سیگار نکشیدن از افراد در برابر 15 نوع سرطان محافظت می کند

573027 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر سیدامیر آل داوود گفت: اگرچه سرطان ریه بیشتر در ارتباط مستقیم سیگار با انواع سرطان ذکر شده است، سرطان حنجره، دستگاه گوارش، مری، معده، پانکراس، خون، کلیه ها. و مثانه نیز ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارد.

بیشتر بخوانید:

یکی از اعضای هیات علمی گروه انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه دخانیات یکی از مهم ترین مواد سرطان زا است، خاطرنشان کرد: اگر جامعه ای بتواند در این زمینه اقدام جدی انجام دهد و به جامعه ای بدون مصرف دخانیات تبدیل شود. انتظار می رود بروز و شیوع سرطان ها کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه دود تنباکو حاوی چند صد نوع ماده شیمیایی است و امروزه سازمان جهانی بهداشت حداقل 70 نوع از این مواد شیمیایی را سرطان زا شناسایی کرده است، تاکید کرد: نیکوتین که ماده اصلی در شکل گیری اعتیاد به سیگار است، پس از ورود به آن کبد کبد و سیستم های آنزیمی بدن، مشتقاتی را در بدن ایجاد می کند که می تواند باعث سرطان در بسیاری از اندام ها و سیستم های بدن شود.

یکی از اعضای هیات علمی گروه انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: قلیان علاوه بر استعمال دخانیات مضراتی را نیز به همراه دارد و مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز در افزایش تعداد سرطان ها نقش بسزایی دارند. حداقل یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری هستند و این پیشگیری به پرهیز بستگی دارد. سرطان زا است.

دکتر آل داوود با تاکید بر اینکه ماندن در هوای آلوده انواع سرطان ها را به همراه دارد و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید باعث سرطان پوست می شود، گفت: خطر ابتلا به سرطان پوست ملانوما در همه گروه های سنی به ویژه کودکان در زیر نور آفتاب وجود دارد. یکی از خطرناک ترین و بی صداترین انواع سرطان پوست است و برای پیشگیری از آن از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

  سلبریتی ها نباید حقایق را تحریف کنند

وی با تاکید بر نقش مستقیم چاقی و کم تحرکی در بروز انواع سرطان، افزود: سبک زندگی و رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی مستمر در زندگی افراد و پیشگیری از سرطان آنها نقش بسزایی دارد.

این فوق تخصص رادیوتراپی و رادیوتراپی تصریح کرد: به طور کلی می توان گفت که با رعایت قوانین باید و نبایدها مانند رژیم غذایی سالم و کافی، فعالیت بدنی مناسب و استاندارد، پرهیز از انواع دخانیات و عدم مصرف الکل و … داروهای مضر، بدیهی است که مقوی و موثر در حفظ سلامتی، ما را از انواع سرطان ها دور می کند.

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید