سیستم در حال فروپاشی است

فرشاد مومنی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در نشست اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه همه می دانند اوضاع کشور آشفته است، گفت: اقتصاد سیاسی ایران رانتی است و فوق العاده می دهد. فرصتی برای افرادی که بتوانند از این رانت گرایی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. راه نجات این است که علم را سرلوحه گفتمان قرار دهیم و از دریچه علم به مشکلات توسعه نگاه کنیم. در چنین شرایطی اگر پنجره توسعه به رسمیت شناخته شود باید برای انطباق ظرفیت دانش در دولت کاری کرد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه هیچ عنصری تعیین کننده تر از پویایی رابطه مردم و دولت وجود ندارد، افزود: در این شرایط اختلال قابل توجهی بین رابطه مردم و دولت و شکنندگی آن ایجاد شده است. هر روز در حال افزایش است و بی توجهی در دولت وجود دارد. این امر ناشی از بحران سود و دانش است.

بنابراین باید به جای حضور در جهت ارتقای اطلاعات دولت و وسعت بخشیدن به افق تلاش کرد. این روند نمی تواند ادامه یابد.

بسیاری از تحلیلگران دهه 40 را دهه طلایی ایران می دانند تا اینکه در سال 1949 گزارش ها حاکی از آن بود که فریب رشد ضعیف دو رقمی را نخورید، این سیستم به سمت فروپاشی پیش می رود.

وی با بیان اینکه برای وضعیت اجتماعی کشور باید به مفهوم سقوط اعتماد اجتماعی اشاره کرد، افزود: در اندیشه توسعه از این اصطلاحات کم استفاده نمی شود، اگر دولت با بحران مواجه است در واقع با بحران فکری مواجه است. و این بحران به سایر حوزه ها نیز سرایت می کند.

  لحظه به لحظه با بورس / صف خرید و فروش سهام 27 فروردین

مومنی با بیان اینکه باید رابطه مردم و دولت را کالبدشکافی کرد، افزود: از منشور اندیشه توسعه و سوابق نظری و عملی می توان بر هفت حوزه تمرکز کرد و این هفت حوزه می توانند ریشه های اصلی بحران را شناسایی کنند. . این هفت حوزه عبارتند از: فقر، نابرابری، عقب ماندگی فزاینده نسبت به دنیای خارج، مشارکت، وضعیت پایه تولید، فساد و وابستگی تحقیرآمیز به خارج.

ایران احساس می کند آینده ای ندارد

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران احساس می کند بی آینده است، افزود: خطرناک ترین پدیده در اندیشه توسعه بی آینده بودن است که برای هشدار جدی در این زمینه باید بگویم مرحله بعدی بدون آینده بودن. آینده یک شکست است

نمی توانید تصور کنید که چرا ساختار کنونی قدرت در ایران از ارائه گزارش صادقانه از وضعیت فعلی اجتناب می کند. بزرگترین ادعای دولت حرکت به سمت استقلال از دولت های شرقی و غربی است در حالی که اقتصاد رانتی با بحران داده مواجه است و داده ها به دلایل مختلف نمی توانند کافی باشند.

تحمل شرافتمندانه مردم ایران در برابر فقر فقط می تواند تا این حد ادامه داشته باشد

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران در سه سال منتهی به 1400 گفت: برای اولین بار جمعیت کم درآمد در ایران دو برابر شده است و گزارش ها نشان می دهد بیش از 75 درصد جمعیت ایران بدون یارانه نمی توانند زندگی کنند. سوال اصلی این است که تحمل شرافتمندانه مردم ایران در برابر فقر تا کی می تواند ادامه داشته باشد. بیایید روند توسعه برخی کالاهای اساسی را بررسی کنیم و ببینیم چه انسان های نجیبی داریم.

  قیمت جدید گندم شاخه ای در کشور اعلام شد

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نجابت خانواده های ایرانی در مواجهه با فقر ممکن است تا زمانی که چاقو به استخوان برسد ادامه یابد و بعد از آن زمان تغییر کند.

در سال 1996 موج اعتراضات را از منظر اقتصادی تحلیل کردم و به تفصیل نشان دادم که چگونه حاکمان مردم را نادیده گرفته و متحدان استراتژیک خود را تغییر داده و مردم را با وام‌دهندگان و دلالان جایگزین کرده‌اند.

در سال 1375 دو گروه به خیابان ها آمدند، گروه اول کارگران کارخانه های متوسط ​​و بالا که حدود 6 تا 25 ماه دستمزد دریافت نکرده بودند، اعلام کردند که با این شرایط دیگر نمی توانند ادامه دهند. زمان، گروهی، سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز نیز به خیابان آمدند.

دولت این گروه را با تهدید به خانه هایشان فرستاد و به آنها گفت که این شرایط را تحمل کنید، اما برای جبران خسارت وارده به گروه دوم، یکسری جلسات برگزار کردند و حدود 35 هزار میلیارد تومان در اختیارشان گذاشتند./ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید