاق داده برای آن مرد حرام می شود مگر اینکه عقد دائم کرده باشد و زن مرد دیگری باشد و بعد از نزدیکی با او به دلیل آن مرد. به طلاق، فسخ یا فوت.آنها از هم جدا خواهند شد.

  قیمت مرغ به کمتر از حد مجاز رسید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید