سپرده دولتی یک شبه سهام! واریز 194 هزار تومان برای سهامداران در اولین روز کاری هفته

به گزارش مستقل آنلاین؛ شاخص کل بورس امروز در برابر شاخص هم وزن روند معکوس داشت. در این روز، شاخص کل توانست از افت نیم درصدی جان سالم به در ببرد، در حالی که شاخص هم وزن 0.14 درصد افزایش را به ثبت رساند.

سهام عدالت در اولین روز کاری هفته نیز در راستای شاخص هم وزن حرکت کرد و روند مثبتی به خود گرفت. ارزش حقوق صاحبان سهام از 532 هزار تومان با 0.1 درصد افزایش به 15 میلیون و 498 هزار تومان رسید.

زمان واریز مجدد سود سرمایه 600 هزار تومانی اعلام شد

سخنگوی انجمن صنفی امور دام عدالت از زمان آغاز مرحله دوم واریز سود سهام عدالت خبر داد و گفت: سهامداران باید انتظار دریافت سود سهام عدالت را اواخر سال جاری یا حداکثر اوایل سال آینده داشته باشند.

اگرچه طبق آمار حدود 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، اما همواره صدای اعتراض عده ای به گوش می رسد که چرا با وجود اینکه جزو پایین ترین دهک های جامعه هستند چرا مشمول این سهام نمی شوند. از سوی دیگر دولت دوازدهم زمانی به کار خود پایان داد که اعلام شد پرونده ثبت سهام بسته شده و امکان پذیرش پرونده جدیدی وجود ندارد. با این وجود برخی نمایندگان مجلس همچنان وعده توزیع سهام عدالت بین بازماندگان را دادند و آمارهای مختلفی از سوی بازماندگان ارائه شد و در نهایت زمزمه یک جامعه آماری 20 میلیونی به گوش رسید.

اکبر حیدری سخنگوی کانون سهامداران عدالت در پاسخ به این سوال که آیا مجموع 20 میلیون تومانی گزارش شده واقعی است یا خیر، گفت: در سال 1386 مصوبه ای در خصوص سهام عدالت که مستند هم هست در ابلاغیه توسط 8 نفر از اعضا اجرا می شود. مقام عالی بر این اساس مقرر شد شش دهک پایین درآمدی جامعه از سهام بهره مند شوند. در بررسی های بعدی مشخص شد که تعدادی از افرادی که جزو پایین ترین دهک های درآمدی جامعه بودند، به دلیل به روز نبودن سیستم های آماری در آن زمان و مشابه بودن، از فرآیند کلی شناسایی و تخصیص خارج شدند. اساساً بازماندگان سهام آن افراد نبودند، نزدیک به یک میلیون و 800 هزار نفر مشمول دریافت سهام در فرآیند شناسایی بودند، فراخوان سهام به نام آنها صادر شده بود، به تعهدات قانونی خود عمل کرده بودند، سهام در انتخاب آنها بود اما در سال 95 که پایان سهامداری اعلام شد اطلاعات آنها در سامانه ابلاغ خصوصی سازی موجود نبود.

  سردار آزمون با آمریکا دیدار می کند

وی ادامه داد: این نقص ناشی از صحت مغایرت اطلاعات ثبت شده در تعاونی ها با اطلاعات سازمان خصوصی سازی است. در ابتدا احساس می شد که حقوق این تعداد نقض شده است و آنها به عنوان بقایای دارایی های سهام مطرح شدند. بررسی های بیشتر نشان داد که افراد دیگری نیز از شش دهم پایین جامعه هستند که حق دریافت سهام را داشتند اما مشخص نشدند.

سخنگوی مجمع ذینفعان عدالت گفت: در گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کمیسیون اقتصادی به رقم 20 میلیون نفری که اکنون گفته می شود اشاره تلویحی وجود دارد و این رقم نیست. دقیق و تخمینی است. به هر حال شکی نیست افرادی بودند که مشمول اقدامات قضایی شدند اما همچنان در حال احراز است اما آمار نهایی باید توسط نهادهای مسئول اعلام شود.

وی با اشاره به قانون بودجه سال 1401 بیان کرد: در بودجه امسال بدیهی و ضمنی بود که همه افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کمیته امداد و سازمان بهزیستی قطعا جزو عشرهای بازمانده محسوب می شوند. مجلس همچنین در این قانون تاکید کرده است که اولویت با مشمولان موسسات حمایتی که سهام عدالت دریافت نکرده‌اند و اجرای طرح سهام عدالت بازماندگان کلید بخورد. این آمار نهایی است و اطلاعات توسط این دو نهاد استخراج و به سازمان خصوصی سازی اعلام می شود.

واریز سود سهام سرمایه در دو مرحله انجام شد

با افتتاح توکن مرکزی معاملات سکه، عرضه اولیه اوراق گواهی سکه بانک مرکزی از طریق حراج تک نرخی در بورس کالای ایران با موفقیت انجام شد. در معاملات روز گذشته هر 100 برگ سکه اوراق بهادار بانک مرکزی (معادل یک سکه طلا با طرح جدید) به قیمت 15 میلیون و 875 هزار تومان به مناقصه گران فروخته شد.

  آموزش شیرینی پزی / دستور پخت بیسکویت سنتی ایتالیایی

برخی کارشناسان معتقدند این عرضه می تواند به گردش نقدینگی در بورس کمک کند.

تحویل بلوک های فولادی از تالار صادراتی بورس امروز 27 آبان ماه برای اولین بار انجام می شود. به این ترتیب 10000 تن بلوم آهن و فولاد ارفع در دو نوبت تحویل می شود. صادرات محصولات فولادی مانند میلگرد، ناودانی و نبشی از بستر بورس کالا در اوایل دهه 1990 پدیدار شد (کلاخر)

این عرضه باعث شفافیت بازار فولاد و گردش نقدینگی در بورس خواهد شد.

سه شنبه هفته آینده 65 دستگاه وانت دو کابین و 50 دستگاه وانت تک کابین در بازار به فروش می رسد. همچنین راه اندازی Fidelity and Dignity برای روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در دستور کار قرار دارد

این عرضه می تواند کمک قابل توجهی به گردش نقدینگی در بازار سرمایه و شفافیت بازار خودرو کند.

دیدگاهتان را بنویسید